لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۴ مهر ۱۳۹۸ تهران ۰۰:۳۹

اتحاديه اروپا عقب نشينی روسيه از گرجستان را تاييد کرد


آقای سولانا ابراز امیدواری کرد که خروج نیروهای روسیه از گرجستان با سرعت بیشتری انجام شود.(عکس: AFP)

خاوير سولانا، مسئول سياست خارجی اتحاديه اروپا، روز سه شنبه گفت که نيروهای روسيه عقب نشینی از مواضع خود در گرجستان را آغاز کرده اند.


وی ابراز اميدواری کرد که خروج از خاک گرجستان با سرعت بيشتری انجام گيرد.


بر اساس توافقنامه آتش بس که توسط روسای جمهوری دو کشور امضا شده است، نیروهای روسی و گرجی باید به مواضع خود پیش از آغاز درگیری در روز هفتم اوت باز گردند.


مسکو و تفليس در روزهای اخير بر سر اوستيای جنوبی که خواستار جدايی از گرجستان و استقلال از اين کشور است، وارد جنگ شدند. اين منطقه همراه با ابخازيا پس از تجزيه اتحاد شوروی اعلام استقلال کرد.


اين موضوع با مخالفت تفليس مواجه شد و سرانجام، نيروهای گرجی روز هفتم اوت وارد شهر تسخينوالی، مرکز اوستيای جنوبی، شدند، تا حاکميت دولت مرکزی بر اين منطقه را اعمال کنند.


اين اقدام با واکنش نيروهای روسی مواجه شد که تحت عنوان تامين امنيت اتباع روسيه و نيروهای صلح بان اين کشور به جنگ با نيروهای گرجی پرداختند.


همزمان با سخنان آقای سولانا، وزيران خارجه پيمان ناتو برای بحث درباره اوضاع گرجستان و هماهنگ کردن مواضع شان در قبال روسيه، نشست اضطراری خود را در بروکسل، برگزار کردند.


ديويد ميليبند، وزير امور خارجه بريتانيا، پيش از ورود به اين نشست گفت که «اولويت آنها نشان دادن پشتيبانی شان از گرجستان، اما بدون منزوی کردن ديپلماتيک روسيه است.»


در اين حال، يک سخنگوی وزارت امور خارجه بريتانيا اعلام کرد که آقای ميليبند روز سه شنبه به تفليس می رود تا پشتيبانی ناتو از گرجستان را اعلام کند.


وزير امور خارجه آلمان از روسيه خواست تا نيروهای خود را «دست کم ازنقاط مرکزی گرجستان» بيرون ببرد تا امکان برقراری آتش بسی پايدار در منطقه فراهم شود.

در نشست بروکسل، همچنين فرانک والتر اشتاين ماير، وزير امور خارجه آلمان، از روسيه خواست تا نيروهای خود را «دست کم ازنقاط مرکزی گرجستان» بيرون ببرد تا امکان برقراری آتش بسی پايدار در منطقه فراهم شود.


کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا، در آستانه تشکيل نشست وزيران امورخارجه کشورهای عضو پيمان ناتو گفته بود که اين پيمان، بايد روسيه را از هرگونه پيروزی استراتژيک در پی تهاجم به گرجستان محروم کند.


از سوی ديگر، ژنرال آناتولی نوگوويتسين، معاون رييس ستاد ارتش روسيه، روز سه شنبه گرجستان را به خاطر عقب نکشيدن نيروهايش بر اساس توافقنامه آتش بس مورد انتقاد قرار داد.


وی با اعلام اين مطلب که خروج نيروهای روسی از گرجستان همچنان ادامه دارد، افزود: به رغم اینکه ساکاشويلی توافقنامه آتش بس که خواستار بازگشت نيروها به خطوط اوليه استقرارشان است را امضاء کرده ولی نيروهای گرجی اقدام به اين کار نکرده اند.»


در مقابل، گرجستان، روسيه را متهم کرد که نيروهايش وارد بندر پوتی واقع در کناره دريای سياه شده و ۲۰ افسر پليس گرجی را بازداشت کرده اند.


مبادله اسیران جنگی


در تحولی دیگر، روسيه و گرجستان روز سه شنبه در اقدامی در جهت کاهش تنش در قفقاز اقدام به مبادله اسيران جنگی خود کردند.


بر اساس گزارش ها، در جريان مبادله اسيران جنگی، روسيه ۱۵ اسير گرجستانی را در ازای آزادی پنج نفر، از جمله دو خلبان روسی، آزاد کرد.


مبادله اسيران جنگی دو کشور قرار بود که روز دوشنبه انجام شود، اما به گفته ريانووستی، گرجستان از انجام آن امتناع کرده بود.


به گزارش خبرگزاری آسوشيتدپرس، مبادله اسيران جنگی با فرود دو هلی کوپتر روسی در روستايی در نزديکی شهر تفليس آغاز شد.


در همين حال، سازمان امنيت و همکاری در اروپا اعلام کرد که روسيه با اعزام ۲۰ تن از ناظران نظامی اين سازمان به گرجستان موافقت کرده است.


الکساندر استاب، وزير امور خارجه فنلاند و رییس دوره ای سازمان امنيت و همکاری در اروپا ابراز اميدواری کرد که اين ناظران بتوانند پس از دريافت تاييد گرجستان، امشب به آن کشور اعزام شوند.


او افزود: سازمان امنيت و همکاری در اروپا مايل است ۸۰ ناظر نظامی ديگر را طی چند روز آينده به گرجستان بفرستد.


اين سازمان هم اکنون هشت ناظرغير مسلح در گرجستان دارد.


در همین حال، الکساندر بورتنيکوف، رييس سرويس امنيت فدرال روسيه، گرجستان را به توطئه برای انجام حملات تروريستی در اين کشور متهم کرد.


وی گفت که روسيه اطلاعاتی دريافت کرده است مبنی بر اينکه نيروهای امنيتی گرجستان در حال برنامه ريزی برای انجام تعدادی از اعمال تروريستی عليه مناطق استراتژيک هستند.


اين مقام امنيتی روس افزود: ما بايد توجه ويژه ای به اتخاذ حفاظت های ضد تروريستی بر ضد مناطق زيربنايی خود داشته باشيم.


اما اين اتهامات به سرعت توسط گرجستان رد شد.


شوتا اوتياشويلی، سخنگوی وزارت کشور گرجستان، گفت: اين اتهامات کاملا بی اساس هستند.


XS
SM
MD
LG