لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۸ مرداد ۱۴۰۱ تهران ۰۰:۵۴

خبرخوان

باخت «راشا تودی» در دادگاه تجدیدنظر اروپا؛ مسکو «مقابله به مثل می‌کند»

منتقدان می‌گویند شبکه خبری راشا تودی به مثابه «بازوی تبلیغاتی» کرملین عمل می‌کند؛ عکس از آرشیو

حدود پنج ماه پس از ممنوعیت پخش برنامه‌های «راشا تودی»، رسانه خبری وابسته به کرملین، در اتحادیه اروپا، درخواست تجدید نظر این رسانه روسی مبنی‌بر لغو ممنوعیت جاری رد شد. کرملین اما در مقابل، تهدید به «اقدامات تلافی‌جویانه» علیه رسانه‌های غربی کرد.

این تصمیم پس از آن اتخاذ شد که پارلمان اتحادیه اروپا در بروکسل و در نخستین روزهای آغاز جنگ در اوکراین، شبکه خبری راشا تودی را به انتشار «سیستماتیک» اطلاعات نادرست و جعلی در مورد تهاجم نظامی روسیه به اوکراین متهم کرده بود.

دیوان دادگستری اتحادیه اروپا که دومین دادگاه عالی این اتحادیه است، روز چهارشنبه ۵ مرداد با رد فرجام‌خواهی راشا تودی، بر تصمیم رهبران اروپایی برای به‌کارگیری تدابیر محدودکننده در ارتباط با پخش محتوای این رسانه مهر تایید زد.

کرملین اما با انتقاد از رای صادر شده از سوی دیوان دادگستری اتحادیه اروپا، تهدید کرد که مسکو نیز علیه رسانه‌های غربی اقداماتی مشابه را اتخاذ خواهد کرد.

دمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین، در تماس تلفنی با خبرنگاران گفت که راشا تودی در چند ماه گذشته قادر به فعالیت در اروپا نبوده است اما مسکو امیدوار بود که از طریق مجاری قانونی پخش برنامه‌های این رسانه دولتی روسیه از سر گرفته شود.

بخش فرانسوی راشا تودی در تجدیدنظرخواهی خود مدعی شده بود که این اقدام اتحادیه اروپا، نقض آزادی بیان به‌شمار می‌رود.

اوایل اسفند پارسال، بریتانیا نیز هم‌صدا با اتحادیه اروپا راشا تودی را متهم کرد که به عنوان «بازوی تبلیغاتی» کرملین در خدمت کارزار اخبار جعلی و انتشار اطلاعات گمراه‌کننده فعالیت می‌کند و از این طریق به بحران کی‌یف و مسکو دامن می‌زند.

مقام‌های روسیه شبکه خبری «راشا تودی» را راهی برای رقابت مسکو با سلطه غول‌های رسانه‌ای مستقر در ایالات متحده و بریتانیا می‌دانند و این رسانه‌ها را به ارائه دیدگاه «جانبدارانه» از جهان متهم می‌کنند.

با استفاده از گزارش‌های رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی و رویترز و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت./ پ.پ.

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

امیرعبداللهیان: بدون توافق در مورد همه چیز نمی‌توان از رسیدن به توافق خوب سخن گفت

حسین امیرعبداللهیان می‌گوید برای احیای برجام باید «خطوط قرمز» ایران رعایت شود

وزیر امور خارجه ایران در تماس تلفنی با همتای عمانی خود گفته است تا در مورد همه چیز توافق نشود، نمی‌توان از رسیدن به توافق خوب و پایدار سخن گفت.

حسین امیرعبداللهیان روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد در ادامه گفت پس از دریافت نظرات آمریکا، در صورت حصول اطمینان از انتفاع اقتصادی ایران و رعایت «خطوط قرمز» تهران، وارد مرحله جدیدی در وین خواهیم شد.

او توضیح نداد که خطوط قرمز ایران چیست اما در روزهای گذشته گزارش‌هایی از درخواست تضمین برای دریافت غرامت در صورت خروج مجدد آمریکا از برجام و همچنین بسته شدن موضوعات پادمانی منتشر شده بود.

آقای امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با بدر البوسعیدی به نقش «سازنده» عمان در جریان مذاکرات برای لغو تحریم‌ها علیه ایران اشاره و از تلاش‌های این کشور برای نزدیک کردن دیدگاه‌های طرف‌های مختلف مذاکرات قدردانی کرد.

عمان در دور قبلی مذاکرات هسته‌ای که منجر به توافق برجام شد نیز نقش میانجی داشت.

وزارت خارجه عمان در سایت خود تماس تلفنی آقای عبداللهیان را تایید کرده و بدون توضیحات بیشتر نوشته که احیای برجام موضوع گفت‌وگو میان وزیران خارجه دو کشور بوده است.

با استفاده از گزارش خبرگزاری فارس، وزارت خارجه عمان و رادیو فردا/د.خ/ک.ر

موساد برای نخستین‌بار دو زن را به مقام ریاست اطلاعات و بخش ایران در این سازمان منصوب کرد

عکس آرشیوی از نشان رسمی موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل

موساد، سازمان جاسوسی اسرائیل، روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد اعلام کرد که برای نخستین‌بار یک زن به مقام ریاست اطلاعات این سازمان منصوب شده است.

سازمان جاسوسی اسرائیل در بیانیه کم‌سابقه‌ای که در اختیار رسانه‌ها قرار داد، با اشاره به انتصاب دو زن به عنوان مقام‌های ارشد موساد تصریح کرد که فرد دوم در «سِمت کلیدی» ریاست بخش ایران کار خود را آغاز کرده است.

این دو زن که با حروف نخست نام‌شان در زبان عبری به عنوان «الف» و «ق» معرفی شده‌اند نخستین زنانی هستند که در تاریخچه موساد به مقام ریاست در این سازمان می‌رسند.

در بیانیه دفتر نخست‌وزیری اسرائیل آمده است که خانم الف حدود ۲۰ سال در این نهاد اطلاعاتی سابقه خدمت داشته و از این پس، او در سمت جدید خود که هم‌تراز رئیس اطلاعات نظامی ارتش اسرائیل است، مسئول ایجاد تصویر استراتژیک اطلاعاتی در سطح ملی در مورد مجموعه‌ای از مسائل از جمله برنامه هسته‌ای ایران، تروریسم جهانی و عادی‌سازی روابط با جهان عرب خواهد بود.

او همچنین مسئولیت کلیه عملیات اطلاعاتی موساد و مدیریت صدها کارمند در حوزه جمع‌آوری و تحلیل اطلاعات را بر عهده خواهد داشت.

این بیانیه در توضیح سمت فرد دوم یا خانم «ق» افزوده که او مسئول «استراتژی سازمان در قبال انواع و اقسام تهدیدهای ایران» است و هماهنگی میان شاخه‌های عملیاتی، فناوری و اطلاعاتی موساد در پیوند با ارتش اسرائیل و دیگر شاخه‌های مرتبط امنیتی را بر عهده دارد.

در همین حال نفتالی بنت، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل، نیز روز پنج‌شنبه در توئیتی از انتصاب‌های جدید در موساد تمجید کرد.

اواخر تیرماه امسال، ایال خولاطا، مشاور امنیت ملی اسرائیل، عملیات اسرائیل در خاک ایران در یک سال گذشته را تایید کرد.

چندین مقام ارشد اسرائیلی پیشتر بدون معرفی خود عملیات موساد در ایران در سال ۲۰۲۲ را تایید کرده و برخی منابع آمریکایی نیز این عملیات را به اسرائیل نسبت‌ داده بودند، اما آقای خولاطا نخستین مقام رسمی بود که بدون پرده‌پوشی انجام عملیات توسط اسرائیل در خاک ایران را تایید کرده است.

با استفاده از تایمز اسرائیل و گزارش‌های رادیو فردا/ آ.ت./ ک.ر

بانک مرکزی ترکیه نرخ بهره بانکی را کاهش داد؛ لیر سقوط کرد

ساعتی پس از کاهش نرخ بهره، ارزش لیر ترکیه سقوط کرد و ارزش برابری دلار به بالای ۱۸ لیر رسید

بانک مرکزی ترکیه روز پنجشنبه ۲۷ مرداد در اقدامی غیر منتظره نرخ بهره بانکی را از ۱۴ درصد به ۱۳ درصد کاهش داد.

ساعتی پس از اعلام این خبر ارزش لیر ترکیه سقوط کرد و ارزش برابری دلار به بالای ۱۸ لیر رسید.

این اقدام بانک مرکزی ترکیه در حالی‌که نرخ تورم در آن کشور بالای ۸۰ درصد است، از طرف محافل اقتصادی غیرمنطقی توصیف شده است.

رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، برخلاف رهبران دیگر کشورها و اقتصاددانان برجسته جهان معتقد است نرخ بهره بالا تورم زاست.

این در حالی است که با افزایش قیمت مواد غذایی و سوخت و بالا رفتن نرخ تورم در بسیاری از کشورهای جهان، بانک‌های مرکزی کشورهای مختلف برای مهار تورم و جلوگیری از رکود اقتصادی نرخ بهره بانکی را افزایش داده‌اند.

گرمای شدید، توفان و آتش‌سوزی جنگل‌ها در اروپا و آفریقا جان ده‌ها تن را گرفت

آتش‌سوزی در جنگل‌های اسپانیا

گرمای شدید ، توفان ، آتش سوزی جنگل‌ها و جاری شدن سیل در اروپا و آفریقا به جان باختن ده‌ها نفر منجر شد.

در جزیره کورس فرانسه توفان و رعد و برق شدید به کشته و زخمی شدن دستکم ۱۴ نفر منجر شد.

پاریس و مارسی هم شاهد جاری شدن سیل در خیابان‌ها بودند.

در پرتقال بدلیل افزایش دمای هوا تا ۴۲ درجه وضعیت فوق العاده اعلام شده است.

اداره هواشناسی بریتانیا هشدار طوفان برای روز‌ پنج‌شنبه صادر کرده است.

روز چهارشنبه نیز طوفان سراسر بلژیک را فرا گرفت و بخش‌هایی از شهر تاریخی «خِنت» در پی چندین هفته خشکسالی دچار آبگرفتگی شد.

در آتش سوزی جنگل‌های الجزایر هم تا کنون دستکم ۳۸ نفر کشته شده اند.

دمای هوا در منطقه جنگلی این کشور در مرز تونس به ۴۸ درجه رسیده است.

جاری شدن سیل در سودان تا کنون جان ۷۷ نفر را گرفته است .

آتش سوزی‌های کم‌سابقه ، بارش باران‌های شدید، توفان و افزایش گرمای هوا از پیامدهای تغییرات اقلیمی در دهه های اخیر ذکر شده است.

«آیات شیطانی» سلمان رشدی یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های آمازون شد

نسخه‌ای از کتاب «آیات شیطانی» در دست سلمان رشدی

کتاب «آیات شیطانی» سلمان رشدی یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های سایت آمازون شد.

نسخه چاپی آیات شیطانی در هفته‌های گذشته در بین صد کتاب پرفروش آمازون قرار نداشت ولی در روزهای اخیر به رده هشتمین کتاب پرفروش این سایت رسیده است.

کتاب یاد شده نخستین بار ۳۴ سال پیش منتشر شد که به‌دنبال آن فتوای قتل سلمان رشدی از طرف آیت‌الله خمینی صادر شد.

هفته گذشته پس از سوء قصد ناموفق به جان سلمان رشدی در نیویورک نام او و کتاب آیات شیطانی بار دیگر در صدر اخبار جهان قرار گرفت.

ضارب این نویسنده ۷۵ ساله، هادی مطر لبنانی‌تبار است که به گفته مقامات امنیتی آمریکا، از هواداران آیت‌الله خمینی و حزب‌الله لبنان است.

او در مصاحبه‌ای ویدئویی با روزنامه نیویورک‌پست گفته است از این‌که سلمان رشدی در حمله هفته گذشته جان نباخته، متعجب است.

دادگستری آمریکا هنوز انگیزه این حمله مسلحانه و احتمال ارتباط آن با فتوای آیت‌الله خمینی و حکومت جمهوری اسلامی ایران را اعلام نکرده است.

وزیر اقتصاد ایران می‌گوید دولت قصد دارد با خروج غیررسمی ارز از کشور مبارزه کند

احسان خاندوزی می‌گوید خرید ملک در خارج از کشور از طرف ایرانیان افزایش یافته که یکی از عوامل خروج غیر رسمی ارز از کشور است

احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد ایران، می‌گوید ستاد هماهنگی دولت طرحی ده ماده‌ای برای مبارزه با خروج غیر رسمی ارز از کشور تصویب کرده است.

به گفته وی، کسری حساب سرمایه کشور از منفی شش میلیارد دلار به هفت‌ونیم میلیارد دلار در سال ۱۴۰۰ رسیده که بخشی از آن مربوط به خروج غیر رسمی ارز از کشور است.

آقای خاندوزی تایید کرده که خرید ملک در خارج از کشور از طرف ایرانیان افزایش یافته که یکی از عوامل خروج غیر رسمی ارز از کشور است.

در سال‌های اخیر بسیاری از ایرانیان در ترکیه، دوبی و دیگر کشورهای همسایه با سرمایه‌گذاری چند صد هزار دلاری اقدام به خرید خانه و مراکز تجاری کرده‌اند.

آقای خاندوزی و دیگر مقامات دولت ابراهیم رئیسی و دولت پیشین هنوز در مورد میلیاردها دلاری که برای واردات کالا و با نرخ دولتی در اختیار واردکنندگان قرار گرفته و بخش بزرگی از آن به کشور بازنگشته است، اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

چین در مورد گسترش روابط اقتصادی ایالات متحده و تایوان به آمریکا هشدار داد

تنش بین پکن و واشینگتن با سفر ماه جاری نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان به اوج خود رسید

وزارت خارجه چین به واشینگتن درباره گسترش روابط تجاری و اقتصادی ایالات متحده و تایوان هشدار داد.

در بیانیه روز پنجشنبه ۲۷ مرداد وزارت خارجه چین گفته شده که پکن اقدامات لازم را برای دفاع از حق حاکمیت خود بر تایوان انجام خواهد داد.

ساعاتی پیش از این واکنش پکن، دفتر نمایندگی آمریکا در امور تجاری اعلام کرد که مذاکرات دو طرف در زمینه صنایع کشاورزی، تجارت مجازی و از بین بردن موانع تجارت آزاد در پاییز سال جاری آغاز خواهد شد.

تنش بین پکن و واشینگتن با سفر ماه جاری نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، به تایوان به اوج خود رسید و چین در یک سری مانورهای دریایی در نزدیکی آب‌های تایوان تاکید کرد که به هر قیمتی از حق حاکمیت خود بر تایوان دفاع خواهد کرد.

تایوان به‌طور رسمی بخشی از خاک چین به‌شمار می‌رود ولی کشورهای غربی با حکومت خودمختار آن روابط گسترده نظامی، تجاری و سیاسی برقرار کرده‌اند.

کشورهای غربی و ژاپن و کره جنوبی تاکید کرده‌اند که از دمکراسی موجود در تایوان دفاع خواهند کرد و اجازه نخواهند داد چین خودمختاری این کشور را به‌خطر بیاندازد.

انفجار بمب در مسجد کابل دست‌کم ۲۱ کشته بر جای گذاشت

تشییع جنازه یکی از کشته‌شدگان انفجار روز چهارشنبه در کابل

انفجار بمب در یکی از مساجد شهر کابل، پایتخت افغانستان، در روز چهارشنبه به کشته شدن دست‌کم ۲۱ نفر، از جمله یک روحانی سرشناس، انجامید و بیش از سی نفر نیز مجروح شدند.

شاهدان عینی می‌گویند که چندین کودک نیز در میان مجروحان این حادثه هستند که به هنگام نماز مغرب در یکی از مساجد محله خیرخانه کابل رخ داد.

هنوز هیچ گروهی مسئولیت این حمله را بر عهده نگرفته است، اما گروه موسوم به حکومت اسلامی یا داعش از تابستان گذشته که طالبان در افغانستان قدرت را در دست گرفت، حملات خود به طالبان و شهروندان غیرنظامی را افزایش داده‌است.

داعش هفته گذشته نیز مسئولیت کشته شدن یکی از روحانیون سرشناس طالبان در کابل را بر عهده گرفت.

«سم یونجه در شربت نذری»؛ دلیل مسمومیت ۲۶۰ نفر و جان‌باختن یک کودک

عکس از بایگانی است

یک هفته پس از انتشار خبر مسموم‌شدن ۲۶۰ نفر از اهالی یک روستا در همدان و فوت یک دختر ۱۲ ساله در ایام عزاداری محرم، پدرِ این دختر گفت که برخلاف اعلام مسئولان، دلیل مسمومیت وجود سم یونجه در شربت نذری بوده است.

روزنامه «اعتماد» روز پنج‌شنبه ۲۷ مرداد در گزارشی به‌نقل از نادر دیانی، پدرِ دختری که در این ماجرا قربانی شد، نوشت: «تمام افرادی که آن شب در بیمارستان بودند آزمایش دادند و مشخص شد که سم یونجه در شربت وجود داشته است اما نمی‌دانیم چرا علت اصلی را بازگو نکردند».

پیش از این رئیس دانشگاه علوم پزشکی همدان موضوع را یک بیماری عنوان کرده و گفته بود: «شواهد آزمایشگاهی نشان می‌دهد که این بیماری یک اسهال عفونی با عامل میکروبی بوده است».

به‌گفته آقای دیانی، مسئولان از تحویل پرونده دخترش به او برای بررسی بیشتر متخصصان امتناع کرده و گفته‌‌اند محرمانه است.

وی همچنین افزوده است که اگر به همین منوال پیش برود، مجبور می‌شود شکایت کند.

این در حالی است که پیش از این دادستان عمومی و انقلاب شهرستان اسدآباد از فوت یک دختر جوان به‌دلیل مسمومیت و بررسی‌های قضایی در این زمینه خبر داده بود، اما از نتیجه این اقدام قضایی هنوز گزارشی منتشر نشده است.

بر اساس گزارش رونامه اعتماد، دیگر اهالی روستای چنار علیای اسدآباد همدان نیز دلیل موضوع بیماری عفونی را رد می‌کنند و مسمومیت خود را به سم یونجه مربوط می‌دانند.

آمار رسمی: تاکنون هفت میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در ایران به کرونا مبتلا شده‌اند

وزارت بهداشت ایران روز ‌پنج‌شنبه، ۲۷ مرداد، اعلام کرد که طی ۲۴ ساعت گذشته، ۶۲ بیمار مبتلا به کرونا در ایران جان باخته‌ و بیش از ۴۳۰۰ بیمار جدید شناسایی شده‌اند.

به این ترتیب آمار جان‌باختگان این بیماری در کشور به ۱۴۳ هزار و ۲۲۲ نفر و شمار کل مبتلایان به حدود ۷ میلیون و ۴۹۸ هزار نفر رسید.

آمارهای رسمی کرونا در حالی هم‌چنان به‌ صورت روزانه منتشر می‌شود که منابع مستقل پیشتر آمار واقعی را سه تا چهار برابر این آمار اعلام کرده بودند.

بر اساس آخرین اعلام وزارت بهداشت ایران در حال حاضر ۷۸ شهرستان در وضعیت قرمز، ۱۸۴ شهرستان در وضعیت نارنجی و ۱۷۴ شهرستان در وضعیت زرد قرار دارند.

آمار قابل توجه کرونا در ایران در حالی است که بسیاری از کارشناسان و برخی مسئولان وزارت بهداشت درباره افزایش دوباره آمار در پی برگزاری‌ تجمع‌های مذهبی به مناسبت اربعین هشدار داده‌اند.

معاون وزیر راه پیشتر اعلام کرده بود که بر اساس پیش‌بینی، بیش از پنج میلیون نفر به مناسبت اربعین از مرزهای کشور تردد خواهند کرد و آمار تردد در برخی مرزها بین پنج تا هشت برابر بیشتر می‌شود.

برخی مسئولان استانی در غرب کشور نیز از جمله مدیر کل راهداری خوزستان پیش‌بینی کرده‌اند که آمار تردد شهروندان ایرانی در ارتباط با برگزاری مراسم مذهبی در اربعین در پایانه‌های مرزی در مقایسه با سال ۱۳۹۸ صد در صد افزایش یابد.

وزش طوفان و آب‌گرفتگی شدید در فرانسه، بلژیک و بریتانیا

طوفانی با سرعت ۲۲۰ کیلومتر در ساعت، جزیره کورس در فرانسه را که یکی از قطب‌های گردشگری این کشور است، درنوردید

طوفان و رعد و برق شدید در جزیره کورس در فرانسه به مرگ دو نفر و زخمی شدن ۱۲ تن دیگر انجامید. قربانیان، یک دختر ۱۳ ساله و یک زن ۷۲ ساله گزارش شده‌اند.

آن‌ طور که رویترز خبر داده، طوفان و بارندگی شدید که پس از یک دوره خشکسالی طولانی فرانسه را درنوردید، موجب قطع برق یک‌‌هزار خانوار در بخش‌های جنوبی جزیره کورس شده است که یکی از قطب‌های گردشگری فرانسه است.

بر اساس این گزارش، چهارشنبه شب، ۲۶ مردادماه، در کورس، طوفان با سرعت بیش از ۲۲۰ کیلومتر در ساعت در حال وزش بود.

بخش‌هایی از فرانسه تنها در عرض چند ساعت، به اندازه ماه‌های اخیر بارندگی داشت و پس از هفته‌ها گرما و خشکسالی و کاهش ظرفیت خاک برای جذب آب، در بسیاری از خیابان‌ها سیلاب جاری شد.

ویدئوهای به اشتراک گذاشته‌شده در شبکه‌های اجتماعی نشان می‌دهد که شامگاه چهارشنبه در مارسی، خیابان‌ها را آب گرفته و آب از پله‌های این شهر بندری سرازیر است.

روز چهارشنبه در پاریس نیز طوفان ناگهانی و تگرگ و بارش باران، ایستگاه‌های مترو را در برگرفت و با طغیان رود «سن» خودرو‌ها در سیل گرفتار شدند.

طوفان همچنین در روز چهارشنبه در جنوب بریتانیا وزیدن گرفت و شهروندان را پس از یک تابستان گرم و آفتابی غافلگیر کرد.

اداره هواشناسی ملی این کشور هشدار طوفان را برای روز‌های چهارشنبه و پنج‌شنبه صادر کرده است.

روز چهارشنبه در عین حال طوفان سراسر بلژیک را فرا گرفت و بخش‌هایی از شهر تاریخی «خِنت» را در پی چندین هفته خشکسالی آب فراگرفت.

دلیل بازداشت فعال نزدیک به حکومت ایران در عربستان «تصویر قاسم سلیمانی» اعلام شد

عکسی از خلیل دردمند مربوط به سال گذشته در عراق

پس از گذشت یک ماه از بازداشت یک زائر ایرانی در سفر حج امسال که وزارت خارجه جمهوری اسلامی نیز از دولت عراق برای آزادی‌اش کمک خواسته است، خبرگزاری فارس دلیل بازداشت او را عکس انداختن با تصویر قاسم سلیمانی در کنار کعبه اعلام کرد.

پیشتر برخی کاربران هوادار حکومت ایران نیز دلیل بازداشت این ایرانی را که خلیل دردمند نام دارد، انتشار توئیتی حاوی همین عکس اعلام کرده بودند.

خبرگزاری فارس خلیل دردمند را یک «فعال رسانه‌ای» معرفی کرده که در فضای مجازی «به‌یاد شهدا به طواف خانه خدا می‌پرداخت» و به‌رغم پیگیری سازمان حج و زیارت و بعثه رهبر جمهوری اسلامی و وزارت خارجه، همچنان زندانی است و قرار است به‌ عنوان «زندانی سیاسی» دادگاهی شود.

عربستان سعودی تاکنون هیچ توضیحی درباره دلیل بازداشت این فعال رسانه‌ای طرفدار جمهوری اسلامی ارائه نداده است، اما حسین امیرعبداللهیان، وزیر خارجه، ۱۴ مرداد در تماس با وزیر خارجه عراق خواستار انتقال پیام برای آزادی او شده بود.

قطع روابط دیپلماتیک میان ایران و عربستان سعودی به‌دلیل حمله سازماندهی‌شده به سفارت عربستان در تهران در سال ۱۳۹۴ از جمله دلایل ناکامی جمهوری اسلامی در پیگیری وضعیت این فعال رسانه‌ای طرفدار نظام عنوان شده است.

قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه که با نیروی تحت امر خود در فهرست تروریستی ایالات متحده آمریکا قرار داشت، ۱۳ دی ۱۳۹۸ در پی حمله پهپادی به‌دستور دونالد ترامپ در نزدیکی فرودگاه عراق کشته شد.

پس از آن مقامات جمهوری اسلامی بارها از «انتقام سخت» گفته‌اند.

عربستان سعودی با هرگونه شعاردادن و رفتار سیاسی در مراسم حج به‌شدت مخالف است و پلیس این کشور در این موارد سختگیرانه رفتار می‌کند.

پلیس ایران از «متلاشی» کردن «شبکه تبلیغ سَلَفیت» در شیراز خبر داد

پلیس ایران روز پنج‌شنبه، ۲۷ مرداد، اعلام کرد یک «شبکه بزرگ تبلیغ و ترویج سلفیت» را در شیراز «متلاشی» و ۱۵ نفر را در این رابطه بازداشت کرده است.

در اطلاعیه‌ فرمانده انتظامی جمهوری اسلامی که خبرگزاری صدا و سیما منتشر کرده بدون اشاره به جزئیات آمده است که شبکه گفته‌شده از «چند حلقه تبلیغی به سرکردگی یک تبعه خارجی با هویت معلوم» تشکیل شده بود و در «بازرسی از اماکن این شبکه تعداد قابل توجهی اسناد، کتب و جزوات با اهداف سوء تبلیغی و امنیتی کشف و ضبط شده است».

در ادامه این اطلاعیه تنها آمده است که تعدادی اتباع ایرانی و خارجی که در زمینه «تامین منابع مالی» این شبکه فعالیت داشتند نیز شناسایی و «عنصر اصلی» نیز بازداشت شده است.

پایگاه خبری رکنا روز چهارشنبه به نقل از سازمان اطلاعات نیروی انتظامی، سرکرده این شبکه را «فردی افغان به هویت معلوم» اعلام کرده و گفته بود که از میان ۱۵ فرد بازداشت‌شده در شبکه ۱۴ نفر افغان و یک نفر تبعه یکی از کشورهای حوزه خلیج فارس بوده است.

در گزارش رکنا همچنین آمده بود که در بررسی‌های صورت‌گرفته مرتبط با «انهدام» این شبکه «سوابق تغییر مذهب ایرانیان شیعه به اهل سنت» و «اعضای شبکه تغذیه مالی داخلی و خارجی» آن شناسایی شده و یک نفر در این مورد بازداشت شده است.

«سلفی‌گری» در ادبیات سیاسی به افراد و گروه‌هایی اشاره دارد که خواهان بازگشت به آموزه‌های دینی پیامبر اسلام و شریعت اسلامی‌ هستند و شیعه را کفر می‌دانند.

مقامات جمهوری اسلامی در سال‌های گذشته عربستان سعودی را متهم کرده‌اند که پایگاه پرورش تفکر «سلفی‌گری» بوده است.

در چهار دهه گذشته شماری از زندانیان سُنی در ایران به اتهام سَلَفی‌گری در ایران به اعدام محکوم شدند.

کاوه مدنی، پژوهشگر ایرانی، به ریاست اندیشکده آب سازمان ملل منصوب شد

کاوه مدنی، پژوهشگر ایرانی در حوزه محیط زیست

کاوه مدنی، پژوهشگر ۴۱ ساله ایرانی، به سمت ریاست اندیشکده آب سازمان ملل متحد انتخاب شد.

بنا بر اعلام دانشگاه سازمان ملل متحد در روز چهارشنبه، ۲۶ مرداد، آقای مدنی از ابتدای فوریه ۲۰۲۳ (۱۲ بهمن ۱۴۰۱) عهده‌دار این سمت خواهد بود.

کاوه مدنی استاد مرکز سیاست محیط زیست کالج سلطنتی لندن (امپریال کالج لندن) و پژوهشگر پیشین دانشگاه یِیل و چهره‌ شناخته‌شده بین‌المللی در حوزه محیط زیست است.

او در سال ۱۳۹۹ برنده جایزه معتبر سفیر اتحادیه ژئوفیزیک آمریکا شد و عنوان جوان‌ترین برنده در تاریخ این جایزه را به خود اختصاص داد. پیش از آن نیز به‌ عنوان برنده جایزه آب دانشمندان جوان اتحادیه فیزیک زمین آمریکا در سال ۲۰۱۹ معرفی شده بود.

آقای مدنی در سال ۱۳۹۶ به دعوت دولت حسن روحانی به ایران رفت و به معاونت سازمان حفاظت محیط زیست برگزیده شد، اما چند ماه بعد و همزمان با موج بازداشت فعالان محیط زیست بازداشت و به دلیل بازجویی‌ها و فشار نهادهای امنیتی بر خانواده‌اش در نهایت مجبور به استعفا و ترک ایران شد.

استعفای او، افسوس عیسی کلانتری رئیس سازمان حفاظت محیط زیست را به دنبال داشت که به شدت به توانمندی او اعتقاد داشت.

دیوید مالون، رئیس دانشگاه سازمان ملل متحد، در مورد انتصاب آقای مدنی به ریاست اندیشکده آب این سازمان گفته است که تجربه چشمگیر او در حوزه دانشگاه و خدمات عمومی به این اندیشکده کمک می‌کند تا شکاف بین تحقیقات منابع آب و نیازهای عملی تصمیم‌‌گیرندگان به‌ویژه در مناطق جنوبی کره زمین پر شود.

مایکل اسمال، رئیس کمیته مشورتی بین‌المللی اندیشکده آب سازمان ملل متحد، نیز با اشاره به تجربیات ارزنده این دانشمند جوان ایرانی در سطوح ملی و بین‌المللی از انتقال این تجربه‌ها به اندیشکده آب استقبال کرده است.

اندیشکده آب سازمان ملل متحد یکی از ۱۳ مؤسسه دانشگاه سازمان ملل متحد مستقر در ۱۲ کشور است که با انجام تحقیقات پیشرفته، به حل چالش‌های جهانی آب کمک می‌کند.

خدیجه مهدی‌پور، زندانی سیاسی، بار دیگر «مورد ضرب و شتم مجرمان خشن» قرار گرفت

خدیجه مهدی‌پور، زندانی سیاسی

به گزارش منابع حقوق بشری در روز چهارشنبه، ۲۶ مرداد، خدیجه مهدی‌پور، زندانی سیاسی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان ایلام به‌ سر می‌برد بار دیگر به دست زندانیان جرائم خشن «مورد ضرب و شتم قرار گرفته» است.

به گزارش سایت حقوق بشری هه‌نگاو، زندانیان جرائم خشن با تحریک مسئولان زندان اقدام به ضرب و شتم خانم مهدی‌پور کرده و حتی در شب عاشورا اجازه حضور او در بند را نداده‌اند و او مجبور شده است در کتابخانه زندان بخوابد.

بر اساس این گزارش، مسئولان زندان همچنین از هفته گذشته به بهانه «توهین به مقدسات» این زندانی سیاسی را از تماس تلفنی با خانواده خود محروم کرده‌اند.

در همین حال سایت حقوق بشری هرانا نیز به نقل از یک منبع آگاه اعلام کرده است که خانم مهدی‌پور به اتهام «توهین به مقدسات» با گشایش پرونده جدیدی در زندان روبه‌رو و به مدت یک‌ ماه از برقراری تماس تلفنی با خانواده خود محروم شده است.

خانم مهدی‌پور پیشتر در ۲۱ بهمن ۱۴۰۰ نیز از سوی تعدادی از زندانیان متهم به جرائم خشن مورد حمله و ضرب و شتم قرار گرفته و از ناحیه چشم آسیب دیده بود.

سازمان زندان‌های ایران همان موقع دلیل این «درگیری» را «فحاشی و توهین» به روح‌الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی و قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس که در سال ۱۳۹۸ به دست آمریکا کشته شد اعلام کرده بود.

خانم مهدی‌پور ماه مهر ۱۴۰۰ به دلیل فعالیت در شبکه‌های مجازی بازداشت و از سوی دادگاه انقلاب ایلام به پرداخت سه میلیون تومان جزای نقدی بدل از حبس محکوم شد.

او بار دیگر در ماه مهر ۱۴۰۰ توسط ماموران اطلاعات سپاه بازداشت و پس از دو روز به زندان ایلام منتقل شد.

خانم مهدی‌پور در دادگاه انقلاب با اتهامات «تبلیغ علیه نظام، توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و توهین به رهبری» محاکمه و به ۲۰ ماه حبس محکوم شد.

پیش از این نیز شماری از زندانیان سیاسی که بدون رعایت اصل تفکیک جرائم در زندان‌های مختلف ایران نگهداری‌ می‌شوند با هدف تنبیه از سوی مسئولان زندان از سوی زندانیان جرایم خشن مورد ضرب و شتم و حتی تهدید به مرگ شده بودند.

بیشتر

زیر ذره‌بین

XS
SM
MD
LG