لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۳۳

انتشار گزارش البرادعی درباره ایران تا پایان هفته


گزارش مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی پيش از آغاز نشست فصلی شورای حکام در اختيار اعضای آن قرار می گيرد.


به گفته دیپلمات های مقیم وین، مدیر کل آژانس بين المللی انرژی اتمی، گزارش خود درباره فعاليت های هسته ای ايران را روز چهارشنبه یا پنجشنبه، منتشر می کند.به گفته ديپلمات های غربی در وين، قرار است اين گزارش همزمان در اختيار شورای امنيت سازمان ملل و شورای حکام آژانس بين المللی انرژی اتمی قرار گيرد.

شورای امنيت سازمان ملل متحد با تصويب قطعنامه ۱۷۴۷ دو ماه به ايران فرصت داد تا همه فعاليت های هسته ای مربوط به غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق درآورد.


قطعنامه ۱۷۴۷ که روز دوم فروردين ماه سال جاری به تصويب رسيد همچنين تحريم هايی را عليه صدور فناوری موشکی و هسته ای به ايران اعمال کرده و برای سفر پاره ای از مقامات نظامی و اتمی ايران به خارج از کشور نیز محدوديت هايی قائل شده است.


مهلت شورای امنيت اواخر هفته جاری به پايان می رسد و انتظار می رود که آقای البرادعی در گزارش خود اعلام کند جمهوری اسلامی نه تنها برنامه غنی سازی اورانيوم را به حالت تعليق در نياورده است بلکه فعاليت های خود را در تاسيسات نطنز گسترش داده است.


گزارش مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی پيش از آغاز نشست فصلی شورای حکام در اختيار اعضای آن قرار می گيرد. اين نشست از ۲۱ خرداد ماه در وين کار خود را آغاز خواهد کرد که بررسی گزارش محمد البرادعی يکی از موارد در دستور کار آن است.

گزارش مدير کل آژانس بين المللی انرژی اتمی پيش از آغاز نشست فصلی شورای حکام در اختيار اعضای آن قرار می گيرد. اين نشست از ۲۱ خرداد ماه در وين کار خود را آغاز خواهد کرد که بررسی گزارش محمد البرادعی يکی از موارد در دستور کار آن است.روزنامه نیویورک تایمز اخیرا از محمد البرادعی مدیر کل آژانس بین المللی انرژی اتمی نقل کرده که بازداشتن ايران از دستيابی به توانايی غنی سازی در مقياس انبوه، مهمتر از متوقف کردن همه فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم است.


آقای البرادعی پیشرفت ایران در زمینه راه اندازی و نصب سانتریفوژها را «بیش از حد انتظار» توصیف کرده و گفته است که به جای تلاش برای متوقف کردن همه فعالیت های هسته ای جمهوری اسلامی، باید مانع از ورود ايران به مرحله غنی سازی در مقياس انبوه شد.


بدین ترتیب، به گفته وی، می توان اطمینان حاصل کرد که امکان بازرسی های همه جانبه از تاسيسات هسته ای ايران فراهم است و اصولا ايران در پيمان منع گسترش تسليحات هسته ای خواهد ماند.


جمهوری اسلامی ايران می گويد که حاضر نيست به هيچ وجه از برنامه اتمی خود دست کشيده و تعليق غنی سازی اورانيوم را از «ادبيات هسته ای» خود حذف کرده است.


مقامات تهران سه هفته بعد از تصويب قطعنامه شورای امنيت، برنامه ای را با عنوان «جشن هسته ای» در تاسيسات نطنز ترتيب دادند که در آن محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی اعلام کرد که ايران به توليد سوخت در مقياس صنعتی دست يافته است.


ايالات متحده آمريکا و کشورهای غربی تهديد کرده اند در صورتی که ايران به خواسته های قطعنامه شورای امنیت و جامعه بين المللی تن در ندهد، قطعنامه سومی را تدارک خواهند ديد که در آن تحريم های شديدتری عليه ايران اعمال خواهد شد.
مقامات تهران سه هفته بعد از تصويب قطعنامه شورای امنيت، برنامه ای را با عنوان «جشن هسته ای» در تاسيسات نطنز ترتيب دادند که در آن محمود احمدی نژاد، رييس جمهوری اسلامی اعلام کرد که ايران به توليد سوخت در مقياس صنعتی دست يافته است.

غرب نگران است که ايران به دليل ۱۸ سال پنهانکاری در اعلام برنامه اتمی خود، بدنبال دستيابی به توانايی تولید سلاح هسته اي باشد. جمهوری اسلامی می گوید برنامه هسته ای اش صلح آميز است و هدف از آن، تولید برق است.پایان ماه مه؛ زمان احتمالی مذاکرات سولانا- لاريجانی

در همين حال، خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا روز دوشنبه اظهار اميدواری کرد که ديدار وی با علی لاريجانی، مذاکره کننده ارشد ايران در امور اتمی در پايان ماه مه صورت گيرد.


آقای سولانا در عين حال گفت که تاريخ و محل برگزاری اين مذاکرات هنوز نهايی نشده است.


پيشتر اعلام شده بود که اين مذاکرات احتمالا در روزهای ۳۰ يا ۳۱ ماه مه و در مادريد، پايتخت اسپانيا، برگزار خواهد شد.


ماه گذشته، خاوير سولانا و علی لاريجانی در آنکارا مذاکراتی با يکديگر داشتند که هر دو طرف اعلام کردند به «ديدگاه واحدی» درباره پايان بخشيدن به بن بست گفت وگوهای اتمی نزديک شده اند.


هدف از گفت وگوی ميان لاريجانی و سولانا، يافتن راه حلی برای از سرگيری مذاکرات رسمی اتمی ميان ايران و شش قدرت جهانی است که خواستار متوقف شدن برنامه غنی سازی اورانیوم ایران هستند.


این کشورها، در مقابل توقف غنی سازی، به ایران مجموعه مشوق هایی پیشنهاد کرده اند و می گویند این مجموعه ایران را از فن آوری صلح آمیز هسته ای برخوردار می کند و نگرانی جهانی را برطرف می سازد.


چين، روسيه، آمريکا، فرانسه و بريتانيا به عنوان پنج عضو دائم شورای امنيت همراه با آلمان، رويکرد مشترکی را در برابر برنامه اتمی ايران اتخاذ کرده اند.


XS
SM
MD
LG