لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۳ آذر ۱۳۹۷ تهران ۰۰:۱۶

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران


روزنامه کارگزاران ، در خبری به نقل از مدير کل مديريت نيروی انسانی دانشگاه تهران ، بازنشستگی اجباری بيش از ۲۱ استاد دانشگاه را تاييد کرده است.


این روزنامه نوشته « خبرهای غيررسمی در اواخر هفته گذشته » حاکی از آن بود که « ۹ تن از استادان دانشکده حقوق دانشگاه تهران بازنشسته شده‌اند ، و دانشجويان اين دانشگاه نيز بازنشستگی ۳۰ عضو هيات علمی تا پايان تابستان را تاييد می‌کردند. »


حسين اسماعيلی مديريت نيروی انسانی دانشگاه تهران ، علت بازنشستگی دسته جمعی اين اساتيد را سن بالا و سابقه بيش از ۳۵ سال ذکر کرده است.


روزنامه کارگزاران ، همچنين به اعتراض برخی دانشجويان مبنی بر علت عدم بازنشستگی عميد زنجانی رييس سابق دانشگاه تهران اشاره کرده ، و از قول آقای اسماعيلی نوشته است : آيت اللـه عميدزنجانی که عهده‌دار کرسی تدريس انديشه سياسی اسلام ، فقه و حقوق اسلامی و تنها عضو هيات علمی بالای ۷۰ سال دانشگاه تهران است که مشمول آيين‌نامه بازنشستگی دانشگاه نمی‌شود ، چرا که وی تنها ۲۲ سال سابقه خدمت در دانشگاه دارد و طبق آيين‌نامه تا ۲۵ سال سابقه کار می‌تواند تدريس را ادامه دهد.


«افزايش سکس گردی ايرانی ها»


روزنامه جمهوری اسلامی ، در گزارشی نسبت به افزايش سايت های اينترنتی دوست يابی هشدار داده ، و نوشته « ارزيابی ها نشان می دهد که ميزان سکس گردی ايرانی ها در اينترنت در حال افزايش و به حد هشدار رسيده است. »


اين روزنامه ، با ارايه آمارهايی از افزايش مراجعه جوانان ايرانی به اينترنت و سايت های دوست يابی نوشته « بر اساس يک پژوهش تحقيقی ۷۹ درصد جوانان ايرانی حداقل يکبار به سايت دوست يابی وارد شده اند.اين ارزيابی مشخص می کند که جوانان ۱۵ تا ۱۹ ساله دختر و ۱۸ تا ۴۰ ساله مرد بيشترين متقاضيان عضويت در سايت دوست يابی هستند. »


روزنامه جمهوری اسلامی بدون اشاره به نوع فعاليت ، وبلاگ ها و وب سايت های اينترنتی را نيز زيان آور دانسته ، و نوشته « آنچه در ايران از آن با عنوان سايت های مساله دار ياد می شود مجموعه ای از وب سايت ها و وبلاگ هایی است که به عرضه خدماتی خارج از عرف می پردازند. در اين سايت ها تعداد زيادی از افراد پس از عضويت و دريافت رمز ورود به گفتگوی اينترنتی و دوستی با جنس مخالف مبادرت می کنند. »


نرخ دلار تغيير نمی کند


روزنامه جام جم ، در شماره روز دوشنبه از عدم تغيير نرخ دلار در کشور خبرداده ، و از قول رييس کل بانک مرکزی نوشته « برنامه‌ای برای کاهش ارزش رسمی دلار وجود ندارد. »


اين روزنامه ، با اشاره به شايعه کاهش نرخ دلار از قول طهماسب مظاهری نوشته است : مطالبی که اخيرا درباره کاهش قيمت دلار به ۴۵۰ تومان از آقای صمصامی سرپرست وزارت اقتصاد نقل شده ، در مورد نرخ قدیمی است.


وی تاکید کرده « بنده در دهه ۶۰ و در زمان دولت آقای هاشمی رفسنجانی که دبيرکل بانک مرکزی بودم ، نرخ دلار را ۴۵۰ تومان محاسبه کرده بودم. »


جام جم همچنين به نقل از مظاهری نوشته « نرخ ارز در حالت فعلی هم خودش ثبات داشته و هم باعث ثبات بازار شده است. لذا نبايد بی‌دليل اين وضعيت را به هم بزنيم و اگر هم کاری بخواهد انجام شود ، بايد با مطالعه طولانی صورت گيرد. »


طرح اقتصادی دولت تورم زا است


روزنامه اعتماد ، به نقل از رييس کمسيون اقتصای مجلس طرح تحول اقتصادی را « تورم زا » دانسته ، و نوشته«اين طرح دولت تورم زا است که به طور طبيعی گرانی مستقيم و غير مستقيم را در پی خواهد داشت.»


به گزارش اين روزنامه غلام رضا مصباحی مقدم درباره طرح پر سر و صدای دولت نهم ، گفته « آزاد سازی قيمت ها اثر تورمی مستقيم و غيرمستقيم در پی خواهد داشت. اثر مستقيم بالارفتن قيمت ها و اثر غيرمستقيم اثر روانی آن است. حتماً بايد به آسيب های ناشی از تورم که با اجرای طرح تحول اقتصادی به جامعه وارد می شود ، توجه کرد. »


اعتماد همچنين از قول رييس کمسيون اقتصادی مجلس درباره زمان اجرای اين طرح نيز نوشته « تا زمانی که نمايندگان و کميسيون ويژه به طور کامل در جريان ابعاد اين طرح قرار نگرفته اند اين طرح اجرا نمی شود.»


وی درعين حال گفته « اين امر بدين معنی نيست که مجلس می خواهد جلوی اجرای طرح را بگيرد بلکه خواست همه نمايندگان بهتر اجرا شدن اين طرح است. »


جلیلی به مجلس نرفت


روزنامه سرمايه ، از عدم حضور سعيد جليلی در جلسه غير علنی روز يک شنبه مجلس شورای اسلامی برای بررسی مذاکرات ژنو خبرداده است.


اين روزنامه درباره « غيبت غير موجه دبير شورای عالی امنيت ملی » نوشته « اگرچه طبق اعلام قبلی هيات رئيسه قرار بود ديروز جليلی راس ساعت ۱۱ با حضور در بهارستان در جلسه غيرعلنی و غيررسمی نمايندگان را در جريان سير مذاکرات هسته ای ژنو قرار دهد ، اما به دليل عدم حضور وی در مجلس جلسه غيرعلنی بهارستان لغو و مجلس ۲۰ دقيقه زودتر به کار خود پايان داد. »


روزنامه سرمايه يکی از دلايل عدم حضور جليلی را « دعوت عجولانه لاريجانی » از او ذکر کرده است.


XS
SM
MD
LG