لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱۰ آذر ۱۴۰۰ تهران ۰۲:۱۶

خبرخوان

سحر تبر به ده سال حبس محکوم شد

فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر

فاطمه خویشوند معروف به «سحر تبر» از صدور حکم محکومیت ده سال حبس خود خبر داد و گفت که به این حکم اعتراض کرده است.

خانم خویشوند روز جمعه، ۲۱ آذرماه، در گفت‌وگو با پایگاه خبری رکنا درباره موارد اتهام خود گفت: «چهار اتهام به من وارد شده بود که از دو مورد آن تبرئه شده‌ام.»

او با اشاره به این که امیدوار است مورد عفو قرار گیرد درباره عناوین اتهامی خود توضیحی ارائه نداد.

خانم خویشوند همچنین با توجه به قابل اعتراض بودن حکم صادرشده از سوی دادگاه گفت که به این حکم اعتراض کرده است.

فاطمه خویشوند معروف به سحر تبر در مهرماه ۱۳۹۸ به اتهام «معاونت در افساد فی‌الارض» بازداشت شد.

او که در حساب اینستاگرامش بیش از ۴۸۶ هزار دنبال‌کننده داشت با انتشار عکس‌های متفاوت از خودش که اغلب یا گریم داشتند یا با فوتوشاپ دستکاری شده بودند، مشهور شده بود.

شبکه دوم تلویزیون حکومت ایران اواخر مهرماه سال گذشته فیلمی از «اعترافات» او پخش کرد.

در این گزارش از خانم خویشوند به عنوان «فردی قربانی که شخصیت و وضعیت روحی و روانی نابهنجار دارد»، نام برده می‌شد که در شبکه‌های اجتماعی به دنبال «ابتذال» بوده است.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اریک زمور، مفسر راستگرای افراطی نامزدی خود در انتخابات فرانسه را اعلام کرد

اریک زمور، مفسر دست راستی افراطی روز سه‌شنبه ۹ آذر با انتشار یک ویدئوی جنجالی نامزدی خود در انتخابات ریاست جمهوری فرانسه را اعلام کرد و گفت هدفش «نجات کشور از زوال و نجات اکثریت تحت ستم اقلیت» است.

کارشناسان معتقدند آقای زمور که به دلیل اظهاراتش در گذشته به ترویج خشونت‌های نژادی محکوم شده است رقیب اصلی مارین لوپن، رهبر حزب «اجماع ملی» برای جلب آرای راست افراطی فرانسه خواهد بود و در صورت پیروزی بر خانم لوپن در دور دوم و نهایی رای‌گیری با امانوئل مکرون، رییس جمهور فرانسه رقابت خواهد کرد.

نامزدی او برای انتخابات ریاست جمهوری فرانسه که آوریل ۲۰۲۲ برگزار می‌شود سنجش مهمی برای ميزان پذیرش راست افراطی در کشورهای عضو اتحادیه اروپا خواهد بود.

اریک زمور در بخشی از ویدئوی انتخاباتی خود گفت: «مدت‌های مدید از فعالیت خود به عنوان روزنامه‌نگار راضی بودم. ولی دیگر اعتماد ندارم که یک سیاستمدار برای نجات کشور از آینده شومی که در انتظار ماست شهامت لازم را داشته باشد. به این دلیل تصمیم گرفتم در انتخابات ریاست جمهوری نامزد شوم.»

عقاید و اظهارات آقای زمور که محور اصلی آن حمله به اسلام و مهاجران است علاوه بر حامیان مارین لوپن در میان بخش محافظه‌کار احزاب راست میانه نیز هوادارانی پیدا کرده ولی درعین حال بخشی از رای‌دهندگان به راست افراطی را از خود رنجانده است.

آقای زمور در بخش دیگری از این ویدئو که در پس زمینه تصاویری از رفت و آمد سیاهپوستان در مترو، زنان مقنعه‌پوش و یا درگیری‌های خیابانی را نشان می‌دهد گفت: «به هر کجا که می‌روی احساس می‌کنی فرانسه دیگر آن کشور سابق نیست، احساس می‌کنی که در کشور خودت بیگانه هستی.»

نظرسنجی‌هایی که ماه گذشته انجام شد حاکی از آن بود که اریک زمور در مقایسه با مارین لوپن رای بیشتری کسب خواهد کرد ولی در هفته‌های اخیر میزان محبوبیت او کاهش یافته است.

در حال حاضر اکثر نظرسنجی‌ها نشان می‌دهند که مارین لوپن و امانوئل مکرون با کسب بیشترین آرا به دور دوم رای‌گیری خواهند رسید و همچون انتخابات سال ۲۰۱۷ آقای مکرون پیروز خواهد شد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز؛ ش.ر/س.ن

سقوط بالگرد نظامی آذربایجان ۱۴ کشته بر جای گذاشت

تصویری آرشیوی از یک بالگرد ارتش آذربایجان

با سقوط بالگرد نظامی آذربایجان در روز سه‌شنبه ۹ آذر ماه، ۱۴ افسر نیروی مرزبانی این کشور در منطقه خیزی، واقع در ۱۰۰ کیلومتری باکو کشته شدند.

