لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۹ آبان ۱۳۹۷ تهران ۱۸:۵۷

حمله به اتوبوس پاکستانی عازم ایران ۱۸ کشته برجای گذاشت


افراد مسلح ناشناس شامگاه جمعه ۱۶ تیر با حمله به یک اتوبوس که از کراچی پاکستان راهی ایران بود ۱۸ نفر را کشته و دو نفر دیگر را زخمی کردند.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، این حادثه در نزدیکی شهر تربت واقع در شهرستان کیچ در بلوچستان پاکستان و در یک‌صد کیلومتری مرز ایران روی داده و هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته‌ است.

محمد اسلم تَرین، یکی از مقام‌های ارشد دولت پاکستان، با ذکر این اطلاعات به خبرگزاری فرانسه گفت که «افرادی مسلح و موتورسوار» پس از متوقف کردن این اتوبوس سرنشینان آن را کشته و زخمی کرده و سپس متواری شدند.

وی افزود که انگیزه حمله‌کنندگان هنوز نامشخص است.

خبرگزاری‌ها تعداد افراد مسلح موتورسوار که به این اتوبوس حمله کرده‌اند را بین ۴ تا ۶ نفر گزارش کرده‌اند.

در همین زمینه خبرگزاری فارس روز جمعه نوشت که «کشته و زخمی‌شدگان این حادثه پاکستانی‌هایی بودند که می‌خواستند با کمک قاچاقچی‌ها از ایران گذر کنند و راهی اروپا شوند».

واحد مرکزی خبر ایران نیز روز شنبه نوشت که «گزارش‌های شبکه‌های تلویزیونی محلی پیشتر حاکی از آن بود که این اتوبوس حامل زائران شیعه بوده‌»، اما «شبکه تلویزیونی عاج پاکستان اعلام کرد این اتوبوس عازم ایران حامل جویندگان کار بود».

این منبع همچنین خبر داد که آصف علی زرداری، رئیس‌جمهور، و پرویز اشرف، نخست‌وزیر پاکستان، روز شنبه این حمله را محکوم کرده‌اند.

این منبع می‌افزاید که، به گفته مقام‌های پاکستانی، هر ماه صدها نفر تلاش می‌کنند پس از پرداخت پول به عواملی که وعده داده‌اند آنها را از طریق ایران و ترکیه به اروپا ببرند، به طور غیرقانونی وارد ایران شوند.

منطقه بلوچستان پاکستان پیش از این نیز با ناآرامی‌هایی روبه‌رو بوده و گروهی از شورشیان بلوچ در این منطقه از سال ۲۰۰۴ اقداماتی مسلحانه علیه دولت مرکزی انجام داده‌اند که این اقدامات تاکنون به کشته شدن صدها نفر غیرنظامی انجامیده‌ است.

منطقه بلوچستان پاکستان همچنین با مسئله خشونت مذهبی میان گروه‌هایی از اکثریت سنی‌مذهب منطقه با اقلیت شیعه مواجه‌ است.

در یکی از تازه‌ترین خشونت‌ها گروهی نامعلوم روز ۲۰ خرداد سال‌ جاری با انفجار بمبی در شهر کویته، مرکز ایالت بلوچستان پاکستان، باعث کشته شدن دست‌کم چهار نفر و زخمی شدن ۴۰ نفر دیگر شد.
XS
SM
MD
LG