لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت ۱۴۰۰ تهران ۲۱:۲۴

خبرخوان

تعطیلی سه هفته‌ای مدارس در فرانسه؛ مکرون محدودیت‌های کرونایی را گسترش داد

امانوئل مکرون

رئیس جمهور فرانسه با اعلام تعطیلی سه هفته‌ای مدارس در این کشور به دلیل شیوع کرونا، محدودیت‌ها را در تمام فرانسه گسترش داد.

امانوئل مکرون روز چهارشنبه اعلام کرد که علاوه بر محدودیت‌ سفرهای داخلی در کشور، ممنوعیت رفت و آمد از ساعت ۶ تا هفت صبح در سراسر فرانسه اجرا خواهد شد.

بنا بر محدودیت‌های جدید،‌ افراد می‌توانند درفاصله ده کیلومتری محل اقامت خود تردد کنند و بیشتر مغازه‌های غیرضروری در فرانسه تعطیل شده است.

از زمان آغاز شیوع کرونا تا کنون بیش از ۴.۵ میلیون نفر در فرانسه به ویروس کرونا مبتلا شده و بیش از ۹۵ هزار نفر هم جان باخته‌اند. در سی‌ام مارس، تعداد بیماران کووید ۱۹ بستری در بخش مراقبت‌های ویژه در فرانسه از پنج هزار تن گذشت و رکورد ۱۱ ماه گذشته را شکست.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

واکسن «تک دوز» اسپوتنیک لایت در روسیه ثبت شد

روسیه میزان اثربخشی واکسن اسپوتنیک لایت را با فقط یک دوز تزریق، ۷۹.۴ درصد است.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعلام کرد که واکسن «تک دوزی» اسپوتنیک لایت اجازه رسمی برای استفاده را از وزارت بهداشت این کشور دریافت کرده است.

واکسن‌های موجود در جهان، از جمله «اسپوتنیک وی» روسیه، برای ایجاد ایمنی در مقابل کرونا نیاز به دو دوز تزریق دارند اما روسیه می‌گوید واکسن تک‌دوزی «اسپوتنیک لایت» با یک دوز تزریق و قیمت کمتر از ۱۰ دلار، تا ۲۸ روز می‌تواند آنتی‌بادی لازم برای ایمنی مقابل ویروس کرونا را ایجاد کند.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه روز پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت اعلام کرد میزان اثربخشی این واکسن با فقط یک دوز تزریق، ۷۹.۴ درصد است.

روسیه امیدوار است با استفاده از این واکسن که گفته می‌شود برخی تبعات و اشکالات واکسن «اسپوتنیک وی» را نیز ندارد، هم واکسیناسیون در داخل کشور را سرعت بخشد و هم صادرات واکسن خود را افزایش دهد.

صندوق سرمایه‌گذاری مستقیم روسیه اعلام کرده است بر اساس تحقیقاتی که از پنجم دسامبر ۲۰۲۰ تا ۱۵ آوریل امسال انجام شده، ۲۸ روز بعد از تزریق واکسن اسپوتنیک لایت، ایمنی تا حد ۷۹.۴ درصد مقابل کرونا ایجاد می‌شود. در فاز سوم تزریق آزمایشی این واکسن، ۷۰۰۰ نفر در روسیه، امارات، غنا و برخی دیگر از کشورها مشارکت کرده‌اند.

تاکنون هشت میلیون نفر از شهروندان روسیه دو دوز واکسن اسپوتنیک وی دریافت کرده‌اند. روسیه می‌گوید میزان اثربخشی دو دوز از این واکسن ۹۷.۶ درصد است.

با این‌حال، آژانس دارویی اروپا هنوز مجوز استفاده از واکسن‌های روسی را صادر نکرده است اما برخی کشورهای اروپایی از این واکسن خریداری کرده‌اند.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری اسپوتنیک و رویترز/د.خ/ک.ر

وزیر دارایی قطر به اتهام «حیف‌ومیل اموال دولتی» بازداشت شد

علی شریف العمادی از سال ۲۰۱۳ عضو هیات مدیره «صندوق ثروت ملی» قطر به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار بوده است.

دادستانی کل قطر از بازداشت علی شریف العمادی وزیر دارایی این کشور به اتهام حیف‌ومیل اموال دولتی، سوء استفاده از قدرت و جرایم مربوط به بخش عمومی خبر داده است.

خبرگزاری رسمی قطر روز پنج‌شنبه ۱۶ اردیبهشت با اعلام این خبر گزارش داد که دادستانی کشور بعد از مشاهده شواهد و اسناد، دستور بازداشت آقای العمادی را صادر کرد و تحقیقات گسترده درباره اتهامات وی آغاز شده است.

خبرگزاری رویترز نیز گزارش داده که آقای العمادی از سال ۲۰۱۳ عضو هیات مدیره «صندوق ثروت ملی» قطر به ارزش ۳۰۰ میلیارد دلار بوده و همچنین عضو هیات مدیره بانک ملی قطر، بزرگترین بانک وام‌دهنده خاورمیانه و آفریقا نیز بوده است.

با افت شدید قیمت نفت در سال ۲۰۱۴، قطر برنامه‌هایی برای تنوع بخشی به اقتصاد خود در نظر گرفت و تاکنون در زیرساخت‌های کشور سرمایه‌گذاری‌های کلانی انجام شده است؛ خصوصا این‌که این کشور میزبان جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ نیز هست و طی سال‌های گذشته سرمایه‌گذاری‌های سنگینی در این زمینه صورت گرفته است.

دادستانی کل قطر دقیقا اعلام نکرده که آقای العمادی در چه پروژه‌های عمومی دست به حیف‌ومیل اموال دولتی زده و چگونه از قدرت سوء استفاده کرده است.

اقتصاد قطر پارسال ۳.۷ درصد کوچک‌تر شد، اما انتظار می‌رود که در سال جاری ۲.۲ درصد رشد کند.

قطر بزرگترین صادرکننده گاز مایع در جهان است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری رسمی قطر و رویترز/د.خ/ک.ر

جامعه جهانی بهایی: آزار بهاییان ایران با شدت بسیار بیشتری ادامه دارد

Generic -- Symbol of the Baha'i Faith

جامعه جهانی بهایی روز پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت با انتشار بیانیه‌ای از«تشدید اخیر آزار و اذیت‌ها علیه بهاییان در ایران» ابراز نگرانی کرد.

این جامعه در این بیانیه که نسخه‌ای از آن در اختیار رادیو فردا قرار گرفته است، اعلام کرده که موج اخیر، حاکی از پیاده‌سازی برنامه گسترده‌تر دولت ایران برای افزایش آزار و سرکوب این جامعه است که بزرگ‌ترین اقلیت دینی غیر مسلمان کشور به شمار می‌رود.

جامعه جهانی بهایی از «موجی از یورش به منازل و دستگیری‌های خودسرانه و بی‌دلیل» در سراسر ایران خبر داده و اعلام کرده است که تاکنون منازل ده‌ها بهایی در شهرهای شیراز و بهارستان اصفهان مورد حمله قرار گرفته و منجر به بازداشت بیش از ۲۰ بهایی شده است و تعداد بیشتری نیز هر زمان امکان دارد به زندان فراخوانده شوند.

به گفته جامعه جهانی بهایی، «یورش‌ها و دستگیری‌ها، جدیدترین نمونه‌ از فهرست بلند آزار و اذیت‌های اخیر بهاییان ایران است، از جمله توقیف زمین‌ها و املاک بهاییان در روستای ایول در استان مازندران، مصوبه‌ای محرمانه از کمیسیون اقوام، فرق و مذاهب شهرستان ساری جهت کنترل و سرکوب بهاییان، و منع بهاییان تهران از دفن عزیزان‌شان در قطعه‌ای از گورستان خاوران که قبلاً به آن‌ها اختصاص داده شده بود».

جامعه جهانی بهایی این وقایع را «یک کارزار وسیع دولتی» دانسته که «هدفش نابودی سیستماتیک» این جامعۀ «به عنوان یک جامعه زنده و پویا است».

پیشتر، سیمین فهندژ، سخنگوی جامعه جهانی بهایی در دفتر سازمان ملل در ژنو، روز دوم اردیبهشت اعلام کرده بود که بهاییان تهران از دفن مردگان‌شان در بخشی از گورستان خاوران که مربوط به گورهای دسته‌جمعی نیست، منع شده‌اند.

خانم فهندژ در صفحه توئیتر خود با بیان این‌که نمایندگان بهشت زهرا می‌خواهند بهاییان را «مجبور» کنند به‌جای قسمت معمول در گورستان خاوران (معروف به گلستان جاوید)، درگذشتگان خود را در بخش گورهای دسته‌جمعی اعدام‌شدگان زمان انقلاب دفن کنند گفته بود این در حالی است که آن قسمت معمول «حداقل برای ۵۰ سال آینده جا دارد».

دیان علایی، نمایندهٔ جامعهٔ بین‌المللی بهایی در سازمان ملل متحد در ژنو، هم گفته است که «وقایع اخیر نشان داده است که وحدت و همبستگی در کانون دستاورد‌های حقوق بشری برای همهٔ ایرانیان قرار دارد. این حمایت و همبستگی برای پاسخ به تشدید آزار و سرکوب بهاییان ایران که در حال حاضر در جریان است بسیار ضروری است».

