لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲ تیر ۱۳۹۷ تهران ۰۴:۴۵

اينديپندنت: ايران و زيمبابوه از بدهکاران عمده به بريتانيا هستند


نمایی از سفارت بریتانیا در تهران
روزنامه بريتانيايی «اينديپندنت» در شماره روز يکشنبه خود خبر داد که برخی از کشورهای ديکتاتوری از جمله ايران، زيمبابوه و برمه از بدهکاران عمده به بريتانيا هستند که رقم بدهی های آنها بيش از دو ميليارد دلار است.

به نوشته اين روزنامه، در فهرست ۱۶ کشور بدهکار عمده به بريتانيا که هنوز تاريخ مشخصی برای تصفيه بدهی های خود اعلام نکرده اند، نام کشورهايی چون مصر، عراق، کره شمالی و سودان نيز به چشم می خورد.

بر اساس اين گزارش، سودان ۶۶۳ ميليون پوند بدهی به بريتانيا دارد که بخش عمده آن سود اعتبارات تخصيص يافته به اين کشور است و بدهی های اندونزی به بريتانيا نيز بالغ بر ۴۴۵ ميليون پوند است. همچنين عراق ۲۹۰ ميليون و زيمبابوه ۱۹۰ ميليون پوند بدهی به اين کشور دارند.

روزنامه اينديپندنت در گزارش خود اشاره ای به رقم بدهی های ايران نکرده است، ولی بر اساس گزارشی که روزنامه ساندی تايمز در ۱۸ نوامبر سال ۲۰۰۷ منتشر کرد، بريتانيا در حالی که خواهان تحريم ايران است حمايت های مالی بالغ بر ۲۹۰ ميليون پوند برای تهران فراهم می کند.

آمار رقم بدهی کشورهای ديگر به بريتانيا پس از آن منتشر شد که اندرو گوين، نماينده حزب کارگر، ماه گذشته سوالی را از آژانس ضمانت اعتبارات صادراتی مطرح کرد و خواستار شفاف سازی و مشخص کردن زمان بازپرداخت بدهی این کشورها به بريتانيا شد.

اين آژانس برای کمک به تجارت خارجی بريتانيا و ارائه ضمانت نامه های صادراتی به شرکت های طرف معامله تاسيس شده است.

به نوشته اينديپندنت، نمايندگان پارلمان بريتانيا نگران هستند که منابع عمومی اين کشور در زمينه های «گسترش فقر، نقض حقوق بشر و تغييرات آب و هوايی» هزينه شده است.

بدهی طرف های خارجی به بريتانيا با محکوميت نمايندگان هر دو حزب عمده بريتانيا روبرو شده و آنها خواستار تجديدنظر در فعاليت های اين آژانس و رسيدگی فوری به عملکرد آن شده اند.

آژانس ضمانت اعتبارات صادراتی در واکنش به انتقادها از ادعاهای مربوط به بدهی دو ميليارد و ۳۵۰ ميليون پوندی بريتانيا که در نتيجه «تجارت پرمخاطره» با رژيم های ديکتاتوری بوجود آمده، دفاع کرده است.

اين گزارش می افزايد که زمان بازپرداخت برخی از اين بدهی ها به دهه ها قبل باز می گردد و نرخ سود بازپرداخت آنها هنوز مشخص نيست. اين در حالی است که کشورهايی چون ايران، برمه، کره شمالی و زيمبابوه هنوز تاريخ مشخصی برای پرداخت بدهی خود اعلام نکرده اند.

به نوشته اينديپندنت، آژانس ضمانت اعتبارات صادراتی بريتانيا پيشینه ای تاریخی در زیمنه حمایت از معاملات «ويرانگر» دارد که از جمله آنها می توان به فروش اسلحه به ژنرال سوهارتو، ديکتاتور سابق اندونزی، اشاره کرد.

مالکوم بروس، نماينده ليبرال دمکرات ها در پارلمان، ماهيت اين آژانس را «غير شفاف» توصيف کرده و خواستار شفاف سازی و ارزيابی صحيح از ريسک فعاليت های اين نهاد شده است.

وی گفته است: «چه کسی از از مزايای اين پرداخت ها بهره مند شده اند؟ شرکت های بزرگی که بايد خود هزينه بيمه فعاليت های خود را متقبل شوند. ما به يک سيستم باز و شفاف تر نياز داريم.»

صفحه ویژه جام جهانی ۲۰۱۸

XS
SM
MD
LG