لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲ اردیبهشت ۱۳۹۷ تهران ۲۳:۰۷

خامنه ای: رییس جمهوری مسئول پرونده هسته ای است


آیت الله خامنه ای می گوید که خط قرمز ايران در مسئله هسته ای روشن است.(عکس: مهر)

آيت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی می گوید که ايران از خط قرمز خود در مسئله هسته ای عبور نخواهد کرد و رییس جمهوری مسئول پیشبرد مذاکرات است.


آيت الله خامنه ای سه روز قبل از مذاکرات هسته ای ميان خاوير سولانا، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، و سعيد جليلی، دبیر شورای عالی امنیت ایران، گفت: «جمهوری اسلامی تصميم به مشارکت در مذاکرات هسته ای گرفته است اما هيچ تهديدی را نمی پذيرد.»


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران قرار است که روز بیست و نهم تیرماه در ژنو سوئیس با یکدیگر دیدار کنند.


تلويزيون ايران روز چهارشنبه همچنين از آيت الله خامنه ای نقل و قول کرد که گفته است: خط قرمز ايران در مسئله هسته ای روشن است.


مسئولان جمهوری اسلامی خط قرمز را به معنای قابل مذاکره نبودن تعليق غنی سازی اورانيوم، اعلام می کنند.


تاکيد آيت الله خامنه ای بر عبور نکردن از خط قرمز، در حالی است که آمريکا برای نخستين بار معاون وزارت امور خارجه خود را به مذاکرات هسته ای روزهای شنبه و يکشنبه به ژنو می فرستد تا به گفته اين کشور، «پاسخ ايران را به بسته پيشنهادی کشورهای پنج به علاوه يک، مستقيما بشنود.»


کشورهای پنج به علاوه يک، شامل آمريکا، روسيه، چين، فرانسه و بريتانيا، پنج عضو دائم شورای امنيت، همراه با آلمان، بسته ای حاوی مشوق های اقتصادی و سياسی به ايران ارائه کرده اند تا از فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم دست بر دارد.


ولی تهران می گويد که هيچ پيش شرطی را برای مذاکرات نخواهد پذيرفت. هنوز مشخص نيست که در مذاکرات ميان مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا و دبير شورای عالی امنيت ملی جمهوری اسلامی آيا موضوع تعليق غنی سازی اورانيوم به عنوان شرط اصلی برای آغاز مذاکرات بعدی مطرح خواهد شد.


  • «مسوول پیشبرد موضوع هسته ای ایران شورای عالی امنیت ملی است که در راس آن رییس جمهوری قرار دارد و آن چه این مسوولان میگویند مورد اجماع همه مسئولان کشور است. »
رهبر جمهوری اسلامی ایران

رهبر جمهوری اسلامی ایران در بخش دیگری از سخنان اظهار داشت: «مسوول پیشبرد موضوع هسته ای ایران شورای عالی


امنیت ملی است که در راس آن رییس جمهوری قرار دارد و آن چه این مسوولان می گویند مورد اجماع همه مسئولان کشور است. »

«پیگرد جرج بوش»


آیت الله خامنه ای در بخش دیگری از سخنان خود گفت: «اگر رييس جمهوری آمريکا اقدامی عليه ايران انجام دهد، اين ملت، حتی بعد از مسئوليت او را مورد پيگرد قرار داده و مجازات خواهد کرد.»


وی افزود: « اينکه دولت آمريکا و رژيم صهيونيستی برای پوشاندن مشکلات فراوان داخلی خود حرفی بزنند، مربوط به خودشان است اما اگر در عمل مرتکب حماقت واقعی شوند، بدانند ملت ايران، آن دستی را که به جمهوری اسلامی ايران عزيز تجاوز کند، قطع خواهند کرد.»


در ماه های اخير بحث های زيادی در محافل رسانه ای و سياسی غرب و خاورميانه در باره احتمال حمله آمريکا و اسرائيل به تاسيسات اتمی جمهوری اسلامی ايران مطرح شده که با واکنش تند مقام های تهران روبه رو شده است.


با اين حالا ايالات متحده اعلام کرده که همچنان راهکار ديپلماتيک را در خصوص حل پرونده اتمی ايران در دستور کار خود قرار می دهد، گرچه استفاده از ساير گزينه ها از جمله گزينه نظامی را نفی نکرده است.


آيت الله خامنه ای در اين زمينه اظهار داشت: «اينکه برخی بگويند رييس جمهوری آمريکا در ماه های آخر مسئوليت خود اقدامی را انجام دهد و دردسر آن برای دولت آينده بگذارد، تصور اشتباهی است زيرا اگر کسی اقدامی انجام دهد، ملت ايران او را حتی در زمانی که در مسئوليت هم نباشد مورد پيگرد قرار خواهد داد و مجازات خواهد کرد.»


رهبر جمهوری اسلامی روشن نکرده است که چه نوع مجازات هايی را مد نظر دارد.


ايران از سوی کشورهای غربی متهم است که در پوشش برنامه اتمی خود به دنبال ساخت سلاح اتمی است ولی تهران اين ادعا را رد کرده و هدف از اين برنامه را صلح آميز می داند.


XS
SM
MD
LG