وزارت حوادث غیرمترقبه جمهوری آذربایجان اعلام کرد که بالگرد «میل-۱۷» مرزبانی کشور، ساخت دوران اتحادیه جماهیر شوروی، ساعت ۱۰ صبح به وقت محلی در حالی که برای انجام آموزش‌های جنگی به پرواز درآمده بود، در منطقه خیزی سقوط کرده است.

این گزارش احتمال هرگونه مداخله خارجی در سقوط بالگرد را رد کرده و می‌گوید که تحقیقات پیرامون علت این حادثه آغاز شده است. در جریان سقوط این بارگرد دو نفر نیز زخمی شدند.

آذربایجان پاییز پارسال با نیروهای ارمنی در منطقه قره‌باغ کوهستانی به مدت ۴۴ روز درگیری نظامی داشت که منجر به آزادسازی بخش‌های بزرگی از مناطق اشغالی طی سه دهه گذشته شد. نوامبر پارسال دو کشور با میانجی‌گری روسیه توافق آتش‌بس امضا کردند.

هفته گذشته رؤسای جمهور آذربایجان و ارمنستان میزبان همتای روسی خود در شهر سوچی روسیه بودند و توافق کردند برای تعیین دقیق مرزها، همچنین باز شدن کریدور نخجوان-‌ارمنستان-‌آذربایجان همکاری کنند. دو کشور همچنین مذاکرات ابتدایی برای صلح را آغاز کرده‌اند.

با استفاده از گزارش وزارت حوادث غیرمترقبه آذربایجان و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

سود ایران از قرارداد سوآپ گازی «۵ درصد» است

دستگاه کمپرسور گاز در ترکمنستان

رئیس کمیسیون انرژی اتاق بازرگانی ایران می‌گوید سود ایران از قرارداد سوآپ گازی با ترکمنستان و آذربایجان ۵ درصد است.

حمیدرضا صالحی روز سه‌شنبه ۹ آذرماه به ایسنا گفت که ایران از سوآپ سالانه ۲ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان به آذربایجان، ۱۰۰ میلیون متر مکعب گاز دریافت خواهد کرد.

قرارداد سه جانبه سوآپ گاز ترکمنستان به جمهوری آذربایجان از طریق خاک ایران ۷ آذرماه امضا شد. همان زمان رسانه‌های نزدیک به سپاه و دولت، همچنین برخی نمایندگان مجلس مدعی شدند که «بن‌بست گازی ایران شکسته شده» و عباس موسوی سفیر ایران در باکو اعلام کرد «حق ترانزیت ایران، برداشت گاز از همین محل به اندازه مصرف ۵ استان است.»

مصرف روزانه گاز پنج استان شمال و شمال‌شرق کشور روزانه بیش از ۱۰۰ میلیون متر مکعب است و بنابر این، حق ترانزیت ایران از قرارداد سوآپ گاز، تنها کفاف یک روز مصرف این استانها را خواهد کرد.

با این‌حال دو میلیارد متر مکعب سوآپ گاز برای ترکمنستان و آذربایجان مهم است. سال ۲۰۱۶ نیز برای یک سال چنین قراردادی امضا شد و آذربایجان از طریق ایران ۱.۵ میلیارد متر مکعب گاز ترکمنستان را تحویل گرفت و به گرجستان و ترکیه فروخت.

۲ میلیارد متر مکعب گاز، معادل ۲۹۰ روز مصرف گاز گرجستان است. این کشور پارسال ۲.۵ میلیارد متر مکعب گاز مصرف کرده بود که تقریبا کل آن توسط آذربایجان تامین شده بود. مصرف سالانه گاز ایران ۲۴۰ میلیارد متر مکعب؛ یعنی ۱۰۰ برابر گرجستان، ۲۰ برابر آذربایجان و پنج برابر ترکیه است.

گمرک آذربایجان روز سه‌شنبه اعلام کرد طی ۱۰ ماه ابتدایی سال این کشور ۴.۶ میلیارد متر مکعب گاز به اروپا، ۷.۸ میلیارد متر مکعب به ترکیه و ۲.۲ میلیارد متر مکعب به گرجستان گاز صادر کرده است.

با استفاده از گزارش ایسنا، گمرک آذربایجان و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

وکیل خبرنگاران واژگونی اتوبوس: سه مدیر وقت سازمان محیط زیست متهم هستند

پرتو برهانپور، وکیل خانواده‌های مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، دو خبرنگار محیط زیست که در سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران در آذربایجان غربی کشته شدند، خبر داد که در پرونده این تصادف، راننده به عنوان متهم اول و سه مدیر وقت سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متهم ردیف دوم مقصر شناخته شده‌اند.

به گفته خانم برهانپور، مسئولان هماهنگی سفر خبرنگاران برای بازدید از پروژه‌های احیای دریاچه ارومیه یعنی مدیرکل محیط زیست استان آذربایجان غربی، رئیس استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه و رئیس اداره محیط زیست شهرستان ارومیه متهمان ردیف دوم شناخته شده‌اند.

او روز سه‌شنبه، ۹ آذر، به خبرگزاری ایسنا گفت: اتهام این افراد بی‌مبالاتی و قصور مسئولان هماهنگی سفر است که به علت تامین نکردن وسیله نقلیه متناسب با شرایط راه و جغرافیای این منطقه و بدون هماهنگی با مسئولان ایمنی ترافیک به فوت مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی منجر شد.

اتوبوس حامل خبرنگاران محیط زیست که برای بازدید از تونل «کانی سیب» عازم منطقه بودند، در تیرماه سال جاری در محور ارومیه- نقده واژگون شد و در پی آن دو خبرنگار کشته و ۱۸ نفر مصدوم شدند.

مهشاد کریمی و ریحانه یاسینی، خبرنگاران حوزه محیط زیست خبرگزاری‌های ایسنا و ایرنا، دو خبرنگاری هستند که در این حادثه جان خود را از دست دادند.

در اطلاعیه پلیس راهور ایران درباره اتوبوس خبرنگاران «قصور مسئولان در تامین وسیله نقلیه مناسب و آشنا نبودن راننده با شرایط راه» به عنوان دلایل این حادثه ذکر شده بود.

پرتو برهانپور در عین حال احتمال داده که تعداد متهمان در دادسرای مرکز آذربایجان غربی افزایش یابد.

نشست‌ کارشناسی نمایندگان ایران و غرب در وین آغاز شد

گزارش‌ها از وین در روز سه‌شنبه حاکی از شروع نشست‌های کارشناسی با حضور هیئت‌های ایرانی و قدرت‌های غربی بر سر احیای توافق‌ برجام است.

خبرگزاری ایرنا گزارش کرده که کارگروه لغو تحریم‌ها با حضور تیم کارشناسان ایران و دیگر کشورهای عضو برجام از صبح روز سه‌شنبه، ۹ آذر، در هتل کوبورگ وین آغاز شده است.

این نشست بر اساس توافق روز گذشته طرف‌های برجام برای رسیدگی به موضوع لغو تحریم‌های یک‌جانبه آمریکا علیه ایران پس از خروج این کشور از برجام برگزار می‌شود.

قرار است روز چهارشنبه کارگروه هسته‌ای با حضور معاونان وزرای خارجه تشکیل شود.

ایسنا نوشته این دور از مذاکرات وین که برای تعیین «اصول و مبانی گفت‌وگوها» برگزار می‌شود، به دلیل ضرورت مشورت هیئت‌های نمایندگی کشورها با پایتخت‌ها احتمالا طولانی نخواهد بود.

انتظار می‌رود هیئت نمایندگی ایران در مذاکرات وین ظرف چند روز آینده به کشور بازگردد و پس از انجام مشورت‌های لازم، دوباره عازم وین شود.

علی باقری کنی، نماینده ایران در کمیسیون برجام گفته در جریان این دور از گفت‌و‌گوها، الزامات مربوط به رفع تحریم‌ها باید رعایت شود، از جمله «تضمین‌هایی را باید دریافت کنیم که نشان دهد دولت آمریکا و دیگر دولت‌های عضو برجام نتوانند از برجام خارج شوند».

در حالی که ایران بر لغو تحریم‌ها پافشاری می‌کند، آمریکا بر بازگشت ایران به تعهدات برجامی تاکید دارد.

آمار رسمی کرونا در ایران؛ شمار قربانیان دوباره سه‌رقمی شد

وزارت بهداشت ایران اعلام کرد پس از شش روز، بار دیگر شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران سه‌رقمی شد و طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۱۹ بیمار مبتلا به کووید ۱۹ در کشور جان باختند.

شمار قربانیان روزانه کرونا اول آذر و پس از ۲۳۴ روز، دو رقمی شد و به ۹۷ نفر رسید و اگرچه روز دوم آذرماه بار دیگر به مدار سه رقمی و عدد ۱۳۲ بازگشت، اما تا قبل از سه‌شنبه، نهم آذر همچنان تعداد قربانیان روزانه زیر یکصد نفر ثبت شد.

بر اساس اعلام وزارت بهداشت، تا ظهر روز سه‌شنبه همچنین ۴۲۵۳ بیمار جدید مبتلا به کرونا در ایران شناسایی شد که ۸۰۱ نفر از آنها بستری شدند.

با احتساب آمار رسمی جدید، مجموع بیماران کرونا در ایران به ۶ میلیون و ۱۱۷ هزار و ۴۴۵ نفر و شمار رسمی قربانیان این بیماری به ۱۲۹ هزار و ۸۳۰ نفر رسید.

در حال حاضر همچنین ۳۳۳۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید ۱۹ در ایران در بخش‌های مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها در شرایط شدید این بیماری قرار داشته و تحت مراقبت قرار دارند.

آمار رسمی روزانه کرونا در ایران در حالی در اختیار رسانه‌ها قرار می‌گیرد که نسبت به درستی آن تردیدهای جدی وجود دارد و دست‌کم شمار قربانیان، دو تا سه برابر آمار رسمی تخمین زده می‌شود.

بر اساس گزارش‌های رسمی، همچنین تاکنون ۵۷ میلیون و ۶۷۹ هزار و ۶۱ نفر دُز اول، ۴۷ میلیون و ۱۴۷ هزار و ۳۳۳ نفر دُز دوم و یک میلیون و ۶۶ هزار و ۲۶۹ نفر، دُز سوم واکسن کرونا را تزریق کرده‌اند و مجموع واکسن‌های تزریق شده در ایران به ۱۰۵ میلیون و ۸۹۲ هزار و ۶۶۳ دُز رسیده است.

آن‌ طور که وزارت بهداشت اعلام کرده، اکنون ۲۲ شهر در وضعیت نارنجی، ۲۰۷ شهر در وضعیت زرد و ۲۱۹ شهر در وضعیت آبی قرار دارند و هیچ شهری در وضعیت قرمز کرونایی به سر نمی‌برد.

پاسخ تند تهیه‌کنندگان سینمای ایران به تهدید از طرف نماینده مجلس

بیژن نوباوه نایب رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس است

اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران با انتشار بیانیه‌ای ضمن تهدید به «برخورد شدید» از نایب‌ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس خواست تا فهرست ۳۰ فیلمی را که او خواستار توقیف‌شان شده منتشر کند.

بیژن نوباوه، نایب‌ رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس که از اعضای فعلی شورای پروانه نمایش هم است، تهدید کرده بود که اگر ۳۰ فیلمِ به زعم او «مسئله‌دار» اکران شوند وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی را به مجلس فرا خواهد خواند.

او مدعی شده که که در این فیلم‌ها «ارزش‌های اخلاقی، انقلابی و ملی»​ زیر سؤال رفته​ و به همین دلیل پیش‌بینی کرده است که اکران این فیلم‌ها «با واکنش عمومی مواجه خواهد شد».

اتحادیه تهیه‌کنندگان سینمای ایران روز سه‌شنبه، ۹ آذر، در بیانیه‌ای صحبت‌های این نماینده مجلس را «​دور از انصاف، جوسازی علیه کلیت سینما، مصداق بارز بی‌قانونی، عدم شناخت از سینما و عدم آشنایی با مسائل حقوقی»​ دانسته و پرسیده‌ است که «چطور این آقای نماینده بدون تماشای فیلم‌ها اعلام می‌کند سی فیلم غیرقابل نمایش است».

در این بیانیه آمده است: «آیا ایشان می‌دانند که لغو پروانه نمایش صادر شده و توقیف آنچه معنایی دارد؟ آیا از تبعات، خسارات و هزینه‌های لغو پروانه نمایش و توقیف برای حکومت اطلاع دارند؟ آیا نمی‌دانند که لغو پروانه نمایش صادر شده قابل پیگرد قانونی در محاکم قضایی است؟»

به نوشته خبرگزاری مهر، تهیه‌کنندگان سینمای ایران در بیانیه خود هشدار داده‌اند که «با هر جریانی که قصد بی‌قانونی و برهم زدن نظم سینمای ایران را داشته باشد شدیداً برخورد می‌کند و بی‌تفاوت نخواهد نشست».

نایب رئیس کمیسیون مجلس: دختر ۱۳ ساله که کودک‌همسر نیست

حسن نوروزی

نایب رئیس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ایران می‌گوید که کودک‌همسری باید فقط به موارد ازدواج بچه ۹ یا ده ساله اطلاق شود و دختر ۱۳ ساله «که دیگر کودک‌همسر نیست».

حسن نوروزی عنوان کودک‌همسری برای دختران ۱۳ و ۱۴ ساله را رد کرده و گفته است: «قانون درست برای ازدواج، قانون اسلام است و سن ازدواج در دختران به معنی سن بلوغ در نظر گرفته می‌شد که عموما سن ۱۳ یا ۱۴ سال است و این که دختر بتواند زندگی را به جلو برد یا خیر نیز به اذنِ ولی باز می‌گردد.»

بر اساس شرع اسلام، سن بلوغ دختران ۹ سال تمام و برای پسران ۱۵ سال تمام است، اما مقام‌های حکومت ایران به طور معمول با ازدواج دختران بالای ۱۳ سال موافق هستند.

بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، آمار ازدواج دختران ۱۰ تا ۱۴ ساله در سال ۹۹ در مقایسه با سال پیش از آن، ۱۰.۵ درصد افزایش یافته و حدود پنج درصد از کل ازدواج‌های ثبت‌شده در سال ۹۹ به ازدواج کودکان زیر ۱۵ سال مربوط می‌شود.

این برآوردها تنها مربوط به ازدواج‌های ثبت‌شده در سازمان ثبت احوال کشور است و به نظر می‌رسد، آمار واقعی بیش از این موارد باشد.

در سال‌های اخیر تلاش‌هایی برای اصلاح قوانین مرتبط با کودک همسری صورت گرفت، از جمله طرحی در مجلس ارائه شد که «حداقل سن ازدواج در دختر ۱۶ سال تمام شمسی و در پسر ۱۸ سال تمام شمسی» تعیین شده بود ولی با توجه به مخالفت برخی مراجع تقلید شیعه این طرح رد شد.

در سال ۹۷ نیز لایحه منع ازدواج با کودکان در کمیسیون قضایی مجلس شورای اسلامی رد شد. حسن نوروزی یکی از مخالفان این لایحه در همان زمان بود که افزایش کف سن ازدواج را مغایر شرع و نادرست دانسته و گفته بود دخترانی که در سنین پایین ازدواج می کنند «کمتر طلاق می‌گیرند و زایمان سالم‌تری دارند».

بر اساس آمار رسمی سازمان ثبت احوال ایران، در شش ماه نخست سال جاری، ۷۹۱ کودک از مادران ۱۰ تا ۱۴ ساله و در همین بازه زمانی ۳۶ هزار و ۵۶۲ کودک از مادران ۱۵ تا ۱۹ ساله متولد شده‌اند.

ورود مسافران غیرایرانی از همه مبادی آفریقایی به ایران ممنوع شد

مدیرکل حمل و نقل بین‌المللی سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای ایران از شرایط ویژه اضطراری و کنترل در مرزهای زمینی ایران به دلیل سویه جدید کرونا خبر داد و گفت که ورود مستقیم و غیرمستقیم همه مسافران غیرایرانی از همه مبادی کشورهای آفریقایی به کشور ممنوع است.

محمدجواد هدایتی روز سه‌شنبه، ۹ آذر، به خبرگزاری مهر گفت که به دلیل شیوع سویه جدید کرونا، موسوم به اومیکرون، همه مسافران ایرانی که پیش از این به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از مبادی کشورهای آفریقای جنوبی می‌آیند از بدو ورود ۱۴ روز در قرنطینه می‌مانند و در این ۱۴ روز سه بار تست منفی کرونا اخذ می‌شود و در صورت منفی بودن این تست‌ها آن زمان حق ورود به سرزمین اصلی را دارند.

ایران پیش از این ورود هوایی مسافر از شش کشور آفریقایی را در پی شیوع «اومیکرون» ممنوع کرده بود.

شیوع نوع جدید کرونا موسوم به «اومیکرون» نگرانی‌های جهانی در پی داشته تا جایی که سازمان بهداشت جهانی روز جمعه، پنجم آذر، برای بررسی این سویه جدید نشست اضطراری برگزار کرد.

همزمان با اقدام سازمان بهداشت جهانی برای قرار دادن سویه جدید ویروس کرونا، اومیکرون، در ردیف ویروس‌های «با قابلیت سرایت بالا» و «نگران‌کننده»، تلاش‌های جهانی برای مهار این سویه جدید تشدید شده است.

«اومیکرون» که یکی از تغییریافته‌ترین موارد جهش ویروس کرونا محسوب می‌شود، برای اولین بار در آفریقای جنوبی کشف شد و از آن زمان در بلژیک، بوتسوانا، اسرائیل و هنگ‌کنگ شناسایی شده است.

علاوه بر کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بریتانیا و روسیه، آمریکا و کانادا هم اعلام کرده‌اند که ورود مسافران از کشور آفریقای جنوبی و هفت کشور دیگر جنوب آفریقا را تعلیق می‌کنند.

این اقدامات در حالی صورت می‌گیرد که ایمنی‌شناسان هشدار داده‌اند که احتمالا اقدامات برخی کشورها جهت اعمال محدودیت‌های سفر برای جلوگیری از انتشار جهانی «اومیکرون» خیلی دیر باشد.

ویروس کرونا از زمانی که دو سال پیش برای اولین بار در مرکز چین شناسایی شد، باعث ابتلا بیش از ۲۶۰ میلیون نفر در سراسر جهان شده و پنج میلیون و ۴۰۰ هزار نفر را کشته است.

وضعیت اضطراریِ آلودگی هوا در تهران؛ «هیچ تصمیمی گرفته نشده است»

نمایی از آلودگی گسترده هوا در کلان‌شهر تهران

یک مقام وزارت بهداشت روز سه‌شنبه هوای تهران را برای تمام گروه‌های سنی «بسیار ناسالم» خواند و گفت که علی‌رغم اعلام شرایط اضطرار توسط دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که نماینده وزارت بهداشت در شهر تهران است، «هیچ تصمیمی برای کاهش منابع انتشار و کاهش مواجهه مردم گرفته نشده» است.

عباس شاهسونی، رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم در وزارت بهداشت، روز سه‌شنبه، ۹ آذر، در مصاحبه با خبرگزاری ایسنا گفت که هوای تهران چنان آلوده است که طبق قانون مردم می‌توانند دورکاری کنند.

او با این حال اضافه کرد: «می‌توان کلاس‌ها را مجازی برگزار کرد تا اینکه میزان آلاینده‌ها کم شود، اما متاسفانه تاکنون هیچ اقدام مثبتی انجام نشده است.»

گزارش محمد ضرغامی از آلودگی هوا در ایران و تضاد منافع دستگاه‌های دولتی
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:02 0:00
لینک مستقیم

او هشدار داد: «در این شرایط، افزایش قابل توجه بیماری‌های قلبی و ریوی در جامعه را خواهیم داشت و همچنین افزایش مرگ زودرس این بیماران و سالمندان و افزایش قابل توجه علائم بیماری‌های تنفسی در کل جمعیت را خواهیم داشت.»

به گفته این مقام وزارت بهداشت، طبق دستورالعمل شرایط اضطراری «باید برگزاری مسابقات ورزشی لغو می‌شد و اکنون با وجود این که شرایط هوای تهران ناسالم برای همه گروه‌ها است، جای تعجب دارد که چگونه اجازه برگزاری مسابقات ورزشی در تهران صادر شده است».

تشدید آلودگی هوا در سال‌های اخیر به ویژه در ماه‌های سرد سال به یکی از چالش‌های محیط زیستی ایران تبدیل شده است.

در دی‌ماه ۹۹ شاخص آلودگی در برخی از شهرهای ایران از جمله تهران و اصفهان از وضعیت قرمز گذشت و در برخی مناطق به «وضعیت بنفش» به‌ معنای بسیار ناسالم رسید.

رئیس مرکز تحقیقات آلودگی هوای دانشگاه تهران اردیبهشت‌ماه امسال اعلام کرد سالانه ۴۰ هزار نفر در ایران به دلیل آلودگی هوا دچار مرگ زودرس می‌شوند.

بسیاری از کارشناسان و حتی مسئولان دلیل بحرانی شدن آلودگی هوا را در آن زمان استفاده از سوخت مازوت در نیروگاه‌ها اعلام کرده بودند. در همین زمینه، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست ایران در بهمن‌ماه ۹۹ تاکید کرد ذرات معلقی که در هوای کلان‌شهرهای ایران رها می‌شود «سرطان‌زا و هم‌رده با رادیواکتیو» است.

همراهی مادران دادخواه و کاربران مجازی با مجروحان اعتراضات اصفهان

مادر نوید بهبودی (راست) و مادر پژمان قلی‌پور

دو تن از مادران دادخواه و کاربران شبکه‌های اجتماعی با بستن یک چشم خود، با مجروحان اعتراضات اصفهان که در پی خشونت نیروهای امنیتی بینایی خود را از دست دادند ابراز همدردی کردند.

در شبکه‌های اجتماعی عکسی از مادران نوید بهبودی و پژمان قلی‌پور که فرزندان خود را در آبان ۹۸ در سرکوب‌ خونین حکومتی از دست دادند، منتشر شده که به صورت نمادین، یک چشم خود را بسته‌اند.

آنها در پیامی اعلام کردند: «فرزندان مجروح اصفهان همانند فرزندان ما هستند و اجازه نمی‌دهیم خبر رنج آنها دفن شود.»

محبوبه رمضانی، مادر پژمان قلی‌پور پس از آغاز اعتراضات کشاورزان و مردم اصفهان نسبت به مدیریت آب در این منطقه، در پستی در شبکه‌های اجتماعی گفته بود که «من از مردم باشرف و باغیرت اصفهان حمایت می‌کنم.»

شمار دیگری از کاربران فضای مجازی نیز در همبستگی با معترضان و آسیب‌دیدگان اعتراضات اصفهان با استفاده از هشتگ «اصفهان تنها نیست»، تصاویر خود را در حالی که یک چشم‌شان بسته است در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرده‌اند.


همراهی مادران داغدار و کاربران فضای مجازی با مجروحان اصفهان پس از آن صورت می‌گیرد که گزارش‌هایی از آسیب‌ دیدن جدی چشمان ده‌ها نفر در استان اصفهان به دلیل اصابت گلوله ساچمه‌ای از سوی نیروهای امنیتی و پلیس یگان ویژه منتشر شد. تصاویری هم از دست‌کم یک نوجوان که هر دو چشم وی آسیب دیده، در توییتر منتشر شده است.

علیرضا زندی، متخصص چشم در اصفهان، نیز عکس یکی از آسیب‌دیدگان اعتراضات روز جمعه اصفهان را منتشر کرده و نوشت: «شلیک تفنگ‌های ساچمه‌پخش‌کن به میان جمعیت تظاهرکننده مصداق جنایت است.»

همزمان یک سخنرانی از علی خامنه‌ای در بهمن سال ۹۷ منتشر شده که پلیس فرانسه را متهم می‌کند در خیابان‌های پاریس، به چشمان معترضان شلیک کرده و آنها را «کور» می‌کند.

بازنشر سخنرانی رهبر جمهوری اسلامی به اعتراض گسترده کاربران فضای مجازی به او دامن زده است.

