لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۶ مهر ۱۴۰۲ تهران ۰۵:۲۰

استقبال اسپانیا از تصمیم جدایی‌طلبان باسک برای پایان دادن به خشونت‌ها


روز پنج‌شنبه سه تن از افراد ارشد گروه جدایی‌طلب اتا، در ویدئویی پایان اقدام‌های مسلحانه خود را اعلام کردند. ۲۰ اکتبر ۲۰۱۱.
نخست‌وزیر اسپانیا روز جمعه در واکنش به اعلام پایان خشونت‌ها از سوی گروه جدایی‌طلبان باسک، موسوم به اِتا، از این اقدام استقبال کرد و آن را «یک پیروزی برای دموکراسی» نامید، اما همزمان وزیر دفاع این کشور درخواست اتا برای مذاکره را رد کرده‌است.

گروه اتا که از نظر ایالات متحده، اتحادیه اروپا و سازمان ملل سازمانی تروریستی به شمار می‌رود پس از بیش از ۴۰ سال بمب‌گذاری و تیراندازی روز پنج‌شنبه «پایان قطعی» عملیات مسلحانه خود را اعلام کرد.

عملیات مسلحانه این گروه که از سال ۱۹۵۹ و در زمان دیکتاتوری ژنرال فرانسیسکو فرانکو آغاز شد تاکنون باعث کشته شدن ۸۲۹ نفر شده‌است.

گروه اتا روز پنج‌شنبه با انتشار بیانیه‌ای در وب‌سایت خود و روزنامه باسکی «گارا» نوشت: «اتا تصمیم به خاتمه قطعی فعالیت‌های مسلحانه خود گرفته‌است و از دولت‌های اسپانیا و فرانسه می‌خواهد تا برای حل و فصل این نزاع یک گفت‌وگوی مستقیم را آغاز کنند.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه، لوئیس رودریگز زاپاترو، نخست‌وزیر اسپانیا، در واکنش به این تصمیم اتا گفت: «بیایید تا امروز از خشنودی مشروع خود از این پیروزی برای دموکراسی، قانون و عقلانیت لذت ببریم» اما افزود که دردهایی که این خشونت‌ها بر مردم وارد کرده را نیز نباید فراموش کرد.

اما در همین حال خبرگزاری آسوشیتدپرس روز جمعه خبر داد که کارمه چاکون، وزیر دفاع اسپانیا در واکنش به اعلام ترک خشونت اتا و درخواست این گروه برای گفت‌وگو، هرگونه مذاکره با گروه اتا را رد کرده و گفته‌است که «حرفی نداریم با اتا بزنیم.»

گروه جدایی‌طلب اتا پیش از این در ژانویه ۲۰۱۱ اعلام آتش‌بس نامحدود کرد ولی خلع سلاح یا انحلال گروه خود را نپذیرفت. در آن تاریخ وزیر کشور اسپانیا این حرکت این گروه را ناکافی خواند.

گروه اتا در سال ۲۰۰۶ نیز آتش‌بس اعلام کرد ولی ۹ ماه پس از آن و در پی شکست مذاکرات با دولت مرکزی، به آتش‌بس پایان داد.

مقام‌های دادستانی اسپانیا و شماری از سیاستمداران آمریکایی و اروپایی، هوگو چاوز، رئیس جمهور ونزوئلا، را متهم کرده‌اند که به گروه اتا کمک می‌کند و مقام‌های قضایی اسپانیا پیش از این اسنادی را نیز از آموزش دیدن چریک‌های اتا در ونزوئلا به دادگاه‌های شهر مادرید ارائه کرده‌اند.
XS
SM
MD
LG