در چهار دهه گذشته گزارش‌های متعددی درباره بازداشت، اعدام و محرومیت از تحصیل بهاییان در دانشگاه‌ها و حق امرار معاش منتشر شده است و حتی گورستان‌های پیروان این آیین مورد بی‌احترامی قرار گرفته است.

بر اساس بیانیه جامعه جهانی بهایی و گزارش‌های پیشین رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

ستاد کرونا: سفر به همه شهرها در تعطیلات عید فطر ممنوع است

بنا بر اعلام ستاد کرونا در ایران، هرگونه سفر در تعطیلات عید فطر ممنوع خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری فارس، ستاد کرونا روز پنج‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، اعلام کرد که این ممنوعیت از ساعت ۱۴ روز سه‌شنبه، ۲۱ اردیبهشت آغاز می‌شود و تا ظهر روز شنبه، ۲۵ اردیبهشت ادامه خواهد داشت.

همچنین بر اساس اعلام این ستاد، این محدودیت به صورت سراسری و در همه شهرها اجرا خواهد شد.

با آغاز خیز دوباره کرونا پس از پایان تعطیلات نوروز، بسیاری از مسئولان کارشناسان، دولت را به دلیل مدیریت نکردن سفرهای نوروزی و عدم اعمال محدودیت، مسئول بحران جدید دانستند.

با وجود هشدارها در مورد خیز کرونا در صورت عدم اعمال محدودیت در سفرهای نوروزی، رئیس جمهور و بسیاری از مقامات دولتی پیش از نوروز تنها به بیان توصیه‌های بهداشتی و تاکید بر ضرورت رعایت پروتکل‌های بهداشتی بسنده کردند.

بر اساس اعلام سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای و آمار از ۲۰ اسفند ۹۹ تا ۱۳ فروردین ۱۴۰۰ به طور متوسط روزانه یک میلیون و ۷۷۹ هزار و ۸۸۶ خودرو بین استان‌های کشور تردد داشته‌اند.

پیشتر با اعلام ممنوعیت سفر به شهرهای نارنجی و قرمز اعلام شده بود که خودروهای متخلف در صورت ورود به شهرهای قرمز یک میلیون تومان و در صورت سفر به شهرهای نارنجی ۵۰۰ هزار تومان جریمه خواهند شد.

ستاد کرونا تاکنون درباره جریمه‌‌های احتمالی در صورت نقض مصوبه اخیرش مبنی بر ممنوعیت سراسری سفر در تعطیلات عید فطر و ضمانت اجرای آن، تاکنون اطلاعاتی منتشر نکرده است.

در آخرین خیز کرونا که از نیمه دوم فروردین آغاز شد، آمار روزانه جان‌باختگان و مبتلایان به طور میانگین به ۴۰۰ و ۲۰ هزار نفر در روز رسید.

آمار کرونا در ایران؛ وعده سرعت‌بخشی در واکسیناسیون «از مردادماه»

سخنگوی ستاد کرونا یک روز پس از وعده روحانی درباره تزریق واکسن به «همه» تا پایان تیرماه، تنها وعده سرعت‌بخشی در واکسیناسیون از این زمان را داد.

به گزارش خبرگزاری صداوسیما، علیرضا رئیسی روز پنج‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، همچنین از دسترسی به ۹ میلیون دُز واکسن کرونا از مردادماه خبر داد و گفت که ۷ میلیون دُز از آن واکسن ایرانی «برکت» خواهد بود.

آقای رئیسی با اشاره به تامین حدود ۵۵ میلیون دُز واکسن تا پایان سال گفت که به این ترتیب «گروه‌های هدف»‌ تا پایان امسال دُز اول واکسن را تزریق و و ۱۰ تا ۱۵ میلیون هم دُز دوم را خواهند گرفت.

آقای رئیسی در حالی به این آمارها اشاره کرد و از سرعت‌بخشی در روند واکسیناسیون از اواخر تیرماه خبر داد که حسن روحانی، رئیس ‌جمهور ایران روز چهارشنبه وعده داده بود که تا پایان تیرماه امسال، «همه» در ایران واکسن خواهند زد.

آقای روحانی همچنین از ورود «ده‌ها میلیون‌ها دوز واکسن تا هفته‌های آینده» خبر داده بود.

وعده‌های متناقض مسئولان جمهوری اسلامی در خصوص واکسیناسیون کرونا در کشور در حالی مطرح می‌شود که بر اساس آمار رسمی وزارت بهداشت، از آغاز واکسیناسیون در ایران با جمعیتی بیش از ۸۰ میلیون، تا روز ۱۵ اردیبهشت، کمی بیش از یک میلیون و ۴۲۵ هزار دُز واکسن در کشور تزریق شده و میزان واکسن وارداتی به ایران نیز در مجموع،‌ تنها سه میلیون و ۲۰۰ هزار دُز بوده است.

علیرضا رئیسی، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا پیشتر گفته بود که برای رسیدن به ایمنی جمعی در ایران، ۶۴ میلیون نفر جمعیت افراد بالای ۱۸ سال باید واکسینه شوند که برای این منظور، ۱۲۸ میلیون دُز واکسن مورد نیاز است.

در همین حال بر اساس آخرین گزارش وزارت بهداشت ایران در روز پنج‌شنبه، ۳۳۸ نفر دیگر طی ۲۴ ساعت گذشته جان خود را بر اثر کرونا در کشور از دست دادند و ۱۸ هزار و ۴۰۰ بیمار جدید دیگر شناسایی شدند.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان به ۷۳ هزار و ۹۰۶ نفر و مجموع کل بیماران به دو میلیون و ۶۱۰ هزار و ۱۸ نفر رسید.

وزارت بهداشت ایران در حالی آمار کرونا را به صورت روزانه اعلام می‌کند که منابع مستقل درباره درستی این آمار تردید دارند و آمار واقعی را سه تا چهار برابر آمار رسمی می‌دانند.

هشدار درباره احتمال اصابت بقایای موشک فضاپیمای چینی به زمین

موشک لانگ‌مارچ اواخر آوریل به فضا پرتاب شد

در حالی که حزب کمونیست از پرتاب موفقیت‌آمیز نخستین بخش اصلی ایستگاه فضایی خود برای قرار دادن در مدار نزدیک زمین خبر می‌دهد، کارشناسان از فرود آمدن بقایای موشک حامل آن به روی زمین ابراز نگرانی می‌کنند.

به گزارش رویترز، کارشناسان پیش‌بینی می‌کنند بقایای این موشک، در مناطقی همچون نیویورک، مادرید، پکن و حتی نیوزیلند فرود آید.

قرار بود موشک «لانگ‌مارچ ۵ بی» در نقطه‌ای که از قبل طراحی شده و در اقیانوس فرود بیاد، اما برخی کارشناسان هشدار می‌دهند که تکه‌های بزرگ آن می‌تواند در روزهای آینده در مناطق مسکونی فرود آید.

آژانس فضایی چین هنوز واکنشی نسبت به نگرانی‌های جهانی در این زمینه نشان نداده است.

همزمان با افزایش گمانه‌ها مبنی بر خارج شدن این موشک از مدار، کاخ سفید نیز خواستار «رفتارهای مسئولانه در فضا» شد.

با استفاده از گزارش رویترز/ ب. ب./ ف. دو.

شهردار لنگرود به اتهام فساد مالی بازداشت شد

مهدی رجایی، شهردار لنگرود

خبرگزاری رکنا از بازداشت مهدی رجایی، شهردار لنگرود، به دست نیروهای امنیتی در محل کار خود خبر داد. این خبر شامگاه چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت، منتشر شد.

بر اساس این گزارش، آقای رجایی به اتهام «ارتشا، تحصیل مال نامشروع و اختلاس» بازداشت شده است.

پیش از انتشار خبر بازداشت شهردار لنگرود، خبرگزاری ایمنا از «فرخواندن» وی از سوی نهادهای امنیتی خبر داده بود.

ایمنا نوشته بود به همین دلیل، علی شفیعی، در شورای شهر لنگرود با اکثریت آرا به عنوان سرپرست شهرداری لنگرود انتخاب شد.

پیش از این نیز چند عضو شورای شهر لنگرود بازداشت یا برای انجام تحقیقات احضار شده بودند.

با استفاده از گزارش‌های رکنا و ایمنا/ ب. ب./ ف. دو.

اتباع خارجی در ایران «در صورت تحویل واکسن از کشورشان» واکسینه می‌شوند

سخنگوی ستاد کرونا در ایران می‌گوید که تنها در صورت تحویل واکسن از سوی کشورهایی که اتباع آن‌ها در ایران به ‌سر می‌برند، این افراد واکسن رایگان دریافت خواهند کرد.

به گزارش ایسنا، علیرضا رئیسی روز پنج‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، در یک نشست مجازی همچنین گفت که دولت ایران در این باره درخواستی را به مجامع بین‌المللی ارائه کرده و منتظر پاسخگویی آن‌ها است.

آقای رئیسی اما نگفت در صورت عدم پاسخگویی مجامع بین‌المللی و همکاری نکردن کشورهای مبدا، چه نوع واکسنی و با چه قیمتی به اتباع خارجی فروخته خواهد شد.

موضوع واکسیناسیون کرونا برای اتباع خارجی در ایران پس از خودداری شهرداری تهران از تزریق واکسن به پاکبانان افغانستانی در روزهای اخیر مورد توجه قرار گرفته است.

کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو پیشتر در اوایل اسفند ۹۹ از واکسیناسیون اتباع افغانستان ساکن ایران حتی مهاجران غیرقانونی خبر داده بود.

آقای جهانپور گفته بود: «در دنیا عموما مهاجران غیر‌قانونی به‌محض شناسایی، بازداشت و دیپورت می‌شوند، اما این مهاجران در ایران واکسن کرونا دریافت خواهند کرد.»

حسن اسفندیار، مدیرکل برنامه‌های بشردوستانه جمعیت هلال‌احمر اما اواسط اسفند ۹۹ گفته بود که پناهندگان و مهاجرانی که در ایران هستند تنها در صورت حمایت صلیب سرخ و تامین مالی، خدمات واکسیناسیون کرونا را از سوی این سازمان دریافت خواهند کرد.

بیشتر جمعیت اتباع خارجی در ایران را شهروندان افغانستانی تشکیل می‌دهند.

بر اساس آخرین آمار وزارت امور مهاجرین افغانستان در بهمن سال گذشته، تنها دو و نیم میلیون نفر از اتباع این کشور در ایران به سر می‌برند.

موافقت دیوان عالی با رسیدگی مجدد به پرونده مسعود مصاحب،‌ زندانی دوتابعیتی

مسعود مصاحب،‌ شهروند دوتابعیتی ایرانی-اتریشی زندانی در اوین

بنا بر اعلام یک وکیل دادگستری درخواست اعاده دادرسی پرونده مسعود مصاحب،‌ شهروند دوتابعیتی ایرانی-اتریشی زندانی در ایران پذیرفته شده است.

حسین تاج که وکالت تعدادی از زندانیان سیاسی و مدنی را بر عهده دارد، شامگاه چهارشنبه، ۱۵ اردیبهشت، در توئیتی ضمن اعلام این خبر گفت که پرونده آقای مصاحب از سوی شعبه ۴۱ دیوان عالی کشور پذیرفته شده و پس از ارجاع آن به شعبه هم‌‌ارز، رسیدگی مجدد انجام خواهد شد.

آقای مصاحب بازرگان ۷۴ ساله اتریشی ایرانی‌تبار است که بهمن سال ۹۷، در سفر همراه با هیئتی از یک مرکز تحقیقاتی اتریشی به ایران به اتهام «جاسوسی و اقدام علیه امنیت ملی» بازداشت و به ده سال حبس محکوم شد.

مقام‌های جمهوری اسلامی تاکنون بارها شهروندان دوتابعیتی ایرانی و نیز شهروندان خارجی را به اتهام «جاسوسی» بازداشت کرده‌ و در مواردی از آن‌ها در مذاکره با کشورهای غربی به عنوان اهرم فشار استفاده کرده‌اند.

احمدرضا جلالی، مراد طاهباز، کامران قادری، سیامک نمازی، و پدرش، باقر نمازی، از دیگر زندانیان دوتابعیتی هستند که با اتهاماتی چون جاسوسی و اخلال در امنیت کشور در زندان‌های ایران دوران محکومیت خود را سپری می‌کنند.

در همین زمینه وزیران خارجه هفت کشور صنعتی موسوم به «جی۷» روز چهارشنبه در پایان نشست سه روزه خود در لندن، در بیانیه‌ای از مقامات حکومت ایران خواستند تا زندانیان خارجی و دوتابعیتی را که «خودسرانه» بازداشت کرده‌اند، هر چه سریع‌تر آزاد کنند.

ستاد انتخابات: امسال هم فقط انتخابات شورا در برخی شهرها الکترونیکی برگزار می‌شود

بنا بر اعلام ستاد انتخابات ایران، انتخابات پیش ‌روی ریاست جمهوری هم‌چنان به‌صورت دستی برگزار خواهد شد و تنها در انتخابات شوراها، آن هم به جز در تهران و برخی مراکز استان‌ها از صندوق‌های الکترونیکی استفاده می‌شود.

به گزارش ایرنا، جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات کشور،‌ روز پنج‌شنبه، ۱۶ اردیبهشت، تعداد صندوق‌های الکترونیکی مورد استفاده در انتخابات شوراها را حدود ۳۳ هزار مورد اعلام کرد.

به گفته آقای عرف در گذشته، بدون صندوق الکترونیک هم ۲۴ مرحله از ۲۵ مرحله کلی انتخابات الکترونیکی برگزار می‌شد و اولین بار در انتخابات اسفند ۹۸ مرحله آخر هم الکترونیکی و با استفاده از صندوق برگزار شده است.

برگزاری الکترونیکی انتخابات سال‌ها است که در ایران محل اختلاف دولت، مجلس و شورای نگهبان است.

با وجود اصرار دولت و مجلس بر برگزاری انتخابات به شیوه الکترونیکی، شورای نگهبان به دلیل آن‌چه «تردید در امنیت سیستم انتخابات الکترونیکی» عنوان می‌کند، تاکنون با این موضوع مخالفت کرده است.

جمال عرف، رئیس ستاد انتخابات ایران، پیشتر در بهمن ۹۹ با اشاره به «ایرادهایی مبنی بر عدم تطبیق و صدق کلی در مجمع» گفته بود که این طرح به انتخابات ۱۴۰۰ نخواهد رسید.

پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در بهمن‌ماه ۹۸ با تاکید بر لزوم برگزاری الکترونیکی انتخابات در سخنانی مناقشه‌انگیز گفته بود که «افغانستان هم این کار را کرد.»

آقای روحانی در ادامه افزوده بود: «مردم رای را روی کاغذ می‌نویسند، توی صندوق می‌اندازند، فردی آن رای را می‌خواند و فرد دیگری آن را علامت می‌زند و البته معلوم نیست این فرد چه می‌خواند و آن یکی کجا را علامت می‌زند، هم این که علامت زدند در پایان، نوبت به تجمیع آرا می‌شود که چه بساطی پیش می‌آید که باید همه آنجا مراقب باشیم.»

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای شهر، روستا و عشایر به صورت همزمان ۲۸ خرداد سال جاری برگزار خواهد شد.

انتقاد سازمان انرژی اتمی ایران از یک وب‌سایت «وابسته به سپاه»

علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران.

سازمان انرژی اتمی ایران روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت از وب سایت «مشرق نیوز» که گفته می شود وابسته به اطلاعات سپاه است، به شدت انتقاد کرد.

سازمان انرژی اتمی ایران می‌گوید، سایت مشرق نیوز در نوشتاری که پژواک دهنده صدای اسرائیل و «دشمنان ایران اسلامی است، آگاهانه و ناآگاهانه آب به آسیاب دشمن ریخته و نمک بر زخم ایجاد شده توسط دشمنان می‌پاشد. »

سایت مشرق نیوز در مطلبی که روز ۲۷ فروردین با عنوان ««سیستم عامل» معیوب سازمان انرژی اتمی و خطاهای فاحشِ ویرانگر» از مدیریت علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی انتقاد کرده و به موضوع انفجارهای اخیر در تاسیسات غنی سازی ایران در نطنز پرداخته است.

مشرق نیوز به اظهارات علیرضا زاکانی، رئیس کمیسیون انرژی مجلس، اشاره کرده که گفته بود انفجار ۱۲ تیر پارسال در نطنز، حاصل کارگذاری «مواد منفجره از طریق جاسازی در یک میز سنگین و وارد کردن آن به سایت نطنز» بود.

این رسانه وابسته به اطلاعات سپاه در ادامه نوشته است در صورتی که اظهارات علیرضا زاکانی درست باشد، «این حد از بی‌کفایتی و بی درایتی، حقیقتا مرزهای «قصور» را می‌درد و به شدت شائبه «تقصیر» به میان می‌کشد.»

در پاسخ به این مطلب، سازمان انرژی اتمی گفته است که یک «سازمان علمی، فنی و تحقیقاتی» است و «وظیفه حفظ و حراست از آن نیز بر عهده نهادهای امنیتی کشور از جمله وزارت اطلاعات و نیروی انتظامی و دیگر نهادهای امنیتی» است.

سازمان انرژی اتمی ایران همچنین می‌گوید٬ تمامی افراد «حقیقی و حقوقی، شرکت‌های خصوصی و پیمانکارانی که قصد همکاری در قالب استخدام و یا انجام پروژه با سازمان را دارند پیش از شروع فعالیت برای مدتی توسط نهادهای اطلاعاتی ذی‌ربط مورد بررسی قرار گرفته و پس از کسب مجوز از مجاری مربوطه، با سازمان همکاری» می‌کنند.

به دنبال خرابکاری‌ها و حملات اخیر به تاسیسات اتمی ایران اصولگرایان به شدت از اقدامات دولت حسن روحانی در قبال برنامه هسته‌ای ایران انتقاد کرده‌اند.

این انتقادات همزمان با نزدیک شدن به توافق احتمالی بر سر احیای توافق هسته‌ای موسوم به برجام در مذاکرات هسته‌ای در وین و همچنین انتخابات ریاست جمهوری در ایران تشدید شده است.

در همین زمینه، فریدون عباسی، نماینده اصولگرا و رئيس کمیسیون انرژی مجلس ایران، گفته است در طول ۱۵ سال گذشته، پنج انفجار «بزرگ» در تاسیسات هسته‌ای نطنز رخ داده و علاوه بر آن حوادث کوچک متعددی هم در این تاسیسات به وقوع پیوسته است.

به گفته فریدون عباسی، در تازه ترین انفجار در تاسیسات هسته‌ای نطنز که بامداد روز ۲۲ فروردین امسال رخ داد، «قسمت انتهایی شبکه توزیع برق» را هدف قرار دادند و علاوه بر آن در «باطری‌خانه» که ذخیره برق داشته نیز «انفجار» صورت گرفته تا شبکه توزیع برق را مختل کنند.

بر اساس گزارش روزنامه نیویورک تایمز، این انفجار که نتیجه «خرابکاری اسرائیل» بود، برنامه غنی‌سازی اورانیوم ایران را «دست‌کم تا ۹ ماه به تعویق انداخته است».

یک پلیس مبارزه با مواد مخدر در زهک سیستان و بلوچستان کشته شد

رسانه‌ها در ایران از کشته شدن رئیس پلیس مبارزه با موادمخدر شهرستان زهک در استان سیستان و بلوچستان خبر دادند.

به گفته فرمانده انتظامی سیستان و بلوچستان، مهدی شهرکی، رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر شهرستان زهک عصر روز چهارشنبه در عملیات شناسایی در کمین افراد مسلحی که آن‌ها را «اشرار» خوانده، گرفتار شده و در درگیری مسلحانه کشته شده است.

از آغاز سال جدید در ایران، این سومین بار است که اخباری از درگیری در این منطقه منتشر می شود.

در هفته‌های گذشته به دنبال شلیک مأموران سپاه پاسداران به تعدادی سوخت‌بر، ناآرامی‌هایی در بخش‌هایی از استان سیستان و بلوچستان به‌ویژه شهر سراوان ایجاد و موجب درگیری‌هایی در این مناطق شد.

استان سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران طی سال‌های اخیر بار‌ها محل رویارویی نیروهای نظامی و انتظامی جمهوری اسلامی با گروه‌های مسلح بوده که مقام‌های ایران از آن‌ها به عنوان «تروریست»، «قاچاقچی» و «اشرار» نام می‌برند.

تداوم روند نزولی تجارت ایران و آمریکا در دوران بایدن

گزارش جدید مرکز آمار آمریکا نشان می‌دهد تجارت دوجانبه ایران و آمریکا در دوران ریاست جمهوری جو بایدن نیز روند نزولی خود را ادامه داده است.

مرکز آمار آمریکا طی گزارشی که چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت منتشر کرده، می‌گوید در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی کل صادرات ایران به آمریکا تنها یک میلیون دلار بوده است. ایران در ماههای ژانویه و مارس هیچ صادراتی به آمریکا نداشته است.

از سپتامبر ۲۰۱۸ به این سو، صادرات ایران به آمریکا در اغلب ماه‌ها در حد صفر و در دیگر ماه‌ها بسیار اندک بوده است.

صادرات آمریکا به ایران نیز در سه ماهه ابتدایی سال جاری میلادی ۹.۶ میلیون دلار بوده که نسبت به دور مشابه پارسال ۲۴ درصد، نسبت به دور مشابه سال ۲۰۱۹ حدود ۴۷ درصد و نسبت به سه ماهه ابتدایی سال ۲۰۱۸ بیش از ۷۰ درصد افت داشته است.

قبل از تحریم‌ها عمده صادرات ایران به آمریکا خشکبار، پسته و فرش بود، اما آمریکا بعد از خروج دولت دونالد ترامپ از برجام، واردات فرش ایران را ممنوع کرد و خرید دیگر اقلام ایرانی نیز تقریبا متوقف شده است. عمده صادرات آمریکا به ایران نیز شامل دارو، تجهیزات پزشکی و محصولات کشاورزی است.

سال ۲۰۱۷ و قبل از تحریمهای آمریکا، کل صادرات این کشور به ایران ۱۳۶ میلیون دلار و وارداتش بیش از ۶۳ میلیون دلار بود.

با استفاده از گزارشهای مرکز آمار آمریکا، رادیو فردا. د.خ

نامه علی رهبری به وزیر ارشاد: سرود ملی ایران کپی سرود کره جنوبی است، آن را عوض کنید

علی رهبری می‌گوید سرود ملی فعلی برای ایرانیان «کمی غریبه» است.

یک موسیقیدان و آهنگساز برجسته ایرانی در نامه‌ای به وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، سرود جمهوری اسلامی ایران را «کپی» سرود ملی کره جنوبی دانست و خواستار ساخت سرودی جدید با استفاده از بن‌مایه موسیقی ایرانی شد.

علی رهبری در نامه‌ای سرگشاده به عباس صالحی نوشته: سرود ملی فعلی ایران، «شباهت بسیار چمشگیری به سرود ملی کره جنوبی دارد و بسیاری از قطعات آن، کپی سرود این کشور است».

او افزود: از این سرود «بویی از ایران» به «مشام» نمی‌رسد و «گویا توسط غیرایرانیان نوشته شده است».

این رهبر اکستر از این‌که «کشوری چون ایران...که منبع الهام فرهنگی بخش بزرگی از جهان است...این گونه دچار قحط الرجال موسیقیدان می‌شود که در تدوین کارت ویزیت‌اش باید از هنرمندان کشوری دیگر، نه آن‌که با فرهنگی مشابه، بلکه با فرهنگی از خاور دور کپی‌برداری کند»، انتقاد کرده است.

آقای رهبری می‌گوید از آن رو که سرود ملی فعلی برای ایرانیان «کمی غریبه» است، آن‌ها در جشن‌های مختلف از سرود «ای ایران» نوشته روح‌الله خالقی استفاده می‌کنند.

این موسیقی‌دان پیشنهاد کرده با انتشار فراخوانی از آهنگ‌سازان دعوت شود «روی شعر فعلی آهنگی بسیار ایرانی نوشته شود و آهنگسازان مبرّز در موسیقی غربی آن را برای ارکستر بزرگ و گروه کُر تنظیم کنند».

سراینده سرود ملی ایران، ساعد باقری و آهنگ ساز آن نیز حسن ریاحی است.

حسن ریاحی پیش از این در گفت‌و‌گو با وب‌سایت موسیقی ایرانیان گفته بود: «سرود ایران به‌هیچ‌وجه شبیه سرود کشور کره جنوبی نیست».

در دوران پس از انقلاب ایران در سال ۱۳۵۷، ابتدا سرود «پاینده بادا ایران» و از سال ۱۳۷۱ سرود «مهر خاوران» به عنوان سرود ملی به کار گرفته شده است.

با استفاده از گزارش‌های خبرگزاری فارس و سایت موسیقی ایرانیان/ب.ب/ک.ر

محدودیت‌های کرونا باعث کاهش فروش «۵۰۰۰ میلیارد تومانی» اصناف شده است

بازار بزرگ تهران

دبیرکل اتاق اصناف از کاهش فروش روزانه «۵۰۰۰ میلیارد تومانی» اصناف به‌دلیل محدودیت‌های اخیر کرونا خبر داد.

محمدباقر مجتبایی روز چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت گفت ۸۹۳ هزار فقره چک اصناف به ارزش ۲۳ هزار میلیارد تومان برگشت خورده است.

او با اشاره به نبود حمایت‌های دولتی در شرایط محدودیت، اعلام کرد شاغلان در بخش مشاغل کوچک و متوسط با خانواده‌هایشان حدود ۳۵ میلیون نفر از جمعیت کشور را شامل می‌شوند که باید در این شرایط اوضاع آن‌ها را درک کرد.

موج چهارم کرونا در ایران با سفرهای نوروزی آغاز شد و طی روزهای گذشته شمار مرگ‌ومیر بنابر آمارهای رسمی دولتی حول ۴۰۰ نفر در نوسان بوده است.

ستاد مقابله با کرونا طی هفته‌های گذشته قوانین سخت‌گیرانه‌ای در خصوص فعالیت اصناف وضع کرده و این بخش تعطیل است.

قاسم نوده فراهانی رئیس ‌اتاق اصناف تهران نیز اخیرا اعلام کرد که کرونا با تعطیلی فعالیت اصناف مهار نمی‌شود.

در زمان اوج‌گیری کرونا، معمولا کشورها محدودیت‌های سفت و سخت اجتماعی اعمال کرده و اصناف نیز تعطیل می‌شوند؛ اما بسیاری از دولت‌ها، خصوصا در غرب کمک‌های مالی برای جبران خسارت اصناف و کسانی که شغل خود را از دست بدهند، در نظر گرفته‌اند.

با استفاده از گزارش‌های ایسنا و رادیو فردا/ف.ق/ک.ر

بیشتر

XS
SM
MD
LG