سخنگوی کاخ سفید: ایران به پایبندی کامل به برجام بازگردد

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید

جن ساکی، سخنگوی کاخ سفید، روز دوشنبه هشتم آذر گفت که هدف ایالات متحده درخصوص ایران «این است که این کشور به پایبندی کامل به توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ که توسط باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق آمریکا منعقد شد، بازگردد.»

سخنان جن ساکی در حالی بیان می‌شود که در همین روز مذاکرات غیرمستقیم آمریکا و ایران در مورد برجام، پس از پنج ماه وقفه در وین از سر گرفته شد.

پافشاری آمریکا بر بازگشت ایران به تعهدات برجامی در حالی بیان می‌شود که در همین روز، حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه ایران نیز همزمان با مذاکرات برجام بار دیگر بر «لغو همه تحریم‌ها، دادن تضمین برای عدم خروج دوباره آمریکا از برجام و بررسی خسارت تحریم‌ها» پافشاری کرد.

آمریکا پیشتر گفته است که دولت این کشور اختیار دادن چنین تضمین‌هایی را برای دولت‌های آینده ندارد.

با این وجود،‌ پس از پایان نشست روز دوشنبه ۸ آذرماه، نمایندگان ایران، روسیه و اتحادیه اروپا مذاکرات را «مثبت» اعلام کردند و قرار شد مذاکرات طی دو روز آینده نیز ادامه یابد.

علی باقری کنی، نماینده ایران در کمیسیون برجام با اعلام این خبر گفته است الزامات مربوط به رفع تحریم‌ها باید رعایت شود، از جمله تضمین‌هایی را باید دریافت کنیم که نشان دهد دولت آمریکا و دیگر دولت‌های عضو برجام نتوانند از برجام خارج شوند.

او همچنین گفت که قرار شد فردا صبح (سه‌شنبه نهم آذر) کارگروه رفع تحریم‌ها با حضور کارشناسان همه کشورهای عضو گروه ۱+۴ و ایران تشکیل شود.

روز دوشنبه، در پی پایان نشست مذاکرات برجام، وب‌سایت ریاست جمهوری ایران گزارش داد که ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهور ایران با امانوئل مکرون همتای فرانسوی خود به مدت یک و نیم ساعت گفت‌وگوی تلفنی داشته است.

صادرکنندگان: پاکستان بازار خرما را از ایران گرفت

صادرکنندگان خرمای ایرانی خبر می‌دهند که تاجران پاکستانی با حضور در ایران و خرید خرمای داخلی و بسته‌بندی جدید، این محصولات را به بازار جهانی صادر می‌کنند.

خبرگزاری ایسنا روز دوشنبه هشتم آذر، این مطلب را در گزارشی از نشست کمیسیون کشاورزی اتاق تهران و از قول اعضای اتحادیه صادرکنندگان خشکبار نوشت .

بنابر این گزارش، صادرکنندگان خرما در ایران می‌گویند در حال حاضر پاکستان، بازارهای بیش از ۳۰ ساله خرمای ایران در جهان را تصاحب کرده و آنطور که در رفت‌وآمدهای مقامات دولتی این کشور به ایران دیده می‌شود، آنها به دنبال دادوستد پایاپای خرما با ایران هستند.

تجارت‌نیوز نیز گزارش داده است که لهستان به عنوان یکی از کشورهای خریدار خرمای ایران اعلام کرده که دیگر از ایران خرما خریداری نمی‌کند چرا که با برقراری تعرفه صفر درصد میان لهستان و پاکستان، خرید خرما از این کشور برای آنها با صرفه‌تر است.

همزمان مسئولان گمرک ایران تایید کرده‌اند که ۵۸۸ اصله نخل صادراتی مناطق جنوب ایران به قطر برگشت خورده است.

مهرداد جمال ارونقی، معاون فنی گمرک ایران، ارزش نخل‌های صادراتی را ۱۳۶ هزار دلار اعلام کرده و گفته است این تعداد نخل حدفاصل مهر تا آبان امسال به قطر صادر شده بود.

حسن رشید فرخی، رئیس انجمن خرما روز دوشنبه ۸ آذر به خبرگزاری ایلنا گفته است که علت بازگشت این نخل‌ها به ایران عدم تائید گواهی‌های بهداشت آنهاست.

قطر می‌گوید که در گواهی‌های بهداشت نخل‌ها تغییراتی اعمال شده و در آنها دست برده است.

حسن رشید فرخی روز دوشنبه ۸ آذر به خبرگزاری ایلنا گفت که گواهی‌های بهداشت این نخل‌ها از سوی قطر تایید نشده است و هنوز مشخص نیست که گواهی‌های بهداشتی برچه اساسی و با چه نظارتی صادر شده‌اند.

او هشدار داده است که اگر خروج نخل‌ها ادامه پیدا کند، در نهایت در میزان تولید و صادرات خرما در کشور تاثیر مستقیم برجای خواهد گذاشت.

