لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۰۳:۱۲

بررسی روزنامه های صبح شنبه ايران


روزنامه کارگزاران ، از تشکيل کميته پيگيری وضعيت دانشجويان بازداشت شده خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ، در پی بازداشت بهاره هدايت و محمد هاشمی ، دو عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت که به دنبال بازداشت تعدادی از دانشجويان در مشهد و تهران صورت گرفت ، شورای تهران دفتر تحکيم وحدت تشکيل کميته پيگيری وضعيت دانشجويان بازداشت‌شده را تصويب کرد.


محمد هاشمی دبير تشکيلات و بهاره هدايت دبير کميسيون زنان دفتر تحکيم وحدت (طيف علامه) روز يک‌شنبه ۲۴ تيرماه در تهران بازداشت شدند ، و « منابع آگاه » اما ناشناس در خبرگزاری رسمی دولت ايرنا اين دو دانشجوی بازداشت شده را به « ارتباط با گروه‌های ضدانقلاب خارج از کشور » متهم کردند.


روزنامه کارگزاران ، اما به نقل از حنيف يزدانی اين اتهامات را رد کرده ، و نوشته « اين دو عضو شورای مرکزی دفتر تحکيم وحدت در چارچوب اين مجموعه فعاليت داشته‌اند ، و با توجه به اين که فعاليت‌های دفتر تحکيم وحدت کاملا شکل علنی و مدنی دارد ، طرح برخی اتهامات با واقعيت حرکت اعضای اين مجموعه بر مدار شيوه‌های مسالمت‌ جويانه شفاف ، همخوانی ندارد.»


این روزنامه ، در خبری ديگر از بازداشت مجدد مهرداد لهراسبی از زندانيان واقعه کوی دانشگاه در سال ۱۳۷۸ که پس از تحمل ۹ سال زندان به‌صورت مشروط آزاد شده بود ، خبر داده است.


«یک بزرگراه استاندارد در کشور وجود ندارد»


روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت به نقل از رئيس پليس راهنمايی و رانندگی کشور نوشته « يک بزرگراه استاندارد در کشور نداريم. »


به نوشته اين روزنامه محمد رويانیان با تأکيد بر اين که وضعيت ايمنی راه ها در کشور مناسب نيست ، گفته هنوز نمی توانيم ادعا کنيم يک بزرگراه استاندارد در ايران داريم ، و تاکيد کرده است « در تابلو ها و علايم نيز نقص زيادی داريم چه برسد به راه. »


به نوشته روزنامه دولتی ايران ، رئيس پليس راهنمايی و رانندگی کشور در عين حال گفته که طی سال ۸۶ مرگ و مير جاده ای با کاهش ۱۷ درصدی مواجه شده ، و در اين سال ۴ هزار و ۶۵۰ نفر کشته ، و ۳۲ هزار نفر مجروح تصادف رانندگی نسبت به سال قبل کاهش داشته است.


توهین یک مقام دولتی به روزنامه ها و خبرنگاران


روزنامه اعتماد ، توهين مديرکل ارشاد لرستان به مطبوعات را مورد توجه قرار داده ، و نوشته وی با ارسال نامه ای به برخی خبرگزاری ها « با ادبياتی سخيف در دفاع از استاندارلرستان از عملکرد نشريات و هفته نامه های منتقد دولت انتقاد کرده است. »


اين روزنامه ، نوشته که علوی در اين مکتوب روزنامه ها را با عناوينی چون « دريده نامه » توصيف ، و ادعا کرده « هرکس که می خواهد کسی باشد و خودش را مردمی و در دل مردم قرار دهد ، نذر می کند که چند فحش و ناسزا نثار استاندار و مسوولان ديگر کند. »


اعتماد همچنین نوشته « مديرکل ارشاد لرستان با انتقاد از "بی ادبی" و "بی نزاکتی" منتقدان دولت ، روزنامه ها را « دريده نامه » ، و استانداران گذشته را « بی عرضه » نامیده ، اما خطاب به خبرنگاران تاکيد کرده « اگر تعهد حرفه يی و روزنامه نگاری نداريد لااقل ادب داشته باشيد. »


مديرکل ارشاد لرستان همچنين به خبرنگاران در مورد عذاب جهنم هشدار داده ، و گفته « هيچ هفته نامه ، روزنامه يا دريده نامه ای آن ها را از خشم الهی نجات نخواهد داد. »


صف های طولانی در پمپ بنزن ها


روزنامه جمهوری اسلامی ، افزايش مصرف بنزين را عامل شلوغی پمپ بنزين ها طی روزهای اخير معرفی کرده است.


اين روزنامه نوشته « مديرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ايران عللی از جمله تعطيلات چند روزه گذشته ، قطع جريان برق ، کم کاری احتمالی جايگاهداران ، و در اختيار بودن کالابرگ های ويژه را علت شلوغی جايگاه های بنزين اعلام کرده است. »


به نوشته روزنامه جمهوری اسلامی ، نورالدين شهنازی زاده درباره شلوغی ، و صف خودروها در پمپ بنزين ها به افزايش مقدار مصرف بنزين در کشور نيز اشاره کرده ، و گفته است « ميانگين مصرف روزانه بنزين در کشور از ابتدای سال تا پيش از روز سه شنبه هفته گذشته هفتاد ميليون ليتر بود ، در حالی که در روز سه شنبه مصرف به ۷۸ ميليون ليتر افزايش پيدا کرد. »


تجلیل مطبوعات از خسرو شکیبایی ، حمله ارشاد به مهرجویی


اغلب روزنامه های روز شنبه ايران ، گزارش ها و ويژه نامه هايی در تجليل از خسرو شکيبايی ، بازيگر بزرگ سينما و تئاتر ايران ، را به مناسب درگذشت وی منتشر کرده اند.


روزنامه همشهری در همين خصوص خبرداده که پيکر خسرو شکيبايی ساعت ۹صبح روز يکشنبه ۳۰ تير ، از مقابل تالار وحدت تشييع می‌شود.


این روزنامه ، در خبری دیگر از حمله معاونت سينمايی وزارت ارشاد به داريوش مهرجويی کارگردان فيلم سنتوری ، و عوامل ساخت اين فيلم خبر داده است.


به نوشته همشهری ، پس از اعلام حکم ديوان عدالت اداری مبنی بر پرداخت خسارت به خالقان فيلم توقیف شده سنتوری ، معاونت سينمايی وزارت ارشاد که در اين حکم تاحدی محکوم شده ، به‌عنوان شاکی بيانيه‌ای صادر ، و ادعا کرده « کسانی به قيمت پر کردن حساب‌های بانکی خود به بدنه فرهنگ و هنر کشور و تعامل سازنده و مؤثر ميان مسئولان فرهنگی و هنرمندان کشور خدشه وارد کردند. »


XS
SM
MD
LG