لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۷:۲۸

رای کمیته مجلس نمایندگان آمریکا به انتشار یادداشت دمکرات‌ها در مورد تحقیقات اف‌بی‌آی


نشان اف‌بی‌آی بر ورودی ساختمان مرکزی پلیس فدرال در واشینگتن

کمیته امور اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا، رای به انتشار یادداشت دمکرات‌ها در مورد تحقیقات اف‌بی‌آی در پرونده روسیه داد.

این یادداشت، واکنشی به یادداشت جمهوری‌خواهان در مورد این تحقیقات است و اکنون برای کسب اجازه نهایی به کاخ سفید ارسال شده‌است.

به گفته آدام شیفت، عضو مجلس نمایندگان آمریکا از حزب دمکرات، رای کمیته اطلاعاتی به این معنی‌ست که یادداشت اکنون برای دونالد ترامپ ارسال شده تا او اجازه نهایی را برای انتشار آن صادر کند؛ و با این رای، کار او و دولت برای ممانعت احتمالی از انتشار، «بسیار سخت» خواهد بود.

آقای ترامپ پنج روز فرصت دارد تا در مورد انتشار یا مخالفت با انتشار این یادداشت، تصمیم بگیرد.

یادداشت دمکرات‌‌ها خود واکنشی به یادداشتی‌ست که جمهوری‌خواهان در مورد تحقیقات اف‌بی‌آی و وزارت دادگستری ایالات متحده، در پیوند با پرونده «دخالت» روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری منتشر کردند.

جمهوری‌خواهان ۱۳ بهمن ماه، با موافقت دونالد ترامپ یادداشتی را منتشر کردند که پلیس فدرال آمریکا، را به «سیاسی‌کاری» و «سوءاستفاده» از قدرت در پرونده مداخله روسیه در انتخابات، متهم می‌کند.

دمکرات‌های کنگره آمریکا می‌گویند یادداشت جمهوری‌خواهان «گزینشی» است.

ترامپ پس از انتشار این یادداشت در توئیتر خود گفت، حال او «کاملا از جریان تحقیقات مبری» شده‌است. رئیس‌جمهوری آمریکا تاکید کرده دولت او، در پیوند با اجرای عدالت، و یا مسدود کردن تحقیقات اف‌بی‌آی، «هیچ‌گونه تبانی و یا مانع‌تراشی» انجام نداده‌است.

اما روز یک‌شنبه اعضای دمکرات و نیز شماری از جمهوری‌خواهان کنگره گفته‌اند که یادداشت منتشرشده دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا را از پرونده دخالت‌های روسیه «مبری نمی‌کند».

شماری از نهادهای اطلاعاتی آمریکا پیشتر اعلام کرده بودند که روسیه در انتخابات ریاست‌جمهوری ۲۰۱۶ ایالات متحده دخالت کرده و با هک و تبلیغات دروغین، سعی کرده که نتیجه انتخابات را به نفع دونالد ترامپ تغییر دهد. روسیه این اتهام‌ها را رد کرده است.

برپایه گزارش‌های رویترز و اسوشیتدپرس|ت.ت

دیدگاه شما

نمایش نظرات

XS
SM
MD
LG