لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۱ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۱۲:۵۷

پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری روسیه پیروز شد


ولادیمیر پوتین هنگام رای دادن.

نتایج اولیه انتخابات روز یکشنبه ریاست‌جمهوری روسیه حاکی از پیروزی ولادیمیر پوتین با بیش از ۷۴ درصد آراء است.

به گزارش خبرگزاری رویترز،‌ پیروزی آقای پوتین بر اساس شمارش بیش از ۴۷ درصد آرای ریخته شده به صندوق های رای از سوی کمیسیون مرکزی انتخابات روسیه اعلام شده است.

بر اساس این گزارش،‌ پاول گرودینین از حزب کمونیست روسیه، ۱۳.۵ درصد رتبه دوم را کسب کرده است.

بر اساس این گزارش،‌ ولادیمیر ژیرینوفسکی، رهبر حزب لیبرال دموکرات روسیه، شش و سه دهم آرا و کسنیا سوبچاک،‌ یک و چهار دهم درصد آرا را به دست آورده‌اند.

در همین حال،‌ چهار نامزد دیگر انتخابات ریاست جمهوری روسیه کمتر از یک درصد رای به دست آورده‌اند.

ولادیمیر پوتین از سال ۱۹۹۹ میلادی به این سو، یا رئیس‌جمهور یا نخست‌وزیر روسیه بوده است. حال، ‌او با پیروزی در انتخابات روز یکشنبه، برای شـش سال دیگر، ‌قدرت در این کشور را در دست خواهد داشت. آقای پوتین در حال حاضر ۶۵ سال دارد و در سال ۲۰۲۴ میلادی، پایان دوره تازه ریاست‌جمهوری روسیه، ۷۱ ساله خواهد شد.

نظرسنجی انجام‌شده از سوی موسسه «گالوپ» در اواخر سال ۲۰۱۷ میلادی نشان می‌داد که ۸۰ درصد شهروندان روس، از رهبری پوتین بر روسیه رضایت دارند؛ اما از سوی دیگر تنها ۴۰ درصد از مردم، روند انتخابات در روسیه را قابل اعتماد می‌دانستند.

پیش از اعلام نتایج اولیه انتخابات،‌ مخالفان ولادیمیر پوتین گفته بودند در انتخابات روز یکشنبه، تخلف‌های زیادی انجام شده است.

به گزارش خبرگزاری فرانسه، «جنبش دفاع از حق رای» (یک سازمان غیردولتی روسیه برای نظارت بر انتخابات)، فهرستی از تخلف‌ها را به شکل آنلاین منتشر کرده بود که شامل بیش از ۱۷۰۰ مورد می‌شد.

همچنین جنبش وابسته به آلکسی ناوالنی، از مهمترین مخالفان ولادیمیر پوتین که از نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری منع شده بود، اعلام کرد که تخلف‌های وسیعی در شهرهای مسکو، سن‌پترزبورگ و باشقیرستان در منطقه‌ اورال، انجام شده است.

آقای ناوالنی قصد داشت در انتخابات ریاست جمهوری روسیه نامزد شود؛ ولی به خاطر اتهام‌هایی که به گفته او «پرونده‌سازی» است، اجازه شرکت در انتخابات را پیدا نکرد.

الکسی ناوالنی از شهروندان کشورش خواسته بود انتخابات روز یک‌شنبه را تحریم کرده و در آن شرکت نکنند.

انتخابات ریاست جمهوری روسیه در شرایطی برگزار شد که روابط این کشور و بریتانیا، پس از جریان مسموم شدن یک جاسوس سابق روس و دخترش در سالزبری، و اتهام‌های لندن به مسکو در پیوند با این موضوع، با تنش و بحران روبرو شده‌است.

خبرگزاری رویترز و منابع خبری/ب.ک

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG