لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۴۲

بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه ايران


روزنامه سرمايه ، از پيشنهاد مرکز پژوهش های مجلس درباره لزوم تشکيل وزارت انرژی خبر داده است.


به گزارش اين روزنامه مرکز پژوهش های مجلس در نامه ای به رييس کمسيون انرژی مجلس شورای اسلامی درباره علت پيشنهاد تشکيل وزارت انرژی ، نوشته « در وضعيت کنونی وزارتخانه های نفت ، نيرو ، صنايع و معادن ، و سازمان انرژی اتمی عهده دار وظايف حاکميتی و تصدی گری در بخش انرژی هستند ، و در واقع اين بخش مانند بسياری از ديگر بخش های کشور دارای تعدد مراکز تصميم گيری و موازی کاری است. »


سرمايه نوشته که مرکز پژوهش های مجلس با ضروری دانستن تشکيل وزارت انرژی ، در نامه خود تاکید کرده « انتزاع بخش برق از وزارت نيرو و تشکيل شرکت گاز و برق ، و وزارت انرژی می تواند به عنوان گامی موثر در ايجاد همگرايی و همسويی در بخش انرژی کشور مورد توجه قرار گيرد. »


«هشدار وزير نفت درباره قطعی گاز»


روزنامه دنيای اقتصاد ، از هشدار وزير نفت درباره قطعی گاز صنايع و گاز خانگی در زمستان را مورد توجه قرار داده ، و از قول وی نوشته « مصرف گاز در کشور سه برابر افزايش يافته است و با اين ميزان مصرف ناچار به قطع گاز صنايع در کشور خواهيم شد. »


به نوشته اين روزنامه غلامحسين نوذری همچنين درباره اين که آيا گاز مشترکان خانگی نيز ممکن است قطع شود ، گفته « تنها در صورتی که مردم در مصرف گاز صرفه جويی کنند امسال گاز قطع نخواهد شد. »


مسولان شرکت گاز و همچنين وزير نفت پيش از اين اطمينان داده بودند که زمستان امسال کشور با کمبود و قطعی گاز مواجه نخواهد شد.


صدور حکم ۹ دانشجوی دانشگاه شيراز


روزنامه اعتماد ، از صدور حکم ۹ نفر از دانشجويان دانشگاه شيراز خبر داده و نوشته « ۹ نفر از فعالان دانشجويی دانشگاه شيراز مجموعا به ۱۵ ترم ممنوعيت از تحصيل و فرستادن پرونده به کميته انضباطی مرکزی وزارت علوم محکوم شده اند. »


به گزارش اين روزنامه « اين حکم برای ۴ نفر از دانشجويان به دليل محدوديت در سنوات آموزشی آنان به معنای اخراج تلقی می شود. »


اعتماد همچنين نوشته « اتهام اين ۹ دانشجو در حکم صادر شده ، ايجاد بلوا و آشوب در محيط دانشگاه و توهين به شعائر اسلامی يا ملی عنوان شده است. »


۳۶ نفر از دانشجويان دانشگاه شيراز نيز به دليل شرکت در تجمعات دانشجويی روزهای ۱۶ و ۱۸ آذرماه به کميته های اننضباطی احضارشده اند.


«توقيف محموله های ايرانی در ترکيه»


روزنامه جمهوری اسلامی ، توقيف يک محموله بزرگ صادراتی ايران در بندر مرسين ترکيه را مورد توجه قرار داده ، و گزارش کرده پليس امنيت ترکيه عصر يکشنبه يک محموله به حجم ۲۲ کانتينر که مشغول بارگيری به کشتی از بندر « مرسين » ترکيه به مقصد ونزوئلا بود را ، توقيف کرده است.


به نوشته اين روزنامه « مقامات ترکيه مدعی اند در بازرسی های انجام شده از اين کانتينرها مواد راديواکتيو و مقاديری مواد شيميايی نيترات به دست آمده که از اين مواد در توليد سلاح استفاده می شود. »


روزنامه جمهوری اسلامی در واکنش به این اقدام پلیس امنیتی ترکیه ، نوشته « مقامات ايرانی نسبت به ادعاهای منابع ترک واکنشی نشان نداده اند اما هنوز معلوم نيست آيا واقعا اين کانتينرها مشکل داشته اند يا آن که آنکارا در صدد باجگيری از تهران است. »


به نوشته اين روزنامه طی هفته گذشته نیز دومحموله ديگر ايرانی در ترکيه توقيف شده بود.


«افزايش ۲ برابری ايست قلبی در پايتخت»


روزنامه جام جم ، از افزايش ۲ برابری آمار ايست قلبی و مرگ در ميان شهروندان تهرانی همزمان با افزايش آلودگی هوا خبرداده است.


اين روزنامه به نقل از مديرعامل سازمان بهشت زهرا نوشته « بررسی آمار و ارقام اين سازمان نشان می‌دهد تعداد متوفيان تهرانی بر اثر عارضه ايست قلبی از اول تا ۸ دی ماه امسال که تهران آلوده‌ترين روزهای خود را از نظر هوا می‌گذراند ، نسبت به سال گذشته نزديک به ۲ برابر افزايش داشته است.»


به نوشته جام جم محمود رضاييان گفته است « از اول تا هشتم دی ماه ۱۳۳۲ نفر از شهروندان تهرانی جان خود را بر اثر ايست قلبی و عارضه های تنفسی ازدست داده اند. »


XS
SM
MD
LG