لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۶ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۱:۴۳

هیات سنا نتیجه‌گیری نهادهای امنیتی در مورد پرونده روسیه را تایید کرد


سناتور جمهوریخواه ریچارد بور (راست)، رئیس کمیته امور امنیتی مجلس سنا، همراه با سناتور دمکرات مارک وارنر، معاون وی.

گزارش کمیته امور امنیتی مجلس سنا که روز سه‌شنبه ۱۲ تیرماه منتشر شد نتیجه‌گیری نهادهای امنیتی آمریکا را تایید می‌کند که سال گذشته اعلام کردند روسیه تلاش کرده است در انتخابات سال ۲۰۱۶ به نفع دونالد ترامپ دخالت کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز، یافته‌های این کمیته، که اکثریت اعضای آن جمهوریخواه هستند، نشان می‌دهد که هیات تحقیق آن با وجود اختلافات شدید بین جمهوری‌خواهان و دمکرات‌ها به تحقیقات در مورد دخالت روسیه در انتخابات ادامه خواهد داد.

مارک وارنر سناتور دمکرات و نایب رئیس کمیته امور امنیتی مجلس سنا گفت: «تعداد زیادی از مقامات اطلاعاتی و امنیتی در دولت دونالد ترامپ صحت ارزیابی نهادهای امنیتی در مورد دخالت روسیه در انتخابات را تایید کرده‌اند».

او افزود: «اقدامات روسیه گسترده و پیچیده بود و اهداف آن تعضیف اعتماد افکار عمومی به انتخابات، ضربه زدن به هیلاری کلینتون (نامزد دمکرات‌ها) و کمک به دونالد ترامپ بوده است».

نه دفتر اداره اطلاعات ملی آمریکا که در ژانویه ۲۰۱۷ گزارش نهادهای امنیتی کشور را منتشر کرد و نه هیات تحقیق مجلس سنا هیچ‌کدام به این نتیجه نرسیده‌اند که بین کارزار دونالد ترامپ و روسیه تبانی وجود داشته است.

به گفته مجلس سنا، کمیته تحقیق این مجلس هنوز به تحقیق در مورد احتمال تبانی ادامه می‌دهد، با شاهدان مصاحبه خواهد کرد و شواهد مربوط به این ادعا را جمع‌آوری می‌کند.

یک سخنگوی کاخ سفید روز سه‌شنبه در مورد گزارش جدید کمیته امور امنیتی مجلس سنا گفت: «پرزیدنت خیلی صریح بوده و بارها گفته است که احساس می‌کند روس‌ها در انتخابات دخالت کرده‌اند».

کمیته امور امنیتی مجلس نمایندگان آمریکا که اکثریت اعضای آن نیز جمهوری‌خواهان طرفدار دونالد ترامپ هستند در تحقیقات خود هیچ شواهدی در اثبات تبانی با روسیه نیافته است. ولی جمهوری‌خواهان این کمیته نیز در گزارشی که اواخر ماه آوریل منتشر شد گفتند روسیه برای مختل کردن روند انتخابات یک کارزار خبری- اطلاعاتی به راه انداخته بود.

دولت روسیه دخالت در انتخابات آمریکا را تکذیب کرده و دونالد ترامپ هرگونه تبانی با روسیه را تکذیب کرده است.

آقای ترامپ روز ۲۸ ژوئن در پیامی در شبکه توئیتر نوشت: «روسیه کماکان می‌گوید در انتخابات ما هیچ دخالتی نکرده است». اما روز بعد او به خبرنگاران گفت قصد دارد این موضوع را روز ۱۶ ژوئیه در ملاقات با ولادیمیر پوتین، همتای روس خود، در هلسینکی مطرح کند.

طبق اسناد علنی کنگره و گفته‌های مقامات آن، گزارش کمیته امور امنیتی مجلس سنا تازه‌ترین مورد از چهار تحققیقات جداگانه‌ای است که در آنها اعضای دمکرات و جمهوری‌خواه کنگره به همکاری با یکدیگر ادامه می‌دهند.

چندی پیش این کمیته در یک جلسه علنی گزارشی در مورد امنیت سیستم انتخاباتی آمریکا منتشر کرد که هر دو حزب با آن موافق بودند.

در تحقیقات دیگر این کمیته در خصوص تاخیر دولت باراک اوباما در ارائه شواهد مربوط به دخالت روسیه در انتخابات که در آن ممکن است رئیس‌جمهوری سابق آمریکا برای ادای شهادت احضار شود سناتورهای دمکرات با جمهوری‌خواهان همکاری می‌کنند.

علاوه بر این، اعضای دمکرات و جمهوریخواه این کمیته در بررسی تاثیر شبکه‌های اجتماعی بر رای مردم آمریکا نیز با یکدیگر همکاری دارند.

بر اساس گزارش خبرگزاری رویترز/ ش.ر/ ک.ر

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG