لینک‌های قابلیت دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ بهمن ۱۳۹۷ تهران ۱۵:۳۷

بررسی روزنامه های صبح دوشنبه ايران


روزنامه رسالت اظهارات وزير رفاه در مورد جمعيت زیر خط فقر در کشور را منعکس کرده ، و به نقل از وی نوشته «در ايران کسی زيرخط فقر شديد زندگی نمی‌کند. »


به نوشته اين روزنامه عبدالرضا مصری روز يک شنبه در برابر پرسش خبرنگاران در مورد جمعيت زير خط فقر در ايران ، به آن ها گفته است « نپرسيد خط فقر چقدراست ، برويد ببينيد قدرت خريد چقدرافزايش يافته است ، چرا که خط برخورداری زياد شده و آنچه که درسازمان ملل مطرح می‌شود ، خط فقر شديد است. »


رسالت همچنين نوشته که وزير رفاه با تاکید به اینکه در ايران کسی زير خط فقر زندگی نمی کند ، خطاب به خبرنگاران گفته « نمونه هايی ازآن عکس‌هايی که درمورد کودکان با شکم‌های برآمده می‌بينيد ، درايران نداريم. »


پيش از اين روزنامه ها بارها گزارش داده اند که وزارت رفاه که مطابق قانون مسئول تعيين آمار جمعيت زير خط فقر و اعلام ميزان خط فقر در ايران است از ۳ سال پيش تاکنون از اعلام خط فقر امتناع کرده است.


تشکيل دو معاونت جديد در مجلس


روزنامه اعتماد از « تشکيل معاونت نظارت و قانونگذاری در مجلس شورای اسلامی» خبر داده است.


به گزارش اين روزنامه ، امتناع دولت از اجرای مصوبات مجلس از يک سو ، و بی پاسخ ماندن تذکرات نمايندگان به وزرا و رئيس دولت ، سرانجام سبب شد تا علی لاريجانی اعلام کند که « تصميم دارد ساز و کار جديدی برای کنترل و نظارت بيشتر بر دولت نهم به راه اندازد. »


اعتماد نوشته تدبير جديد رييس مجلس هشتم برای نظارت بيشتر قرار است با تشکيل دو معاونت « نظارت » و « قانونگذاری » اجرايی شود.


اين روزنامه همچنين نوشته که با گذشت ۶ ماه از آغاز به کار مجلس هشتم « از نمايندگان گرفته تا رئيس مجلس همه در اين موضوع اتفاق نظر دارند که بسياری از مصوبات آنها از سوی دولت نهم اجرايی نمی شود. »


«از هر ۴ تهرانی،يک نفر موتور سوار است»


روزنامه ايران ، ارگان رسمی دولت ، با اشاره به اينکه هر ۳ يا ۴ شهروند تهرانی يک نفر موتور سوار است و نوشته «تردد ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار متور در شهر تهران با توجه به جمعيت ۱۰ ميليونی پايتخت، به معضلی بزرگ تبديل شده است. »


اين روزنامه به نقل از محمد رويانيان نوشته « شهر استانبول با ۱۵ ميليون جمعيت تقريباً ۱۰۰ هزار موتورسوار دارد ، ولی در تهران ۲ ميليون و ۵۰۰ هزار موتوسيکلت وجود دارد که هم ناامن و ارزان هستند. »


رييس راهنمايی رانندگی نيروی انتظامی در عين حال گفته « موتورهايی که با قطعات چينی مونتاژ و ساخته شده است ، ناامن ترين ترددها را در سطح شهر به همراه دارد و مسئله قابل توجه اين که همين وسايل ناامن با شرايط بسيار آسان و به صورت اقساط و ارزان در اختيار جوانان قرار می گيرد . »


وی در عين حال تاکيد کرده که « نمی دانيم با موتورسوران چه کار کنيم. »


روزنامه ايران همچنين خبر داده صدها هزار موتورسيکلت توقيف شده از سوی نيروی انتظامی پارکينگ های تهران را پر از موتورهای توقيفی کرده است.


ارحام صدر درگذشت


روزنامه همشهری از درگذشت رضا ارحام صدر ، هنر پيشه قديمی اصفهانی و از پيشکسوتان تئاتر ايران خبر داده است.


به نوشته اين روزنامه ارحام صدر دانش آموخته رشته فلسفه دانشگاه اصفهان ، و موسس « گروه هنری ارحام صدر » در سال ۱۳۴۳ بود ، که بداهه‌گويی وی براساس موقعيت نمايش و اتفاقات روزمره از نکات برجسته کار هنریش به شمار می رفت.


همشهری نوشته که اين کمدين تئاتر و سينما عصر يک شنبه در اصفهان درگذشته است.


«خودرو ايرانی با نام خارجی»


روزنامه جمهوری اسلامی ، در خبری با عنوان « خودرو ايرانی با نام خارجی » نوشته « خودرو ايرانی سايپا با نام "مينياتور"در حالی رونمايی شد که اين خودرو پس از "سمند" به عنوان دومين خودرو ملی کشور نام گرفته ، و قرار است به عنوان خودرو ارزان قيمت از نيمه دوم سال آينده عرضه شود. »


اين روزنامه در عين حال نسبت به نامگذاری اين خودرو انتقاد کرده و نوشته « اساتيد حوزه ادب پارسی واژه مينياتور را دارای ريشه ای فرانسوی برشمرده اند. »


جمهوری اسلامی در عین حال نوشته « مديرعامل شرکت سايپا معتقد است که به لحاظ زيبايی اين خودرو واژه مينياتور که در زبان فارسی به معنی ظريف کاری و معنی ديگر آن نقاشی اصلی ايرانی است برای آن انتخاب شده است. »


XS
SM
MD
LG