خبر فروش نخل‌های ایران به کشورهایی چون کویت و قطر اوایل آبان امسال منتشر شد و صداوسیمای استان بوشهر هم در گزارشی با اشاره به فروش نخل‌ها در این استان، به نقل از کشاورزان گزارش داده بود که بی‌آبی عامل اصلی افزایش فروش نخل شده است و هر نخل را به قیمت یک و نیم میلیون تومان می‌فروشند.

جاسم حزباوی، رئیس هیأت مدیره اتحادیه نخلداران استان خوزستان، نیز از بحران نخلستان‌ها در این استان خبر داده بود و گفته بود آبادان قبل از جنگ شش و نیم میلیون نفر نخل داشته که الان به یک میلیون اصله نخل رسیده است.

با استفاده از ایسنا و رادیو فردا/ ف.ق/ پ.پ

دولت صادرات ۱.۲ میلیون بشکه نفت را در بودجه می‌گنجاند

دولت ابراهیم رئیسی در نظر دارد صادرات روزانه ۱.۲ میلیون بشکه نفت را در بودجه سال آینده خورشیدی بگنجاند.

خبرگزاری ایلنا روز دوشنبه ۸ آذر گزارش داده است که نرخ تسعیر ارز، ۲۳ هزار تومان در نظر گرفته شده است و هنوز تکلیف دلار دولتی ۴۲۰۰ تومانی مشخص نیست.

پیشتر خبرگزاری فارس نیز گزارش داده بود دولت در نظر دارد صادرات روزانه نفت را در بودجه سال آینده ۱.۲ تا ۱.۵ میلیون بشکه در نظر بگیرد و قیمت نفت نیز بین ۵۵ تا ۶۰ دلار در نظر گرفته شده بود.

در بودجه امسال قیمت نفت ۴۰ دلار در نظر گرفته شده و صادرات ۲.۳ میلیون بشکه نفت در بودجه گنجانده شده و نرخ تسعیر دلار نیز ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومان است.

آخرین آمار دیوان محاسبات نشان می‌دهد که در نیمه ابتدایی سال تنها ۲۵.۵ درصد از اهداف بودجه ۱۴۰۰ محقق شده و بیش از یک سوم بودجه با استقراض تأمین شده است.

آمارهای بین‌المللی نشان می‌دهد که صادرات نفت خام ایران به‌طور متوسط روزانه ۶۰۰ هزار بشکه است.

اگرچه دولت پیش‌بینی خود از صادرات نفت را از ۲.۳ میلیون بشکه در سال جاری به ۱.۲ میلیون بشکه کاهش داده، اما دو برابر شدن نرخ تسعیر ارز و افزایش ۳۷ تا ۴۰ درصدی قیمت نفت در بودجه باعث می‌شود انتظار دولت از درآمد ریالی حاصل از فروش نفت نزدیک ۵۰ درصد افزایش یابد.

در این میان محسن خجسته مهر، مدیر عامل شرکت ملی نفت ایران روز دوشنبه اعلام کرد هرکس که شرایط خرید نفت و میعانات و این امکان را دشته باشد که بتواند تضامین لازم را ارائه داده و پول محموله را برگرداند، می‌تواند در امر صادرات همکاری داشته باشد؛ موضوعی که به نگرانی‌ها از تکرار فسادهای مالی مانند مورد بابک زنجانی دامن می‌زند.

با استفاده از گزارش‌های ایلنا و رادیو فردا؛ د.خ / پ.پ

احمد جنتی پس از ۴۱ سال از شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی رفت

علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، با استعفای احمد جنتی از سمت «ریاست شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی» موافقت کرد و محمدحسین موسی‌پور را به عنوان جانشین او منصوب کرده است.

شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی در مرداد سال ۱۳۵۹ تشکیل شد و احمد جنتی از همان دوران از مسئولان ارشد این شورا محسوب می‌شد. اولین دبیری این شورا را غلامحسین حقانی بر عهده داشت و سپس جنتی مسئولیت این شورا را بر عهده گرفت.

این شورا در کنار نهادهایی چون سازمان تبلیغات اسلامی یکی از بازوهای تبلیغاتی حکومت ایران برای ساماندهی راهپیمایی‌ها حمایت از نظام و برگزاری مراسم‌هایی چون دهه فجر یا ۱۳ آبان محسوب می‌شود و رئیس آن با حکم رهبر جمهوری اسلامی منصوب می‌شود.

احمد جنتی ۹۴ ساله که اکنون دبیر شورای نگهبان و رئيس مجلس خبرگان است، از مدیران نسل اول جمهوری اسلامی است که با وجود کهولت سن کماکان سمت‌های کلیدی خود را حفظ کرده است و با توجه به این مسئولیت‌ها در نهادهای دیگر مانند مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز حضور دارد.

علی خامنه‌ای در حکم انتصاب ریاست جدید شورای هماهنگی تبلیغات اسلامی نوشته است که احمد جنتی در طول این چند دهه خدمات موفق و ارزشمندی داشته و از او تشکر کرده است.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG