لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۲ اسفند ۱۳۹۷ تهران ۱۷:۰۹

خبرخوان

«پیرترین» زن ایران درگذشت

گلی پاپی «پیرترین زن ایران» در گذشت. به گزارش تسنیم گلی پاپی متولد روستا لبان سفلی شهرستان دورود در استان لرستان بود که براساس «تحقیقات تبارشناسی حدود ۱۴۰ سال» داشت.

مراد حسین پاپی که تسنیم از او به به عنوان تبارشناس یادکرده در این باره گفت: «با توجه به تاریخ شناسنامه، خانم پاپی ۱۲۶سال سن دارد ولی از آنجا که در گذشته سن دقیق افراد در شناسنامه ثبت نمی‌شد و همچنین بر اساس تحقیقات تبارشناسی و محاسبه سن پدر و برادران خانم پاپی حدود ۱۴۰سال سن داشته است و متعلق به ۵ نسل گذشته است.»

مهم‌ترین خبرهای ایران و جهان

اداره اطلاعات شوش از خانواده‌های بخشی و قلیان خواست اطلاع‌رسانی نکنند

اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، و سپیده قلیان، فعال مدنی

اداره اطلاعات شوش با احضار خانواده‌های اسماعیل بخشی، از نمایندگان کارگران نیشکر هفت‌تپه، و سپیده قلیان، فعال مدنی، از آنها خواست در مورد این دو فعال کارگری و مدنی زندانی، اطلاع‌رسانی نکنند.

بر اساس گزارش‌ها، احضار خانواده‌های بخشی و قلیان به صورت تلفنی انجام شد و مأموران اداره اطلاعات شوش ضمن تهدید آنها، ترغیب‌شان کردند که در مورد آنها سکوت کنند.

پیش از این کانال مستقل کارگران هفت‌تپه اعلام کرده بود که وزارت اطلاعات در حال تهیه اعترافات تلویزیونی اجباری دیگری از اسماعیل بخشی و سپیده قلیان است.

آقای بخشی و خانم قلیان که در آبان ماه بازداشت شدند، پس از آزادی اعلام کردند که تحت شکنجه مجبور به اعترافات تلویزیونی شده‌اند. در مقابل، مقام‌های جمهوری اسلامی با استناد به گزارش وزارت اطلاعات که آقای بخشی از آن شکایت کرده‌است، موضوع شکنجه را تکذیب کردند. پس از آن، این دو تن روز سی‌ام دی ماه و با شکایت وزیر اطلاعات بازداشت شدند.

تعداد بازداشت‌شدگان حمله به اتوبوس سپاه به هشت نفر رسید

اتوبوس سپاه پس از حمله

رئیس کل دادگستری استان سیستان و بلوچستان روز پنجشنبه اعلام کرد که تاکنون هشت تن در ارتباط با حمله انتحاری هفته گذشته به اتوبوس سپاه پاسداران که ۲۸ کشته برجای گذاشت، بازداشت شده‌اند.

خبرگزاری ایسنا به نقل از ابراهیم حمیدی گزارش داده‌است که دو تن در دو روز اخیر و سایرین پس از حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران در جاده خاش – زاهدان بازداشت شدند.

این مقام قضایی اشاره کرد که یکی از بازداشت‌شدگان، یک زن است که مالک خودروی انتحاری بوده و در شهرستان خاش دستگیر شده‌است.

وی همچنین از کشف خانه‌های تیمی در شهرستان‌های خاش و سراوان خبر داد و گفت که ۱۵۰ کیلو مواد منفجره آماده انفجار در خاش و ۶۰۰ کیلو مواد منفجره پیش ساخت بمب در سراوان کشف شده‌است.

گروه جیش العدل مسئولیت حمله انتحاری به اتوبوس سپاه پاسداران را بر عهده گرفته‌است.

یک موسسه کامپیوتری: ایران پشت حملات سایبری به پارلمان استرالیا بوده است

گفته می‌شود که موسسه مبنا با سپاه پاسداران ارتباط کاری دارد.

یک شرکت تحقیقاتی آمریکایی در زمینه حملات سایبری اعلام کرد که هکرهای مستقر در ایران و مسئول حملات سایبری به آمریکا و متحدان غربی‌اش، پشت یک رخنه کامپیوتری در پارلمان استرالیا و احزاب سیاسی این کشور در بهمن گذشته بودند.

چارلز یو، رئیس شرکت امنیتی سایبری «ریسکیوریتی»، به روزنامه وال استریت جورنال گفته است که حمله سایبری به پارلمان استرالیا با فعالیت یک عامل حکومت ایران به نام «موسسه مبنا» همخوانی دارد.

گفته می‌شود که موسسه مبنا با سپاه پاسداران ارتباط کاری دارد.

حملات بهمن‌ گذشته بخشی از کارزار جاسوسی بین‌المللی بود که شرکت‌های امنیت سایبری می‌گویند پارسال آغاز شد و عمدتا پنج کشور آمریکا، کانادا، بریتانیا، استرالیا و نیوزیلند را هدف قرار داد.

این شرکت‌ها احتمال می‌دهند که حملات یاد شده واکنشی به تصمیم دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، برای خروج از برجام در ۱۸ اردیبهشت امسال باشد.

اسکات موریسون، نخست‌وزیر استرالیا، پیشتر در بیانیه‌ای گفته بود که مرکز امنیت سایبری این کشور اخیرا نفوذی خصمانه‌ به شبکه رایانه‌ای پارلمان استرالیا را شناسایی کرده است.

وی افزوده بود: «در جریان تحقیقات، ما همچنین متوجه شدیم که شبکه‌های برخی از احزاب سیاسی از جمله لیبرال، کارگر و ملیون، نیز مورد حمله قرار گرفته‌اند».

پیشتر این حملات به چین نسبت داده شده بود.

بازداشت شش نوکیش مسیحی در رشت

ماموران امنیتی طی روزهای گذشته شش نوکیش مسیحی را در شهر رشت بازداشت کرده‌اند.

یک منبع آگاه با تأیید این خبر به رادیو فردا گفت که این افراد خلیل پوردهقان، حسین کدیور، عبدالرضا علی حق‌نژاد، کمال نعمانیان، محمد وفادار و محمد اسلام‌دوست نام دارند که از وضعیت و علت بازداشتشان خبری در دست نیست.

این بازداشت‌ها در حالی صورت می‌گیرد که سازمان ملل متحد و مدافعان حقوق بشر بارها از مقام‌های جمهوری اسلامی خواستار رعایت حق آزادی عقیده و مذهب و پایبندی به تعهدات بین‌المللی‌شان شده‌اند.

ولیعهد عربستان وارد پکن شد

محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی، درادامه سیاست گسترش روابط ریاض با کشورهای قاره آسیا، روز پنجشنبه وارد پکن، پایتخت چین، شد؛ ولیعهد عربستان سعودی در روزهای اخیر به پاکستان و هند نیز سفر کرده بود.

قرار است محمد بن سلمان روز جمعه با شی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور و رهبر حزب کمونیست چین، دیدار کند.

عربستان سعودی یکی از مهم‌ترین تامین‌کنندگان نفت مورد نیاز پکن به‌شمار می‌رود. این کشور واردکننده کالاهای چینی، از جمله پهپادهای نظامی محسوب می‌شود. سفر ولیعهد عربستان‌سعودی به پکن، پس از سفر مقام‌های ایرانی به چین انجام می‌شود. بر اساس گزارش‌ها، رئیس‌جمهور چین در دیدار با علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران، گفت که سیاست‌های پکن برای گسترش روابط با تهران تغییری نکرده‌است.

چند تشکل کارگری: حداقل دستمزد هفت میلیون تومان شود

چهار تشکل مستقل کارگری و صنفی در ایران در بیانیه مشترکی خواستار تعیین هفت میلیون تومان به عنوان حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال ۹۸ شدند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوس‌رانی تهران، سندیکای کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه، کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری و گروه اتحاد بازنشستگان با اشاره به گرانی و بیکاری گسترده و نیز زندگی زیر خط فقر اکثریت جامعه، از عملکرد شورای عالی کار که حداقل دستمزد کارگران را تعیین می‌کند، انتقاد کردند.

حداقل دستمزد ماهانه کارگران در سال جاری، یک میلیون و ۱۱۵ هزار تومان است. این در شرایطی است که کمیته مزد شورای عالی کار، سبد معیشت یک خانوار کارگری در سال گذشته را دو میلیون و ۴۸۰ هزار تومان اعلام کرده بود.

در بیانیه این تشکل‌ها با اشاره به آنچه زمزمه افزایش دستمزد ۲۰ درصدی کارگران در سال ۹۸ نامیده شد، آمده‌است: «با این افزایش، حداقل دستمزد به حدود یک میلیون و ۳۴۰ هزار تومان خواهد رسید اما به توصیف آنها، مرهمی بر زخم خانوار کارگری ایران نخواهد گذاشت.»

ایران یک رزمایش دریایی دیگر در تنگه هرمز برگزار می‌کند

دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران، اعلام کرد که این نیرو از فردا (جمعه) یک رزمایش دریایی سه‌روزه در تنگه هرمز برگزار می‌کند که در آن «برای نخستین بار، زیردریایی فاتح به کار گرفته می‌شود و پرتاب موشک از زیردریایی اجرا خواهد شد».

به گزارش خبرگزاری فارس، فرمانده نیروی دریایی ارتش در نشست خبری روز پنج‌شنبه‌اش، اهداف این رزمایش را از جمله «مقابله با هرگونه تهدید» و «پرتاب انواع تسلیحات» اعلام کرد.

صدور یک‌سوم نفت جهان از طریق تنگه هرمز صورت می‌گیرد و در ماه‌های اخیر حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، چند بار تهدید به بستن این تنگه کرده است.

محمد باقری، رئیس ستادکل نیروهای مسلح ایران، نیز ماه گذشته با اعلام اینکه رویکرد نیروهای مسلح جمهوری اسلامی «در صورت نیاز تغییر یافته و تهاجمی خواهد شد» گفته بود: رزمایش‌هایی که امسال در تنگه هرمز، خلیج فارس و دریای عمان انجام شد، تغییر ماهیت یافت و «این مسیر رو به ارتقا است».

آتش‌سوزی در پایتخت بنگلادش جان ده‌ها نفر را گرفت

دست‌کم ۶۹ نفر در جریان آتش‌سوزی در منطقه قدیمی و پرازدحام داکا، پایتخت بنگلادش، جان خود را از دست داده‌اند.

مقام‌های آتش‌نشانی و امدادرسانی بنگلادش می‌گویند عملیات امداد به کسانی که در آتش گیر افتاده‌اند و نیز برای پیدا کردن پیکر دیگر کشته‌شدگان ادامه دارد.

دست‌کم ۴۰ نفر از مجروحان آتش‌سوزی به بیمارستان انتقال پیدا کرده‌اند.

حریق حدودا در ساعت ۱۱ شب روز اول اسفند، در طبقه هم‌کف یک ساختمان چهار طبقه در منطقه قدیمی داکا آغاز شد و اندکی بعد به ساختمان‌های اطراف سرایت پیدا کرد.

به گفته مقام‌های آتش‌نشانی جایی که آتش‌سوزی در آن آغاز شده محل نگه‌داری مواد شیمیایی بوده و به همین دلیل نیز حریق به سرعت افزایش یافته‌است.

در سال ۲۰۱۲ در جریان واقعه مشابهی در پایتخت بنگلادش دست‌کم ۱۲۴ نفر جان خود را از دست دادند.

پایان تحقیقات رابرت مولر «احتمالا تا هفته دیگر» اعلام می‌شود

رابرت مولر بازرس ویژه و دونالد ترمپ رئیس جمهور آمریکا

شبکه سی‌ان‌ان به نقل از منابع آگاه گزارش داد، بیل بار دادستان کل آمریکا احتمالا تا هفته آینده پایان تحقیقات رابرت مولر بازرس ویژه در پرونده دخالت احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جهموری آمریکا را اعلام خواهد کرد.

برپایه این گزارش دادستان کل آمریکا سپس خلاصه‌ای از گزارش محرمانه مولر را به کنگره تقدیم خواهد کرد.

سی‌ان‌ان می‌افزاید مشخص نیست مدت‌زمان تهیه گزارش وزارت دادگستری از تحقیقات مولر و تحویل آن به کنگره چقدر طول بکشد.

پس از اخراج جیمز کومی رئیس اف‌بی‌آی از سوی ترامپ، راد روزنستین، معاون دادستان کل، رابرت مولرِ جمهوری‌خواه را مسئول پرونده روسیه کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا در این مدت بارها به رابرت مولر حمله کرده و گفته وی جانبدارانه در این پرونده عمل می‌کند.

پل منافورت رئیس سابق ستاد انتخاباتی ترامپ پس از تحقیقات مولر به اتهام کلاهبرداری در انتظار حکم است. وی به اتهامات خود اقرار کرده است.

مایکل کوهن وکیل سابق ترامپ با اقرار به کلاهبرداری و تخلف مالی در انتخابات به زندان محکوم شد.

ریک گیتس یکی از اعضای کارزار انتخاباتی ترامپ به کلاهبرداری و دروغ‌گویی به اف‌بی‌آی اعتراف کرد.

مایکل فلین مشاور سایق امنیت ملی با اقرار به دروغ‌گویی به اف‌ بی آی منتظر صدور حکم است.

الکس فان در زوات وکیل هلندی با اقرار به دروغ‌گویی به اف‌.بی‌. آی به زندان محکوم شد.

جورج پاپادوپولوس مشاور سایق انتخاباتی ترامپ با اقرار به دروغ‌گویی به اف‌بی‌آی به زندان محکوم شد.

ریچارد پیندو برنامه‌نویس رایانه‌ای نیز با اقرار به سرقت هویت به زندان محکوم شد.

دونالد ترامپ کوچک ​و جرد کوشنر داماد ترامپ به ارتباط با روس‌ها در دوران انتخابات اذعان کرده‌اند.

راجر استون از نزدیکان و معتمدان دونالد ترامپ از سوی مولر متهم شده که ایمیل‌های هک شده حزب دموکرات را به ویکی‌لیکس رسانده است.

جف سشنز دادستان سابق هم پیشتر اذعان کرده بود که با روس‌ها ملاقات داشته است.

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هرگونه تبانی با روس‌ها در انتخابات ریاست جمهوری را رد می‌کند.

بویینگ نروژی زمینگیر شده در شیراز «به‌زودی» ایران را ترک می‌کند

فرودگاه شیراز

شرکت هواپیمایی نروژ اعلام کرد در چند روز آینده هواپیمای بویینگ ۷۳۷ مکس خود را که در ایران زمینگیر شده، از فرودگاه شیراز خارج می‌کند.

این هواپیمای نروژی ۲۳ آذرماه امسال با ۱۹۲ مسافر و خدمه هنگام پرواز از دوبی به اسلو یکی از ناحیه یکی از موتورها دچار نقض فنی شد و به ناچار در فرودگاه شیراز فرود آمد.

با این حال به دلیل تحریم‌های دولت ترامپ علیه ایران، این شرکت نتوانست قطعات یدکی برای پرواز هواپیمای خود را تامین کند.

به گزارش رویترز یک سخنگوی شرکت هواپیمایی نروژ روز چهارشنبه اعلام کرد این شرکت در چند روز آینده یک موتور تازه برای هواپیمای بویینگ تهیه می‌کند.

لغو کنسرت هوروش بند در ۱۴۷ کیلومتری مشهد

پوستر گروه هوروش بند برای اجرای شهر فیروزه

ابوالفضل حکیم‌پور سرپرست فرمانداری فیروزه در استان خراسان رضوی اعلام کرد به دستور دادستانی این شهرستان برگزاری کنسرت «هوروش بند» در شهر فیروزه لغو شد.

این مقام فرمانداری به ایرنا گفت: «این در حالی است که همه مجوزهای لازم برای برگزاری این کنسرت دریافت شده بود و مشکلی برای برپایی آن وجود نداشت.»

قرار بود کنسرت هوروش بند عصر چهارشنبه در مجتمعی تفریحی در دو نوبت برگزار شود.

شهرستان فیروزه با ۴۳ هزار نفر جمعیت در ۱۴۷ کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.

لغو این کنسرت در حالی است که در شهر مشهد بسیاری از کنسرت‌ها و رویدادهای هنری با وجود داشتن مجوز لغو شده‌اند.

خراسان رضوی که احمد علم‌الهدی ولی فقیه را در این استان نمایندگی می‌کند، با سرپیچی از مجوزها و دستورهای دولت و با در اختیار داشتن ثروت آستان قدس رضوی از سوی منتقدان به «ولایت خودمختار خراسان» شهرت یافته است.

در سال جاری یک نیروی مستقل برای امنیت حرم امام رضا تشکیل شد و همافران به سبک سال ۵۷ به احمد علم الهدی سلام نظامی دادند.

علم‌الهدی در سال ۱۳۸۸ معترضان به نتایج انتخابات را «بزغاله و گوساله» خوانده بود.

همچنین از شهر مشهد گروهی به صورت سازمان‌یافته که هویتشان مشخص است برای نمایندگان مجلس و اعضای مجمع تشخیص پیامک‌های تهدیدآمیز می‌فرستند.

از سوی دیگر قرار است ابراهیم رئیسی داماد علم‌الهدی و رئیس آستان قدس به جای صادق لاریجانی ریاست قوه قضاییه را در اختیار گیرد.

دستگیری سه مسئول سازمان اوقاف به اتهام زمین‌خواری و فساد

سازمان اوقاف

سعید لواسانی امام جمعه لواسان اعلام کرد سه مسئول سازمان اوقاف در شمیرانات و تهران به اتهام زمین‌خواری و سوءاستفاده از موقعیت شغلی خود بازداشت شدند.

امام جمعه لواسان به خبرگزاری ایرنا گفت وزارت اطلاعات در حال بررسی پرونده این مسئولان «متخلف» است.

سعید لواسانی دوشنبه‌شب به برخورد با «فساد» در لواسانات اشاره کرده بود.

سه نماینده محافظه‌کار بریتانیا هم در اعتراض به برگزیت از حزب خود جدا شدند

نمایندگان جدا شده از دو حزب کارگر و محافظه‌کار

سه نماینده محافظه‌کار پارلمان بریتانیا در اعتراض به نحوه مدیریت خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا از این حزب جدا شدند. این نمایندگان به گروه نمایندگان جدا شده از حزب کارگر پیوستند.

در حالی که تنها ۳۷ روز به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا باقی مانده، هیدی الن، آنا سوبری و سارا ولاستون در نامه‌ای به ترزا می نخست‌وزیر بریتانیا نحوه مدیریت برگزیت از سوی دولت محافظه‌کار را «فاجعه‌بار» خواندند.

این سه نماینده در نامه خود به نخست‌وزیر تاکید کرده‌اند دیگر نمی‌توانند عضو حزبی باشند که از سوی نمایندگان طرفدار برگزیت و حزب وحدت‌طلب ایرلند شمالی کنترل می‌شود.

هفت نماینده حزب کارگر بریتانیا نیز روز ۲۹ بهمن در اعتراض به رهبری جرمی کوربین، از این حزب جدا شدند.

این نمایندگان کوربین را به داشتن عقاید چپ افراطی متهم می‌کنند و می‌گویند وی تلاش کافی برای برگزاری همه‌‌پرسی دیگر نکرده است. لوسیانا برگر یکی از هفت عضو جداشده از حزب کارگر دلیل استعفای خود را مواضع «یهودستیزانه» این حزب اعلام کرده است.

احمد جنتی: کارمندان جلوی فساد رئیس خود بایستند

آیت‌الله احمد جنتی، رئیس مجلس خبرگان رهبری، روز چهارشنبه گفت: «کارمندان باید یاد بگیرند جلوی فساد رئیس خود بایستند.»

وی که در جلسه اعضای ستاد امر به معروف و نهی از منکر سخن می‌گفت، مردم را «مسئول اجرای امر به معروف و نهی از منکر» دانست.

احمد جنتی، «منکر بزرگ» را «دروغ گفتن برخی مسئولان به مردم» دانست و گفت: «هرگونه منکر از سوی هر مسئولی چه رئیس جمهور باشد چه وزیر و غیره، باید با روش درست و موثر به وی تذکر داده شود.»

به گفته دبیر شورای نگهبان، «کارمندان در ادارات باید این را یاد بگیرند که چنانچه در اداره‌‌ای رئیس دارد بیت‌المال را حیف‌ومیل می‌کند وظیفه کارمندان است که به وی تذکر بدهند. اگر قاضی رشوه گرفت کارمندان موظف به امر به معروف و نهی از منکر هستند».

انتقاد از فساد گسترده در ساختار اداری و حکومتی ایران، مدت‌هاست به موضوعی داغ تبدیل شده است تا آنجا که احمد توکلی، نماینده پیشین مجلس و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، پیشتر گفته بود که فساد عامل فروپاشی نظام سیاسی ایران خواهد شد و از بروز فساد سیستماتیک سخن گفته بود.

توصیه‌های احمد جنتی در حالی است که نهاد زیرنظر وی یعنی مجلس خبرگان طی چهل سال گذشته هیچ گزارشی درباره عملکرد رهبر جمهوری اسلامی و نهادهای تحت نظر او به افکار عمومی ارائه نکرده است.

ژاپن احتمالا اعطای ویزای کار به شهروندان ایران و ترکیه را متوقف می‌کند

گزارش‌ها حاکی است که ژاپن در نظر دارد اعطای ویزای کار برای شهروندان ایران و ترکیه را متوقف کند.

روزنامه آساهی ژاپن روز چهارشنبه گزارش داد وزارت دادگستری ژاپن در نظر دارد اعطای ویزای کار برای شهروندان ایران و ترکیه را متوقف کند.

این گزارش می‌افزاید تصمیم نهایی تا آخر ماه مارس (فروردین) گرفته خواهد شد و در صورت مسدود شدن روند حقوقی اعطای ویزا، نیروی کار جدید خارجی در ژاپن از شهروندان ایران و ترکیه تامین نخواهد شد.

علت امر، «عدم همکاری ایران و ترکیه در روند اخراج نیروهای کار خارجی از ژاپن» عنوان شده است.

این گزارش می‌گوید ایران در بسیاری موارد از اعطای اسناد لازم برای اخراج شهروندان ایرانی از ژاپن که مایل به بازگشت به ایران نیستند، سر باز می‌زند. ترکیه نیز حاضر نیست پذیرای شهروندان اخراجی خود و انتقال آن به کشور باشد.

به گزارش سایت رسمی وزارت خارجه ترکیه، در همین زمینه هفته گذشته سفیر ژاپن به وزارت خارجه این کشور احضار شد و موضوع مورد مذاکره قرار گرفت. آنکارا می‌گوید امیدوار است این مشکل با مذاکره حل شود.

اما درباره واکنش ایران به این موضوع تاکنون گزارشی منتشر نشده است.

واکنش ظریف به خبر «تلاش»‌ برخی برای تحویل فناوری هسته‌ای آمریکا به عربستان

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز چهارشنبه در یک پیام توئیتی به گزارش‌ها در مورد «تلاش» برخی منصوبان رئیس جمهور آمریکا برای تحویل فناوری هسته‌ای به عربستان واکنش نشان داد.

او در توئیت خود نوشت: «آنچه برای ما روشن بود روز به روز برای جهانیان روشن‌تر می‌شود: برای آمریکا نه حقوق بشر مایه نگرانی واقعی است و نه برنامه‌های هسته‌ای. اول یک روزنامه‌نگار مثله‌شده؛ و اکنون هم فروش غیرقانونی فناوری هسته‌ای به عربستان کاملاً افشا شده #دورویی ایالات متحده.»

یک کمیته مجلس نمایندگان آمریکا در گزارشی گفته‌است منصوبان دولت دونالد ترامپ به رغم مخالفت برخی از نهادهای این دولت در تلاشند که فناوری هسته‌ای به عربستان سعودی بدهند.

روحانی: امروز بین ایران و آمریکا زورآزمایی حداکثری است

روحانی می‌گوید «ممکن است شرکت‌ها از ترس آمریکا زمین گذاشته باشند»

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در حاشیه جلسه هیئت دولت گفت که «امروز بین ایران و آمریکا زورآزمایی حداکثری است.»

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، او در ادامه گفت: «یعنی آمریکا از حداکثر توانش علیه ملت ایران استفاده می‌کند و ملت ایران هم از حداکثر اراده، امید و اعتمادش بهره می‌گیرد.»

وی با بیان این‌که «شاید چنین شرایطی در گذشته کمتر اتفاق افتاده باشد»، گفت: «امروز در یک شرایطی هستیم که جنگ اراده‌ها نتیجه خودش را نشان می‌دهد.»

مقام‌های دولت ترامپ بارها بر اراده قوی خود برای «مهار» و «واپس راندن» نفوذ جمهوری اسلامی در منطقه سخن گفته‌اند و مقام‌های ایرانی نیز به نوبه خود بر ادامه گسترش نفوذ منطقه‌ای خود و «صدور انقلاب» تأکید کرده‌اند.

فشارهای آمریکا شامل فشار بر شرکت‌ها برای پرهیز از همکاری با ایران است و حسن روحانی نیز روز چهارشنبه به این مسئله اشاره کرده و گفت: «البته ممکن است شرکت‌ها از ترس آمریکا زمین گذاشته باشند اما ما آماده‌ایم با دنیا کار کنیم.»

وزارت بهداشت ایران در مورد احتمال شیوع موج دوم آنفلوآنزا هشدار داد

ویروس اچ۱ان۱

معاون مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ایران، از فروکش کردن موج نخست آنفلوآنزا در سطح کشور خبر داده، اما همزمان هشدار داده‌است موج دوم ممکن است اواخر سال دوباره شیوع پیدا کند.

محمود نبوی به خبرگزاری ایسنا گفته است «با ادامه سرما در اسفند و فروردین ماه ممکن است یک موج کوتاه دیگر هم از این بیماری داشته باشیم».

طی روزها و هفته‌های اخیر گزارش‌های مختلفی از شیوع آنفلوآنزا در ایران منتشر شده‌است.

وزارت بهداشت ایران تخمین زده‌است که در سال جاری ویروس اچ۳ان۲ بیشتر از دیگر موارد شایع شده بود.

ویروس H3N2 از زیرشاخه‌های ویروس آنفلوآنزا است که هم پرندگان و هم پستانداران را بیمار می‌کند. این ویروس در جریان سرماخوردگی‌های فصلی بسیار شایع است. همه‌گیری یکی از انواع این ویروس در سال‌های ۱۹۶۸ و ۱۹۶۹ نزدیک به یک میلیون قربانی در سراسر جهان برجای گذاشت.

با این حال معاون وزارت بهداشت ایران تاکید کرده است که یک درصد از مبتلایان به‌دلیل ذات‌الریه در بیمارستان بستری می‌شوند و از نظر شدت و تعداد مبتلایان، امسال تفاوت چندانی با سال‌های قبل ندارد.

آقای نبودی گفته است در سال جاری «سه تا چهار درصد» افراد به ویروس مبتلا شده‌اند.

این مقام دولتی افزوده است که بیمار نباید خودسرانه آنتی‌بیوتیک مصرف کند، به‌ویژه اگر بیماری همراه با تب و خلط چرکی نباشد؛ بلکه باید به پزشک مراجعه کند.

در مجموع از افرادی که دچار ضعف سیستم ایمنی هستند و با مشکلاتی مانند دیابت شدید، برونشیت مزمن، بیماری‌های قلب و عروقی یا نارسایی کبد روبه‌رو هستند، خواسته می‌شود در صورت تمایل واکسن آنفلوآنزا دریافت کنند.

سفیر آلمان در تهران می‌گوید هدف «اینس‌تکس» دور زدن تحریم‌های آمریکا نیست

سفیر آلمان در تهران

سفیر آلمان در تهران، در مصاحبه‌ای با خبرگزاری تسنیم، گفته است هدف سازوکار مالی اروپا برای تجارت با ایران، اینس‌تکس، دور زدن تحریم‌های آمریکا علیه تهران نیست.

سفیر آلمان گفته است «اینس‌تکس علیه هیچ کشوری نیست و هدف آن نیز نقض و یا دور زدن تحریم‌های آمریکا نیست. اینس‌تکس فقط می‌خواهد معاملات قانونی را امکان‌پذیر سازد».

این دیپلمات آلمانی ابراز اطمینان کرده که سازوکار تجارت با ایران «به شرکت‌هایی که برنامه‌های تجاری‌شان به بن‌بست خورده، کمک می‌کند».

میشائیل کلور-برشتولد به تسنیم گفته سه کشور اروپایی آلمان، فرانسه و بریتانیا، مصمم هستند که توافق اتمی با تهران، «برجام»، را حفظ کنند.

با این حال این مقام آلمانی گفته کشورهای اروپایی با ایجاد اینس‌تکس «قدم به سرزمینی ناشناخته» گذاشته‌اند.

دولت دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا، که در بهار گذشته از توافق اتمی با تهران خارج شد، در چند مورد به شکل‌گیری سازوکار مالی اروپا برای تجارت با تهران انتقاد کرده‌است.

مایک پنس، معاون ترامپ، نیز اخیرا از متحدان اروپایی خواسته‌است مسیر مشابه واشینگتن را در پی گرفته از توافق اتمی خارج شوند. آن‌چه با مخالفت طرف‌های اروپایی روبه‌رو شده‌است.

آمریکا می‌گوید توافق اتمی با ایران، جلوی برنامه موشکی، «فعالیت‌های مخرب» تهران و دیگر اقداماتی که واشینگتن معترض به آن‌هاست را نمی‌گیرد.

ایران می‌گوید در مورد برنامه موشکی‌اش با طرف‌های خارجی مذاکره نمی‌کند و اتهام دخالت در امور کشورهای منطقه را رد کرده‌است.

اروپایی‌ها در انتقاد از برنامه موشک‌های بالیستیک ایران و برخی اقدامات تهران در منطقه، با واشینگتن هم‌صدا شده‌اند.

ابراز خوشبینی نماینده سازمان ملل در مورد حرکت در مسیر پایان دادن به جنگ یمن

مارتین گریفیتس

مارتین گریفیتس، نماینده ویژه ملل متحد در امور یمن، با ابراز خوشبینی از روند خروج حوثی‌ها و نیروهای دولتی از بندر حدیده، می‌گوید بخت پایان دادن به جنگ چهار ساله افزایش یافته‌است.

آقای گریفیتس، در نشستی با اعضای شورای امنیت سازمان ملل، اظهار کرده است که نیروهای دولتی یمن، حامیان عبد ربه منصور هادی، و از سوی دیگر شبه‌نظامیان حوثی، نشان داده‌اند که قادر هستند به وعده‌های خود عمل کنند.

اشاره این دیپلمات ملل متحد به توافقی‌ست که پاییز گذشته در استکهلم سوئد صورت گرفت و در چارچوب آن قرار شد نیروهای درگیر از حدیده خارج شوند. بندر حدیده یک بندر کلیدی برای کمک‌رسانی به مردم قحطی‌زده و جنگ‌زده یمن است.

مارتین گریفیتس گفته است خروج اولیه نیروهای درگیر از بندرهای کوچک‌تر راس عیسی و صلیف، «احتمالا» سه‌شنبه یا چهارشنبه (اول اسفند) انجام خواهد شد. پس از آن قرار است نیروها از بندر حدیده خارج شوند، در نتیجه دسترسی امدادرسانان از طریق دریای سرخ به یمن، ممکن شود.

نماینده سازمان ملل از همه طرف‌ها خواسته‌است به فاز نخست توافقات سوئد عمل کنند و بر سر اجرای فاز دوم نیز به توافق دست یابند: «آن‌چه امیدوار هستیم در نهایت به غیرنظامی‌شدن بندر حدیده بیانجامد».

جنگ یمن در پی شورش حوثی‌ها، که از حمایت جمهوری اسلامی ایران برخوردار هستند، علیه دولت عبد ربه منصور هادی، که از حمایت عربستان سعودی برخوردار است، آغاز شد.

عربستان ائتلافی تشکیل داد و برای مقابله با حوثی‌ها وارد کارزار یمن شد. در عین حال که تهران نیز بارها با اتهام کمک‌های نظامی و مالی به حوثی‌ها، روبه‌رو شده‌است.

یمن طی چند سال گذشته با بحران شدید انسانی روبه‌رو شده و مقام‌های سازمان ملل عمیقا در مورد وضعیت غیرنظامیان هشدار داده‌اند.

«بنیاد صلح جهانی» وابسته به دانشگاه تافتز آمریکا، بحران انسانی یمن را ناشی از دو عامل اصلی یعنی بمباران هوایی کشورهای اتئلاف و جنگ، و بحران اقتصادی توصیف کرده‌است.

نماینده مشهد: پزشکان در سال۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند

عکس آرشیو

نماینده مشهد در مجلس اعلام کرد که طبق مستندات مرکز پژوهش‌های مجلس پزشکان در یک سال۶۷۰۰ میلیارد تومان فرار مالیاتی دارند.

به گزارش خبرگزاری فارس، نصرالله پژمانفر در جلسه روز سه شنبه مجلس، یک گزارش مرکز پژوهش‌های مجلس درباره فرار مالیاتی پزشکان را توزیع کرد.

براساس این گزارش، «کارشناسان مقدار واقعی مالیات پزشکان که باید پرداخت کنند ۶۷۰۰ میلیارد تومان تخمین می‌زنند اما عملا طی سال گذشته پزشکان ۱۵۰ میلیارد تومان مالیات پرداخت کردند».

براساس گزارش‌ها، تعداد قابل توجهی از پزشکان در ایران در مطب خود فاقد دستگاه کارت‌خوان هستند و حق ویزیت را به صورت نقدی از بیماران دریافت می‌کنند. این روش دریافت منجر به ثبت نشدن فعالیت مالی این دسته از پزشکان در حساب بانکی آنها و افزایش دامنه اختیاراتشان در اظهار‌نامه مالیاتی آخر سال می‌شود.

براساس آمارهای رسمی، در ایران سالانه ۳۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومان فرار مالیاتی صورت می‌گیرد.

آغاز تحقیقات درباره انتقال فناوری هسته‌ای از سوی دولت ترامپ به عربستان

دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا و محمد بن سلمان ولیعهد سعودی

برپایه یک گزارش منتشر شده در کنگره آمریکا، مقام‌های کاخ سفید هشدارهای مکرر در مورد احتمال نقض قانون در انتقال فناوری حساس هسته‌ای به عربستان را نادیده گرفته‌اند.

به گفته منابع افشاگر این گزارش، آنها شاهد «رفتار غیرعادی» در مورد طرح ساخت چندین رآکتور در عربستان بوده‌اند.

زمان انتشار این گزارش مقارن است با دیدار دونالد ترامپ با مدیران انرژی اتمی آمریکا و سفر قریب‌الوقوع کوشنر به عربستان.

دونالد ترامپ هفته گذشته با مدیران انرژی اتمی آمریکا دیدار کرد. این دیدار جز برنامه‌های اعلام شده وی نبود. قرار است جرد کوشنر ماه جاری میلادی بار دیگر به خاورمیانه و از جمله ریاض سفر کند.

ایلایجا کامینگز رئیس دموکرات کمیته نظارتی مجلس نمایندگان گفت عجله کاخ سفید برای انعقاد این قرارداد، که قانونا کنگره باید درباره آن نظر دهد، ممکن است «قانون انرژی اتمی» را نقض کرده باشد. این کمیته رسما اعلام کرد تحقیقات در مورد این گزارش را آغاز می‌کند.

برپایه این گزارش، این برنامه از سوی مایکل فلین مشاور سابق امنیت دونالد ترامپ پیگیری می‌شد و پس از برکناری او از سوی درک هاروی یکی از مقام‌های شورای امنیت ملی که منصوب فلین بود ادامه یافت.

در این گزارش ۲۴ صفحه‌ای قید شده «شرکت مدیریت دارایی بروکفیلد» که با جرد کوشنر داماد ترامپ مشارکت اقتصادی دارد، طرف مهم کنسرسیوم «آی پی ۳» است. این کنسرسیوم قصد فروش فناوری هسته‌ای به عربستان را داشت.

رئیس کمیته نظارتی مجلس نمایندگان همچنین گفت تلاش برای انعقاد قرارداد با عربستان ممکن‌ است همچنان ادامه داشته باشد.

افشاگرانی که این گزارش بر اساس ادعاهای آنها تنظیم شده، هشدار داده‌اند که این معامله می‌تواند مشمول قوانین کیفری تضاد منافع شود.

ممنوع‌الخروجی همسر کاووس سیدامامی تمدید شد

مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی

پیام درفشان وکیل مدافع مریم ممبینی همسر کاووس سیدامامی از تمدید ممنوع‌الخروجی موکلش خبر داد.

درفشان به ایرنا گفت ۲۹ بهمن به دادسرای اوین رفته و مسئول دفتر دادسرا تلفنی گفته است که ممنوع‌الخروجی مریم ممبینی تمدید شده است.

وی افزود: «بر اساس استعلام از مرجع مربوط به وضعیت امور ممنوع‌الخروجی در دادستانی کل کشور و نتیجه استعلامات انجام شده، مریم ممبینی بنا بر دستور قضایی صادره از جانب امین ناصری سرپرست دادسرای امنیت ممنوع‌الخروج شده و با صدور دستور بعدی این وضعیت استمرار یافته است.»

به گفته درفشان قرار ممنوعیت خروج از کشور جز قرارهای تمهیدی بوده و حتی با وجود توجیهات امنیتی در این مورد هیچ اتهامی از ابتدا در مورد موکل مطرح نبوده است و از وی همواره به عنوان «مطلع» درخواست همکاری شده است.

پس از مرگ «مشکوک» کاووس سیدامامی فعال محیط زیست در زندان اطلاعات سپاه در اسفند ۹۶، ماموران امنیتی از خروج فرزانه ممبینی از کشور خودداری کردند.

اطلاعات سپاه مرگ سیدامامی استاد دانشگاه و رئیس موسسه حیات وحش پارسیان را «خودکشی» اعلام کرد.

جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا،در آن هنگام خواستار توضیح تهران درباره سیدامامی و اجازه خروج همسرش از ایران شد.

«درگیری» بر سر محدوده شهرهای دزفول و اندیمشک

تصاویر منتشر در اینستاگرام از تخریب تابلو نصب شده در محدوده شهری اندیمشک و دزفول.

گزارش‌ها حاکی است که به دنبال نصب تابلو ورودی دزفول در نقطه مورد مناقشه این شهر با اندیمشک، درگیری‌هایی رخ داده است.

تصاویر منتشر شده از تیراندازی در شامگاه دوشنبه و بامداد سه‌شنبه به هنگام نصب این تابلو ورودی حکایت دارد. روز سه‌شنبه نیز در تجمع شهروندان اندیمشکی، این تابلو تخریب شده است. معترضان می‌گویند که این محدوده متعلق به شهرستان اندیمشک است.

در همین محمدعلی قاضی دزفولی امام جمعه دزفول تخریب این تابلو را که عکس کشته‌شدگان در جنگ سوریه روی آن نصب شده بود محکوم کرده و گفته است: «مردم اندیمشک باید خودشان را از صف عده‌ای اوباش جدا کنند و نباید اجازه دهند این آشوب‌ها به نام مردم اندیمشک تمام شود».

امام جمعه دزفول خواستار برخورد قاطع با عوامل این «تشنج» شده و گفته است: «این اقدامات زمینه و مقدمه می‌شود که دشمن بتواند در جامعه ناامنی ایجاد کرده و ضدانقلاب‌ نیز موج سوارانه از آن سوءاستفاده کنند».

در همین حال، سرهنگ محمد عزیزی، رئیس پلیس اندیمشک، گفته است: «بامداد امروز نحوه نصب شبانه تابلوی ورودی به شهر دزفول توسط مسئولان این شهر باعث نارضایتی شهروندان اندیمشک شد که با حضور و مدیریت مامورین نیروی انتظامی موضوع کنترل شده است».

فرمانده انتظامی اندیمشک همچنین اظهار داشت: «موضوع از طریق مسئولان در حال پیگیری است».

اندیمشک و دزفول از ابتدای انقلاب بهمن ۵۷ بر سر محدوده شهری با یکدیگر اختلاف داشته‌اند.

امام جمعه اهواز پس از سفر به انگلیس استعفا کرد

آیت‌الله جزایری

محمدعلی موسوی جزایری که سفرش به بریتانیا خبرساز شده بود، از امامت جمعه اهواز استعفا کرد.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، آیت‌الله جزایری روز دوشنبه به دفتر رهبر جمهوری اسلامی رفت و ضمن ارائه گزارشی‌ از وضعیت جسمی خود از امامت جمعه اهواز استعفا کرد.

غیبت امام جمعه اهواز در راهپیمایی ۲۲ بهمن اهواز و روزهای پیش از آن منجر به انتشار شایعاتی در مورد فوت او شده بود تا اینکه دفتر وی اعلام کرد: «آیت‌الله موسوی جزایری در صحت و سلامت کامل است و هم‌اینک در کشور انگلیس حضور دارد».

دفتر جزایری علت این سفر را «تبیین آرمان‌های انقلاب برای خارج‌نشینان» عنوان کرد و گفت خبر سفر درمانی وی کذب است.

همین جملات کافی بود که رسانه‌ها و فضای مجازی سفر «تبلیغی» جزایری را دستمایه طنز و انتقادهای خود قرار دهند. عکس‌های دستبوسی جزایری در انگلیس هم انتقادات به وی را دو چندان کرد.

در نهایت امام جمعه اهواز پس از بازگشت به این شهر، در نماز جمعه ۲۶ بهمن از احتمال کناره‌گیری خود به علت ضعف و کهولت سن سخن گفت.

بیشتر

XS
SM
MD
LG