لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۳۰ دی ۱۳۹۹ تهران ۱۲:۴۹

آمادگی ایران و آمریکا برای مذاکرات جدید درباره عراق


آمریکا از جمهوری اسلامی خواسته است تا حمايت خود را از شبه نظاميان متوقف کند.

ايران و آمريکا روز يکشنبه ابراز تمايل کردند تا دور جديدی از گفت وگوهای خود درباره مسائل امنيتی عراق را از سر گيرند.


رايان کروکر، سفير ايالات متحده آمريکا در بغداد در سخنانی که از تلويزيون دولتی العراقيه پخش شد، گفته است: « واشينگتن آماده است تا مذاکرات خود با ايران درباره امور امنيتی عراق را دنبال کند.»


آقای کروکر در عين حال مذاکرات قبلی را « بی حاصل» دانسته و گفته است که خواسته های آمريکا درباره کاهش خشونت ها در عراق و همکاری ايران در اين زمينه برآورده نشده است.


سفير واشينگتن، نيروی قدس وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را يک بازيگر عمده در خشونت های عراق عنوان کرده و گفته است که « اين نيرو هم برای شبه نظاميان شيعه و هم برای سنی ها سلاح ارسال می کند.»


وی از جمهوری اسلامی خواست تا حمايت خود را از شبه نظاميان متوقف کند.


به گزارش خبرگزاری آلمان، به رغم پيشرفت محدود در مذاکرات ميان طرفين، رايان کروکر امکان برگزاری گفت وگوهای بيشتر با ايران را مطرح کرد چرا که به گفته او، تلاش تهران برای بهبود اوضاع امنيتی در عراق ضروری است.محمد علی حسینی بر اساس نقل و قول از مقامات عراقی، به صورت تلویحی خبر از دیدار احتمالی میان منوچهر متکی و کاندولیزا رایس، وزاری امور خارجه ایران و آمریکا داد.

از سوی ديگر، سخنگوی وزارت امور خارجه ايران نيز به درخواست و اصرار مقامات عراقی برای ادامه اين مذاکرات اشاره کرد و ادامه اين گفت و گوها را مهم دانست.


محمد علی حسينی اظهار داشت: آنچه باعث شد ما در اين گفت وگوها حضور يابيم درخواست دولت عراق و دولت آمريکا و به خاطر ملت عراق و همچنين ساماندهی برخی مناسباتی بود که می تواند در جهت منافع و امنيت ملی کشورمان باشد.


وی همچنین بر اساس نقل و قول از مقامات عراقی، به صورت تلویحی خبر از دیدار احتمالی میان منوچهر متکی و کاندولیزا رایس، وزاری امور خارجه ایران و آمریکا داد.


سخنگوی وزارت امور خارجه با اشاره به برگزاری اجلاس کارشناسی مرتبط با مذاکرات بغداد در تاريخ ۱۷ و ۱۸ شهريور گفت: دولت عراق اعلام کرده است که اجلاس کارشناسی در اين روزها در بغداد برگزار می شود که اين اجلاس مقدمه ای برای اجلاس در سطح وزرای امور خارجه خواهد بود.


دولت عراق در حاضر به دو طرف ايرانی و آمريکايی فشار می آورد تا درباره امور عراق با يکديگر تعامل بيشتری داشته باشند هرچند تاکنون نتيجه ملموسی از اين مذاکرات حاصل نشده است.


رايان کروکر در نشست ماه گذشته خود با حسن کاظمی قمی، سفير ايران در بغداد موضوعات مختلفی از جمله ارسال سلاح برای شورشيان عراقی و آموزش نظامی آنها توسط سپاه پاسداران را مطرح کرد. اما در نقطه مقابل، ايران تمام اتهامات را رد کرده است.


تهران و واشينگتن از سال ۱۳۵۸ خورشيدی و از زمان اشغال سفارت آمريکا توسط دانشجويان موسوم به «پيرو خط امام» رابطه ديپلماتيک با يکديگر ندارند و سه دور گفت وگوهای ميان سفرای دو کشور در بغداد نيز نتوانسته است تنش در اين روابط را کاهش دهد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG