لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ بهمن ۱۳۹۹ تهران ۰۱:۴۳

بررسی روزنامه های صبح شنبه ايران


روزنامه کارگزارن ، در خبری کوتاه از بروز مشکل جسمی برای يکی از فعالان زندانی حقوق زنان ، و انتقال وی به بيمارستان خبرداده است.


به نوشته اين روزنامه ، روناک صفارزاده از فعالان حقوق زنان که در زندان به سر می‌برد « به علت ناراحتی جسمی به بيمارستانی واقع در خارج زندان منتقل شد. »


روناک صفار زاده و هانا عبدی دو فعال حقوق زنان در سنندج از ماه ها پيش ابتدا به اتهام جمع آوری امضاء برای کمپین یک میلیون امضاء برای تغییر قوانین زن ستیز بازداشت شدند ، اما پس آن رسانه های وابسته به دولت اتهامات سنگین تری را نیز به آنان وارد کرده ، و از ماه ها پیشدر سننج زندانی هستند.


توقف تغيير استانداران


روزنامه جام جم ، در گزارش کوتاهی از توقف تغيير استانداران و مسولان استانهای کشور توسط وزارت کشور خبر داده و از قول سيد مهدی هاشمی سرپرست وزارت کشور نوشته « تغيير استانداران فعلا متوقف شده است و دلايل توقف آن را بعدا اعلام می‌کنم. »


اين روزنامه با اشاره به اين که « توقف تغييرات در استانداری‌ها، گمانه‌ها درباره احتمال معرفی نشدن هاشمی برای وزارت کشور را تقويت کرد » از ترديد سرپرست فعلی وزارت کشور درباره معرفی شدنش به عنوان وزير خبرداده است.


به نوشته این روزنامه هاشمی گفته « وزارت کشور به بنده پيشنهاد شده و من هم پذيرفتم و اگر تغييری در اين خصوص ايجاد شده باشد ، اطلاعی ندارم. »


جام جم در اين گزارش همچنين به وجود اخباری درباره تصدی وزارت کشور توسط چهره های ديگری غير از هاشمی اشاره کرده ، و نوشته « اگرچه برخی منابع معتقدند رئيس‌جمهور ، جهرمی وزير کنونی کار و امور اجتماعی را برای تصدی پست وزارت کشور به مجلس معرفی می‌کند ، اما ثمره هاشمی مشاور عالی احمدی‌نژاد با تکذيب چنين اخباری ، آن را شايعه دانسته است. »


ابلاغ نرخ سود بانکی


روزنامه سرمايه ، درگزارشی از تسليم و پذيرفتن عدم کاهش نرخ سود بانکی توسط دولت خبرداده ، و نوشته « پس از ماه ها بحث و بررسی ميان دولت و بانک مرکزی بر سر تعيين نرخ سود بانکی ، بالاخره نرخ سود ۱۲ درصدی در قالب بسته سياستی - نظارتی با تغييرات و اصلاحات جديد ، از سوی بانک مرکزی ابلاغ شد. »


اين روزنامه با اشاره به اين که در عمل تغييری در نرخ سود بانکی ايجاد نشده ، نوشته « نرخ سود اعلامی که در عمل همان نرخ سال گذشته است برای اعلام رسمی ماجراهايی را طی کرد که مجادله دولت و بانک مرکزی را به خوبی نمايان کرد. »


سرمايه در اين گزارش همچنين با اشاره به فشار دولت بر بانک ها برای پرداخت تسهيلات تکليفی مصوب دولت نوشته « با اعلام رسمی نرخ سود بانکی و برنامه های شورای عالی هماهنگی مديران بانک ها در خصوص کاهش اضافه برداشت بانک ها از بانک مرکزی ، بانک ها می دانند که بايد با تکيه بر منابع خود برنامه ای سنجيده اتخاذ کنند تا بدون نياز به کمک بانک مرکزی بتوانند جوابگوی نيازهای مشتريان خود باشند.»


«يخ شکنی ممنوع»


روزنامه جمهوری اسلامی ، در شماره روز شنبه خود ، از پخش آگهی گسترده و برگزاری برخی کلاس های آموزش ارتباط جمعی و افزايش اعتماد به نفس در تهران و شهرستان ها ، ابراز نگرانی کرده است.


اين روزنامه نوشته « اخيرا کلاسهائی تحت عنوان "يخ شکنی" که نوعی آموزشهای هنجارشکنی و رفتارسازی مغاير با ارزشهای دينی است در شهرهای مختلف کشور توسط افراد مساله دار اجرا می شود که هدف آن اختلاط بين زنان و مردان و عادی سازی گناه است. »


روزنامه جمهوری اسلامی ، خواستار برخورد جدی سازمانهای فرهنگی و انتظامی با برگزاری اين گونه کلاس ها شده ، و نوشته است: در اين آموزشها به طور عملی تصريح می شود که برای تقويت حس اعتماد به نفس همه بايد بتوانند به راحتی و بدون هيچگونه مانعی با جنس مخالف رابطه برقرار کنند و خود را اسير عذاب وجدان ننمايند.


ممانعت از سفر عبدالله مومنی
روزنامه کارگزاران ، در شماره امروز خود از توقيف گذرنامه و ممنوع الخروج شدن مسوول کميته حقوق بشر سازمان دانش‌آموختگان ايران خبرداده ، و نوشته « با توقيف گذرنامه،عبدالله مومنی از شرکت در نشست ساليانه فروم نهادهای حقوق بشری آسيا و اقيانوسيه در مالزی بازماند. »


اين روزنامه ، به نقل از حسن اسدی زيدآبادی درباره ماجرای دعوت و ممنوع الخروج شدن اين فعال دانشجويی و حقوق بشر ، نوشته « عبدالله مومنی سخنگوی سازمان به عنوان نماينده اين سازمان و نيز تشکل‌های غيردولتی جامعه مدنی ايران قرار بود تا با حضور در اين نشست به ارائه سخنرانی و گزارشی از وضعيت مدافعان حقوق بشر در آسيای غربی و به‌خصوص ايران بپردازد ، اما با توقيف گذرنامه ، متاسفانه از سفر ايشان ممانعت به‌ عمل آمد. »


به گزارش اين روزنامه سال گذشته نيز از سفر عبدالله مومنی به امريکا جهت سخنرانی در دانشگاه ام.آی.تی جلوگيری شده بود.


افزايش واردات بنزين


روزنامه رسالت ، ضمن اشاره به کاهش توليد نفت خام در کشور ، از افزايش واردات بنزين به ايران خبرداده است.


به نوشته اين روزنامه « ايران به دليل انجام عمليات تعمير و نگهداری در پالايشگاه های آبادان و اصفهان واردات بنزين خود را به ميزان ۶۰ هزار بشکه در روز افزايش داده است. »


رسالت همچنين با تاکيد براين که « واردات روزانه بنزين در سه ماه آخر سال افزايش بيشتری نيز خواهد يافت »، نوشته است : ايران قصد دارد طی سه ماه پايانی امسال در برخی از پالايشگاههای خود ازجمله پالايشگاه آبادان عمليات تعمير و نگهداری انجام دهد.


زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG